Messor barbarus co robić?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mama_mrówka
Posty: 2
Rejestracja: sob 29 sie, 2020

sob 29 sie, 2020

Witam serdecznie wszystkich mówkarzy. Mój syn znalazł pasję a mianowicie chodowanie mrówek messor barbarus ( byłam sceptycznie nastawiona) a teraz sama się nimi zajmuję ( bynajmniej próbuję) Mrówki siedzą od 3 tyg w probówce którą połączyłam rurką do formikarium, przechodzą tylko do wodopoju i po jedzenie które znoszą do probówki. Nie wiem co zrobić żeby się przeprowadziły? Jest królowa 20 robotnic i jajka. Czy mam taką kolonie zimować?
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

ndz 30 sie, 2020

Messor barbarus pochodzą z Europy południowej nie trzeba ich zimować tylko najlepiej żeby miały okres jakieś 2 miesiące z niższą temperaturą około 14 stopni najlepiej może być więcej np 18 ale na pewno trzeba je przestać dogrzewać jak są dogrzewane, ale to się robi dopiero koło października najwcześniej.
Na razie zatkany im wejście do gniazda bo przy takiej ilości raczej się nie przeprowadza do gniazda chyba że gniazdo albo jest małe albo ma zagrodzone przejścia do innych komór. Jak mrówki będą miały za duże gniazdo to wtedy albo zaczną zasypywać inne komory to najlepszy przypadek albo przestaną wychodzić na arenę i będą używać gniazda jako areny więc nie będą się porzywiały i w końcu umrą, mrówki najlepiej by wypełniały 2/3 gniazda może być trochę mniej. I mam pytanie czy pani karmi je czym oprócz nasion? Ogólnie niech zostaną jeszcze w probówce dopóki nie będą się w niej mieścić
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
antxeol
Posty: 8
Rejestracja: czw 30 lip, 2020

ndz 30 sie, 2020

Mam od niedawna mrówki Messor Barbarus, są w probówce, do której podłączyłem tylko mini arenę bo tak je łatwiej karmić i sprzątać - bardzo ładnie wynoszą śmieci w jeden róg. Z 3 robotnic jest już 5 i 3 na dniach - ciemne poczwarki. Oprócz nasion, które pewnie były w zestawie należy je karmić także białkiem czyli owadami. Moje najchętniej jedzą małe muchy i komary, próbowałem dawać małe kawałki mącznika ale jakoś na razie nie przypadły do gustu. mrówki należy też trzymać w spokojnym miejscu żeby ciągle nimi nie trząść i nie potrącać. Oraz nie narażać na nagłe zmiany oświetlenia.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 30 sie, 2020

Mama_mrówka pisze: sob 29 sie, 2020 Witam serdecznie wszystkich mówkarzy. Mój syn znalazł pasję a mianowicie chodowanie mrówek messor barbarus ( byłam sceptycznie nastawiona) a teraz sama się nimi zajmuję ( bynajmniej próbuję) Mrówki siedzą od 3 tyg w probówce którą połączyłam rurką do formikarium, przechodzą tylko do wodopoju i po jedzenie które znoszą do probówki. Nie wiem co zrobić żeby się przeprowadziły? Jest królowa 20 robotnic i jajka. Czy mam taką kolonie zimować?
Witam, w mrymekologii najważniejsza jest cierpliowść. Po co się spoeszyć z przeprowadzką? Najczęstszym błędem początkujących mrówczarzy jest przeniesienie mrówek zbyt wcześnie do formikarium. Mrówki w zbyt dużym gnieździe będą się czuły zagubione, będą słabo się rozwijać i mogą nawet umrzeć. Albo zamieszkają w jednej komorze a z pozostałych zrobią sobie śmietnik. Co będzie prowadzić do rozwoju roztoczy a tego nikt nie chce. Mrówek tych nie hibernujemy w ogóle, albo jeżeli już to w 10°C. Jeśli pojawią się jeszcze jakieś pytania to proszę pytać śmiało.

Pozdrawiam.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 30 sie, 2020

Witam.
Mama_mrówka pisze: sob 29 sie, 2020 Mrówki siedzą od 3 tyg w probówce którą połączyłam rurką do formikarium
I niech tam siedzą nadal jak już napisali koledzy.
https://forum.antsofpoland.eu.org/Threa ... 2ej-koloni

Tutaj do poczytania o tym gatunku:
https://www.wiki.mrowki.ovh/index.php?t ... r_barbarus
https://kb.formicopedia.org/Messor_barbarus
Karol Be pisze: ndz 30 sie, 2020 Po co się spoeszyć z przeprowadzką? Najczęstszym błędem początkujących mrówczarzy jest przeniesienie mrówek zbyt wcześnie do formikarium.
Niestety niektóre sklepy dodają instrukcję że należy je przenieść do formikarium :( :? Bodajże Antmania, jeszcze któryś sklep to był, trzeba by poszukać w tematach.
viewtopic.php?t=6766
Może napisz do nich by poprawili instrukcję? :p

Pozdrawiam
Mama_mrówka
Posty: 2
Rejestracja: sob 29 sie, 2020

ndz 30 sie, 2020

Dziękuję za odpowiedzi ☺️ Za Waszą radą dam im święty spokój. Dokarmiam je żółtkiem( znika w moment) i muszkami. Co do formi jest to mini arena i gniazdo z przegrodami, mrówki zaglądają tam ale bez specjalnego zainteresowania także uzbroje się w cierpliwość 🙂 Pozdrawiam
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 30 sie, 2020

slodkie_ciacho pisze: ndz 30 sie, 2020 Niestety niektóre sklepy dodają instrukcję że należy je przenieść do formikarium :( :? Bodajże Antmania, jeszcze któryś sklep to był, trzeba by poszukać w tematach.
Ta... po czasie też na to wpadłem.
L. cf. niger
F. fusca
ODPOWIEDZ