Czy wiadomo kiedy mrówka brakuje białka?(Kolonia mrówek messor barbarus) I parę innych pytanek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Bratek242
Posty: 7
Rejestracja: śr 30 gru, 2020

pn 01 lut, 2021

Witam, posiadam kolonie messor barbarus i chciałbym zapytać skąd mogę dowiedzieć się ze koloni brakuje białka? Jakieś 2 tygodnie temu podałem białko i było spore zainteresowanie, ale już TYDIZEN temu jak je podałem, było praktycznie zerowe zainteresowanie, był pryz jajku jedna mrówka która wyglądała jakby to jajko piła (w takim sesie ze orzyszssala się jak do wody i siedziała bez ruchu). Jajko podawałem z 2 razy w poprzednim tygodniu ale też zainteresowanie było małe
1. Czy podać mrówka jajko po raz kolejni za parę dni
2. Czy królowa jak będzie miała za mało białka to może zacząć jeść jajka larwy itp
3. Skąd mogę wiedzieć że np królowa źle się czuję ma za mało wilgotności czy np jets sprawgniona?
4. Skąd mogę wiedzieć że mrowki są głodne lub spragnione? Posiadają poidełko napełniane co jakiś czas wodą wystygnietą wrzątek (czy taka woda najlepsza? Woda była wcześniej filtrowana w dzbanku)
Ps: zajrzałem do koloni parę dni po pierwszym podaniu jajka i jajek pojawiło się dosyć sporo, tak na oko naliczyłem ponad 10. A jajko przy podaniu pierwszy raz po tym jak mrowki przeniosły ich fragmenty do gniazda było praktycznie wszędzie w gnieździe, leżały na każdym rogu kawałki jajaka a na następny dzień już tego białka nie było więc myślę że je zjadły. I tak parę dni temu znowu pojawiło się sporo jajek, czy to oznacza że Kolonia ma białko i póki co go nie potrzebuje?

A tak pryz okazji zapytam :) czy opłaca się mrówką podawać cukier? A jak tak to o co chodzi z podawaniem w wodzie? Chodzi o to żeby do wody nasypać cukru żeby się rozpuścił i te wodę podawać mrówka czy poprostu do cukru dać krople wody żeby się rozpuścił lekko? Czy WOGOLE najlepiej podać zwykły twardy
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 02 lut, 2021

Witam.
Piszemy Messor barbarus, czyli przede wszystkim nazwa rodzaju z dużej litery, a nazwy łacińskie kursywą (o tym drugim sam dowiedziałem się dopiero z tydzień temu) ;)

Domyślam się że kolonia jest mała? Wtedy praktycznie nie zauważy się że coś zjadły. Jak mają potomstwo w postaci larw to już prędzej.

1. Karm 2-3 razy w tygodniu ale nie jajkiem, a czymś z tego np:
viewtopic.php?f=37&t=6166 , jajko bardziej jako urozmaicenie.
2. Może zjeść, jednak chyba przez stres prędzej.
3. W czym ją trzymasz? Jak w probówce to nie powinno być problemów, ma tam stabilne warunki, pije z waty. Jeżeli w gnieździe (tylko już większą kolonię, a nie królowa +5robotnic :) ) to właśnie dlatego powinny mieć gradient wilgotności by mogły sobie wybrać co im odpowiada. W zasadzie w probówce tak samo-powinny mieć przegrody by np mogły dać nasiona do suchej części żeby nie wykiełkowały.
4. Ja karmię co dzień, co tydzień to chyba minimum. Ile? To zależy, przy pierwszych larwach to wystarczy pewnie z pół mącznika (ubitego, przekrojonego). Gdy widzę że zjadły to następnym razem daję więcej, gdy widzę że nie zjadły to daję trochę mniej. No ale mawiają że ja przesadzam z karmieniem :D Wodę też podaję przegotowaną.
10. Ile ich tam masz? Martwi mnie trochę to że napisałeś że już są w gnieździe (daj fotkę całości)...

Mrówkom nie podaje się cukru bo nie zawiera żadnych składników odżywczych, może czasami (chyba głównie gdy zabraknie miodu). Messor karmi się nasionami oraz wyżej wspomnianym białkiem.
https://kb.formicopedia.org/Messor_barbarus
https://www.wiki.mrowki.ovh/index.php?t ... r_barbarus
Mam nadzieję że nie wyszło mi jakoś chaotycznie...
Pozdrawiam.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 02 lut, 2021

2.
Jedna z moich koloni Myrmica stosuje kanibalizm
Zauważyłem że w gnieździe przy larwach jest dużo trupów robotnic
Możliwe że to wynika z niedoboru białka lub te mrówki tak mają
Pomimo podania mącznika raczej nie sprzątają gniazda z trupów


Jak kupowałem Crematogaster to szły pocztą 3 dni i było łącznie 6 robotnic oraz sporo larw
Moja siostra mi je przywiozła za następne 3 dni nie dając im białka przez ten czas
Do mnie dojechały niestety tylko 2 robotnice
W każdym razie, larwy się posilały martwymi robotnicami gdy odsłoniłem probówkę
Wychodziło by, że też brakowało larwom białka
Po podaniu mącznika i miodu na następny dzień trupów już nie było w gnieździe



Więc jeśli są robotnice to możliwe że one będą zabijane dla dokarmienia larw
Królowa raczej nie zjada larw z głodu
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Bratek242
Posty: 7
Rejestracja: śr 30 gru, 2020

wt 02 lut, 2021

Nie jestem rozpoznany dobrze na tej stronie, ale nie mogę wysłać zdjęcia non stop p pokazuje się coś takiego
Plikjestzaduy IMG_20210202_091923.jpg

Ale mniejsza z tym, robotnic jets coś koło 30 i dużo jajek które ostatnio przekształciły się z kulki w taką malutenka dżdżownice. Z tego co czytałem można wpuścić do formikarium kolonie która ma więcej niż 15 robotnic żeby nie miały za dużo miejsca, a moje mrowki mają do dyspozycji dosyć spora arenę i dwie przgrody w gnieździe, reszta gniazda jest póki co zamknięta (mrówek przypominam jest coś koło 30)
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 02 lut, 2021

Bratek242 pisze: wt 02 lut, 2021 nie mogę wysłać zdjęcia non stop p pokazuje się coś takiego
Plikjestzaduy
No musiałbyś go jakoś przeskalować, max 1MB chyba może mieć.

Ta maluteńka dżdżownica to larwa. Tu masz jak wyglądają poszczególne stadia rozwoju.
Bratek242
Posty: 7
Rejestracja: śr 30 gru, 2020

wt 02 lut, 2021

Ogólnie to z 3 razy próbowałem ale się nie dało, bo jak już wysyłałem zdjęcie to pojawiał się tylko tekst bez zdjęcia, czy mógł bym jakoś nwm numer kontaktowy i tam wysłać Panu zdjęcie? Interesowałem się mrówka o sporo ale to że jakiś zeczy nie dopatrzyłem jest spowodowane tym że dużo osób ma podzielne zdanie na temat np karmienia i każdy mówi mi inaczej, a ja jako osoba pciztakujaca nie zbaradzo wuem kogo słuchać i tak troche mam mętlik w głowie.
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

wt 02 lut, 2021

Bratek242 pisze: pn 01 lut, 2021 był pryz jajku jedna mrówka która wyglądała jakby to jajko piła (w takim sesie ze orzyszssala się jak do wody i siedziała bez ruchu).
Mrówki mają chyba aparat gryząco-liżący. W każdym bądź razie to one liżą płynny, lub półpłynny, pokarm podobnie jak muchy.
Sadam
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 02 lut, 2021

Spróbuj w "Paint"
Zmniejszasz tam zdjęcie do np. 40% a potem zapisujesz jako jpg
Powinno zajmować dużo mniej miejsca
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 03 lut, 2021

Tlaloc pisze: wt 02 lut, 2021 Zmniejszasz tam zdjęcie do np. 40% a potem zapisujesz jako jpg
To chyba tak nie działa (to chyba tylko przybliżenie do podglądu), ale pewności nie mam.
Bratek242 pisze: wt 02 lut, 2021 czy mógł bym jakoś nwm numer kontaktowy i tam wysłać Panu zdjęcie?
Nie, takiej opcji nie ma, wszyscy powinni to widzieć ;)

Spróbujcie może tu, mi się udało.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 03 lut, 2021

U góry po lewej stronie są takie 2 prostokąty, jeden nakłada się na drugi
Tam jest zmiana wielkości zdjęcia
Można ustawić "%" albo "pixel"

Po zapisaniu zdjęcie powinno mieć mniejszą rozdzielczość a co za tym idzie rozmiar
Ważne tylko żeby wybrać jpg bo pozostałe rodzaje mogą nie zmniejszyć aż tak bardzo rozmiaru
Zapisuje się w samym lewym górnym rogu "zapisz jako"
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Bratek242
Posty: 7
Rejestracja: śr 30 gru, 2020

śr 03 lut, 2021

Faktycznie, strona podana przez Pana zmniejszyła rozmiar zdjęcia ale nadal pokazuje się taka wiadomość

Plik obrazka, który próbujesz załączyć jest nieprawidłowy.

I nie wiem od czego to zależy, zmieniałem zdjęcie itp, ale to nic nie dawało
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 03 lut, 2021

Tlaloc pisze: śr 03 lut, 2021 U góry po lewej stronie są takie 2 prostokąty, jeden nakłada się na drugi
Tam jest zmiana wielkości zdjęcia
Faktycznie, dzięki :D
Bratek242 pisze: śr 03 lut, 2021przez Pana
Przejdźmy może na "ty" ;)
Bratek242 pisze: śr 03 lut, 2021 nadal pokazuje się taka wiadomość
No to z tym chyba nie pomogę więcej, srebrny ogłosił na Discordzie że będzie naprawiał dziś forum, może to też.
Póki co możesz wrzucić przez np. zapodaj.net czy też konto google i wstawić tutaj link.
ODPOWIEDZ