Czemu moje mrówki zdychają?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrywka
Posty: 21
Rejestracja: ndz 05 lip, 2020

śr 22 lip, 2020

Mam mrówki Messor Barbarus już ok. 3 tygodnie. Przez prawie 2 tygodnie rzadna mrówka nie zginęła. W ostatnim czasie zdechły 3 mrówki w odstępie ok. 2 - 3 dni po sobie. Czy to normalne? Może to przez zaduże gniazdo, ponieważ kupiłam bez zastawek, ale na stronie pisało, że minimalna ilość mróweknw tym formikarium to 30 Messorków, a ja wpuściłam ok. 50. Czy mrówki mogą zdychać ze stresów, bo u mnie są na biórku i mają trochę wstrząsów?
Ostatnio zmieniony śr 22 lip, 2020 przez Mrywka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 22 lip, 2020

Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020 Mam mrówki Messor Barbarus już ok. 3 tygodnie. Przez prawie 2 tygodnie rzadna mrówka nie zginęła. W ostatnim czasie zdechły 3 mrówki w odstępie ok. 2 - 3 dni po sobie. Czy to normalne? Może to przez zaduże gniazdo, ponieważ kupiłam bez zastawek, ale na stronie pisało, że minimalna ilość mróweknw tym formikarium to 30 Messorków, a ja wpuściłam ok. 50.
Najłatwiej będzie, jeśli wyślesz zdjęcie formikarium :). Messory zazwyczaj nie żyją zbyt długo. Czy nasiona w gnieździe zaczęły pleśnieć?
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 22 lip, 2020

Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020 Czy mrówki mogą zdychać ze stresów, bo u mnie są na biórku i mają trochę wstrząsów?
Tak :). Lepiej nie trzymać ich w miejscach, gdzie są narażone na drgania. Messory łatwo się stresują :).
Mrywka
Posty: 21
Rejestracja: ndz 05 lip, 2020

śr 22 lip, 2020

MyrmeLuna pisze: śr 22 lip, 2020
Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020 Mam mrówki Messor Barbarus już ok. 3 tygodnie. Przez prawie 2 tygodnie rzadna mrówka nie zginęła. W ostatnim czasie zdechły 3 mrówki w odstępie ok. 2 - 3 dni po sobie. Czy to normalne? Może to przez zaduże gniazdo, ponieważ kupiłam bez zastawek, ale na stronie pisało, że minimalna ilość mróweknw tym formikarium to 30 Messorków, a ja wpuściłam ok. 50.
Najłatwiej będzie, jeśli wyślesz zdjęcie formikarium :). Messory zazwyczaj nie żyją zbyt długo. Czy nasiona w gnieździe zaczęły pleśnieć?
Nasiona w gnieździe nie zaczęły pleśnieć.
Załączniki
IMG_20200722_121746.jpg
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 22 lip, 2020

Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020
MyrmeLuna pisze: śr 22 lip, 2020
Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020 Mam mrówki Messor Barbarus już ok. 3 tygodnie. Przez prawie 2 tygodnie rzadna mrówka nie zginęła. W ostatnim czasie zdechły 3 mrówki w odstępie ok. 2 - 3 dni po sobie. Czy to normalne? Może to przez zaduże gniazdo, ponieważ kupiłam bez zastawek, ale na stronie pisało, że minimalna ilość mróweknw tym formikarium to 30 Messorków, a ja wpuściłam ok. 50.
Najłatwiej będzie, jeśli wyślesz zdjęcie formikarium :). Messory zazwyczaj nie żyją zbyt długo. Czy nasiona w gnieździe zaczęły pleśnieć?
Nasiona w gnieździe nie zaczęły pleśnieć.
Gniazdo jest całkiem spore... Niestety sklepy często piszą okropne bzdury :(. Polecam położyć je na czymś stabilnym, aby nie miały wstrząsów. Ewentualnie konieczne okazać może się to: viewtopic.php?f=33&t=7396, ale możesz poczekać jeszcze parę dni i zobaczyć, jak będzie się miała sytuacja :).
Mrywka
Posty: 21
Rejestracja: ndz 05 lip, 2020

śr 22 lip, 2020

MyrmeLuna pisze: śr 22 lip, 2020
Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020
MyrmeLuna pisze: śr 22 lip, 2020

Najłatwiej będzie, jeśli wyślesz zdjęcie formikarium :). Messory zazwyczaj nie żyją zbyt długo. Czy nasiona w gnieździe zaczęły pleśnieć?
Nasiona w gnieździe nie zaczęły pleśnieć.
Gniazdo jest całkiem spore... Niestety sklepy często piszą okropne bzdury :(. Polecam położyć je na czymś stabilnym, aby nie miały wstrząsów. Ewentualnie konieczne okazać może się to: viewtopic.php?f=33&t=7396, ale możesz poczekać jeszcze parę dni i zobaczyć, jak będzie się miała sytuacja :).

A mogą też zdychać ze starości? Ile srednio żyją Messor Barbarus?
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 22 lip, 2020

Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020
MyrmeLuna pisze: śr 22 lip, 2020
Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020

Nasiona w gnieździe nie zaczęły pleśnieć.
Gniazdo jest całkiem spore... Niestety sklepy często piszą okropne bzdury :(. Polecam położyć je na czymś stabilnym, aby nie miały wstrząsów. Ewentualnie konieczne okazać może się to: viewtopic.php?f=33&t=7396, ale możesz poczekać jeszcze parę dni i zobaczyć, jak będzie się miała sytuacja :).

A mogą też zdychać ze starości? Ile srednio żyją Messor Barbarus?
U mnie żyją dosyć krótko (2-3 miesiące ?).
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 22 lip, 2020

Witam.
Mrywka pisze: śr 22 lip, 2020 Przez prawie 2 tygodnie rzadna mrówka nie zginęła.
;)
Zauważ że pierw znikały Ci jaja, teraz zaczynają padać robotnice.
Według mnie gniazdo jest za duże o czym pisałem już w poprzednim Twoim temacie:
viewtopic.php?f=33&t=7533&p=62029
Ja bym je przeniósł do probówki i trzymał na arenie nim podzielą los tej kolonii:
viewtopic.php?f=33&t=7396
Same formikarium również połóż na czymś co będzie amortyzowało wstrząsy, o czym również założyłeś temat...
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ