Szalony pomysł ?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

daavd13
Posty: 30
Rejestracja: wt 08 sty, 2019

ndz 17 sty, 2021

Witam, mam akwarium o wysokości ok 40cm chciałbym 1/4 przysypać piaskiem stworzyć ładna arenę i uwaga na tej 10cm warstwie piasku, gliny i innych mieszanek chciałem położyć gniazdo akrylowe. Co wy na to, dobry pomysł czy raczej odpuścić ten temat ?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 17 sty, 2021

Witam.
A czemu miałoby służyć te 10cm warstwy piasku? Bo z tego co napisałeś to będzie tylko podwyższeniem.
Jaki gatunek?
Pozdrawiam
daavd13
Posty: 30
Rejestracja: wt 08 sty, 2019

pn 18 sty, 2021

slodkie_ciacho pisze: ndz 17 sty, 2021 Witam.
A czemu miałoby służyć te 10cm warstwy piasku? Bo z tego co napisałeś to będzie tylko podwyższeniem.
Jaki gatunek?
Pozdrawiam
Jako swego rodzaju podkład, w którym mrówki będą mogły również kopać, nawadniane będzie tylko gniazdo bo jeśli poleje woda resztę podłoża to istnieję możliwość że się tam przeniosą. Mam wywiercone dziurki w ściankach więc bez problemu mógłbym ułożyć gniazdo na zewnątrz formikarium i połączyć je rurka ale opcja z gniazdem w środku wydaje mi się atrakcyjniejsza. A gatunek to Tetramorium sp.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 19 sty, 2021

Nie będą kopać jeśli podłoże będzie suche, będą jedynie znosić piasek do gniazda/z gniazda by sobie wyregulować wilgotność/zmniejszyć ilość miejsca/zaciemnić gniazdo... Więc ten pomysł jest trochę słaby/niepotrzebny według mnie, nie z tak grubą warstwą podłoża.

Co do samego akwarium... Sam chciałem gniazdo na jednej ze ścian akwarium które miałoby służyć jako arena, jednak bardziej doświadczeni hodowcy odwiedli mnie od tego pomysłu. No bo co z zimowaniem? Duże akwarium trudniej przezimować w lodówce (no chyba że masz strych czy piwnicę w której jest 1-10°C), a tak to sobie odpinasz gniazdo i wkładasz do lodówki...
daavd13
Posty: 30
Rejestracja: wt 08 sty, 2019

wt 19 sty, 2021

slodkie_ciacho pisze: wt 19 sty, 2021
Co do samego akwarium... Sam chciałem gniazdo na jednej ze ścian akwarium które miałoby służyć jako arena, jednak bardziej doświadczeni hodowcy odwiedli mnie od tego pomysłu. No bo co z zimowaniem? Duże akwarium trudniej przezimować w lodówce (no chyba że masz strych czy piwnicę w której jest 1-10°C), a tak to sobie odpinasz gniazdo i wkładasz do lodówki...
No myślę że akwarium z przyklejonym drewnianym gniazdem do ściany prezentowało by się świetnie, no to teraz mam dylemat czy ułożyć gniazdo akrylowe na tej niewielkiej warstwie ziemi czy całe akwarium przekształcić w gniazdo ziemne a areną była by jego powierzchnia.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 19 sty, 2021

Pewności nie mam, ale gniazdo drewniane dla Tetramorium to chyba kiepski wybór, to nie mrówki dendrofilne. Zaś jeśli cała powierzchnia będzie służyła jako gniazdo to zbyt wiele nie poobserwujesz, jedynie jak jedzą... Ja bym wybrał konfigurację z akrylem :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 22 sty, 2021

Tetramorium są malutkie i wydaje mi się że najlepsza opcja dla ciebie i mrówek to akryl - sam miałęm w akrylu i świetnie się spisywało z tym gatunkiem
daavd13
Posty: 30
Rejestracja: wt 08 sty, 2019

pt 22 sty, 2021

srebrny pisze: pt 22 sty, 2021 Tetramorium są malutkie i wydaje mi się że najlepsza opcja dla ciebie i mrówek to akryl - sam miałęm w akrylu i świetnie się spisywało z tym gatunkiem
Wiem że są malutkie, cały poprzedni rok pilnowałem parę gniazd ale niestety na rójkę nie trafiłem, w tym roku toż po zimowaniu zamówię kolonie z internetu, tak postanowiłem małe akrylowe gniazdo umieszczone w akwarium z kilku cm warstwą podłoża
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 29 sty, 2021

daavd13 pisze: pt 22 sty, 2021
srebrny pisze: pt 22 sty, 2021 Tetramorium są malutkie i wydaje mi się że najlepsza opcja dla ciebie i mrówek to akryl - sam miałęm w akrylu i świetnie się spisywało z tym gatunkiem
Wiem że są malutkie, cały poprzedni rok pilnowałem parę gniazd ale niestety na rójkę nie trafiłem, w tym roku toż po zimowaniu zamówię kolonie z internetu, tak postanowiłem małe akrylowe gniazdo umieszczone w akwarium z kilku cm warstwą podłoża
zdajesz sobie sprawę że pierwsze co zrobią to przejdą do podłoża a nie do gniazda :)
ODPOWIEDZ