Stracony instynkt macierzyński

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 09 sie, 2020

Heja, jakiś tydzień temu robotnice mojej Formca fusca zmarły pozostawiając królową samą sobie. Taka sama sytauacja przytrafiła się mojej Formica rufibarbis która straciła instynkt macierzyski tak więc nie mogła odchować sama następnego pokolenia, a po kilku miesiach zdechła... tak więc nasuwa się pytanie. Czy taką samtoną królową można jeszcze jakoś uratować? Naprzykład podrzucając jej poczwarki? Dla porzedniej królowej takich szukałem ale nigdzie nie znalazłem. Jeszcze jedno: czy wszystkie polskie mrówki po utracie potomstwa tracą także instynkt macierzyski czy tylko niektóre gatunki?
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 09 sie, 2020

Witam.
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 Czy taką samtoną królową można jeszcze jakoś uratować?
Z tego co mi wiadomo to właśnie:
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 podrzucając jej poczwarki
Do tego pokarm pod nos
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 Dla porzedniej królowej takich szukałem ale nigdzie nie znalazłem.
Trzeba pytać hodowców lub coś podebrać z natury, mi się udało wykraść kilka gdy przenosiły się, ewentualnie adopcja.
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 czy wszystkie polskie mrówki po utracie potomstwa tracą także instynkt macierzyski czy tylko niektóre gatunki?
Klasztorne mają chyba problem już po utracie larw (tracą swoje zapasy), półklasztorne są w stanie wykarmić kolejne (np moja Myrmica, złapałem ją 30.04 więc pewnie już miała larwy). Ale potem to chyba wszystkie tracą instynkt.
Pozdrawiam.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 09 sie, 2020

slodkie_ciacho pisze: ndz 09 sie, 2020 Witam.
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 Czy taką samtoną królową można jeszcze jakoś uratować?
Z tego co mi wiadomo to właśnie:
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 podrzucając jej poczwarki
Do tego pokarm pod nos
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 Dla porzedniej królowej takich szukałem ale nigdzie nie znalazłem.
Trzeba pytać hodowców lub coś podebrać z natury, mi się udało wykraść kilka gdy przenosiły się, ewentualnie adopcja.
Karol Be pisze: ndz 09 sie, 2020 czy wszystkie polskie mrówki po utracie potomstwa tracą także instynkt macierzyski czy tylko niektóre gatunki?
Klasztorne mają chyba problem już po utracie larw (tracą swoje zapasy), półklasztorne są w stanie wykarmić kolejne (np moja Myrmica, złapałem ją 30.04 więc pewnie już miała larwy). Ale potem to chyba wszystkie tracą instynkt.
Pozdrawiam.
Dziekuję za odpowiedź :)
L. cf. niger
F. fusca
ODPOWIEDZ