Messor barbarus trudne poczatki

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

AntiQ
Posty: 3
Rejestracja: ndz 24 sty, 2021

pn 25 sty, 2021

Serdecznie witam wszystkich fanow mrówek,

od okolo 4 miesiecy jestem szczesliwym posiadaczem mojej pierwszej kolonii Messus barbarus. Niestety jak to czesto na poczatku bywa zamiast najpierw skrupulatnie zaglebic sie w temat, chociazby poprzez takie forum jak to, stwierdzilem ze przeciez to tylko mrowki i na pewno nie ma tu zadnej filozofii.

Zestaw startowy kupilem razem z dosc mala kolonia mrówek (1x Q + 10x R). Po przygotowaniu formikarium - areny i dwoch gniazd (1. suche, 2. morkre) wsadzilem probowke z mrowkami do areny, aby mogly sie pomalu zaakimatyzowac i zaczac nowe zycie. Okazalo sie jednak ze mrowki nie maja ochoty opuszczac swojego pierwotnego gniazda (probowki) i do dzisiaj sobie tam egzystuja.

Jako ze troche zaczela mnie ta sytuacja zastanawiac, zaczalem coraz wiecej czytac i juz wiem, ze najprawdopodobniej moja kolonia jest jeszcze za mala i dlatego czuja sie lepiej w swoim malym gniezdzie. Postanowilem wiec dac im jeszcze czasu i w miedzyczasie zakrylem probowke folia aluminiowa i dokupilem mate grzewcza, aby utrzymywac temp na poziomie ok. 25°C. Zauwazylem z kolonia po malu sie rozwija mysle ze teraz jest tak na oko ok. 16R.

Jako ze mam jedak dosc male doswiadczenie mialbym kilka pytan. Z gory przepraszam jezeli poraz n-ty ktores z pytan pojawia sie na forum...:

1. Do tej pory mrowki dostawaly do jedzenia tylko roznego rodzaju nasiona. Jako bialko mialy sluzyc tzw. sproszkowane proteiny, ktore niestety z tego co widzę nie za bardzo przypadly mrowkom do gustu. Zastanawiam sie czy nie warto byloby im dodac jakies "zywe bialko" czyt. macznika. Jak myslicie ?

2. Z tego co czytalem to dla Messus barbarus konieczne jest dogrzewanie gniazda do temp. ok. 24-28°C. Czy ta temperatura powinna byc utrzymywana przez cala dobe czy tylko w dzien?

3. Formikaria, ktore maja docelowo sluzyc jako spichlerz (suche) i gniazdo (morke) maja wymiary ok 10x10cm, wypelnienie materialem "Digfix". Obecnie zakrylem przednia szybe czerwona plexi, aby imitowac zaciemnienie i zeby mrowki kopaly po widocznej stronie. W chwili obecnej dogrzewam tylko arene na ktorej znajduje sie probowka z mrowkami. Czy warto byloby za wczasu dogrzewac te dwa dodatkowe formikaria, aby "zachecic" mrowki do przejscia ?

4. W probowce w ktorej obecnie mieszkaja mrowki zostalo ok. 1/2 wody ktora byla na poczatku. Na arenie zostawiam zawsze napelnione poidelko z woda, ale zastanawiam sie czy nie warto byloby przygotowac za wczasu druga swieza probowke z woda, jakby zabraklo im wody w tej pierwszej.

Aby lepiej zobrazowac jak to wyglada obecnie przesylam kilka zdjec i bylbym bardzo wdzieczny za wasze rady co moznaby ewentualnie jeszcze polepszyc.

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 26 sty, 2021

Witam.
Przede wszystkim zatkaj otwór do gniazda (właściwie możesz odłączyć gniazdo na razie), bo jak Ci tam wejdzie tak mała kolonia to będzie katastrofa (w sensie dla nich).

1. Obowiązkowo białko, mączniki, karaczany itp...
viewtopic.php?f=37&t=6166

2. Chyba przez 24h, może jeszcze się ktoś wypowie. Dobrze by miały gradient temperatury, by mogły wybrać jaka im odpowiada.

3. O tym pisałem na początku właściwie, jeszcze ich nie przenoś. Jak się rozrosną to podłączyłbym jedno gniazdo, dopiero jak już będą miały ciasno to drugie.

4. Wydaje mi się że poidełko z wodą nie jest potrzebne póki co, mrówki raczej piją wodę z probówki. Myślę że jeszcze sporo czasu minie zanim zabraknie w niej wody :)

Czym masz wysmarowany rant żeby nie uciekły?
Pozdrawiam
AntiQ
Posty: 3
Rejestracja: ndz 24 sty, 2021

wt 02 lut, 2021

slodkie_ciacho pisze: wt 26 sty, 2021 Witam.
Przede wszystkim zatkaj otwór do gniazda (właściwie możesz odłączyć gniazdo na razie), bo jak Ci tam wejdzie tak mała kolonia to będzie katastrofa (w sensie dla nich).

1. Obowiązkowo białko, mączniki, karaczany itp...
viewtopic.php?f=37&t=6166

2. Chyba przez 24h, może jeszcze się ktoś wypowie. Dobrze by miały gradient temperatury, by mogły wybrać jaka im odpowiada.

3. O tym pisałem na początku właściwie, jeszcze ich nie przenoś. Jak się rozrosną to podłączyłbym jedno gniazdo, dopiero jak już będą miały ciasno to drugie.

4. Wydaje mi się że poidełko z wodą nie jest potrzebne póki co, mrówki raczej piją wodę z probówki. Myślę że jeszcze sporo czasu minie zanim zabraknie w niej wody :)

Czym masz wysmarowany rant żeby nie uciekły?
Pozdrawiam
Hej @slodkie_ciacho,

zgodnie z twoja rada odłączyłem gniazda od areny a wejście zatkałem, aby mrowki nie mogły się wydostać.

Poczekam w takim razie az kolonia się rozrośnie (tak do ok. 50 robotnic) i spróbuję podłączyć gniazdo.

Oststnio wrzuciłem im pokrojonego mącznika to szybko wzięły się za jedzenie. Zjadły tylko może z 1/3 a resztę po ok. dobie wyrzuciłem żeby nie zaczęła gnić. Myślę że to i tak świadczyło o tym że potrzebowały białka :)

Co do ochrony przed ucieczka to w zestawie miałem taki olej niby specjalnie do tego przeznaczony. Sprawdza się bardzo dobrze to muszę przyznać. Co to dokładnie jest widać od ok. 10:00 minuty na poniższym filmiku (film jest po niemiecku ale można włączyć napisy polskie)

https://youtu.be/e27xr13tj9M
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 16 lut, 2021

ad.2 Gradient jest - mata jest na fragmencie areny. A co do grzania - pewnie można się bawić w symulowanie dnia/nocy i zmiany temperatury, ale... w sumie nie słyszałem żeby komuś się chciało bawić przyj żadnej hodowli. Czy to mrówek czy czegoś innego.
ad.4 ja nie daję próbówek na wypadek jakby się woda skończyła. Jak widzę że rzeczywiście się kończy a jeszcze to czas na probówki to podkładam drugą, zwykle równolegle do pierwszej
ODPOWIEDZ