Pomoc dla początkującego - formikarium

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

czw 04 lut, 2021

Cześć, nie mam jeszcze żadnej kolonii, ale aktywnie o tym myślę, stąd moje kilka pytanek :naglowie: :

1) Czy byłby to karygodny błąd jakbym do takiego własnoręcznie zrobionego formikarium, wpuścił kolonię Messor Barbarus 1Q+10W?.(Zdjęcie poniżej) Czerwone kreski symbolizują korek, który będzie tymczasowo, żeby sztucznie zmniejszyć powierzchnie gniazda. Jak będzie za małe, to mrówki się tego korka pozbędą i powiększą gniazdo. Obrazek
Jeżeli to niemożliwe, to jak duża powinna być kolonia?

2) Jak widać na zdjęciu
Obrazek
formikarium stoi na terrarium dla gekona tuż nad lampką grzewczą (temperatura płyty osb to jakieś +30stopni). Stąd moje pytanie, czy dobrym pomysłem byłoby położenie formikarium np. 10 centymetrów obok tej lampki? Tak, żeby tylko np 30% formikarium na niej stało, i tylko tył areny był ogrzewany bezpośrednio, co przyczyni się pośrednio do nagrzania całego formikarium, ale bardziej stonowanym ciepłem?

3) Ile trwa, rozwój kolonii w firststepie, w 24*C, z 10 robotnic, do np. 50?

Dzięki za pomoc, miłego dnia
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 04 lut, 2021

Witaj na forum

Tutaj nasza baza wiedzy :)

https://kb.formicopedia.org/Kategoria:Start


Co do twoich pytań to:


1) Tak zmniejsz wielkość komory i będzie ok - jedyne co bym zmienił to, żeby główka komora nie była centralnie pod wejściem - a przesunąłbym ją jakoś na bok
2) Dogrzewanie messor sp. ma duże znaczenie - pamiętaj o odpowiedniej diecie - te mrówki żywią się "mrówczym chlebem" i białkiem.
3) Nie prowadziłem takich obserwacji - dużo zależy od temperatury, diety, spokoju i królowej ale myślę że kilka MC
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

czw 04 lut, 2021

srebrny pisze: czw 04 lut, 2021 Witaj na forum

Tutaj nasza baza wiedzy :)

https://kb.formicopedia.org/Kategoria:Start


Co do twoich pytań to:


1) Tak zmniejsz wielkość komory i będzie ok - jedyne co bym zmienił to, żeby główka komora nie była centralnie pod wejściem - a przesunąłbym ją jakoś na bok
2) Dogrzewanie messor sp. ma duże znaczenie - pamiętaj o odpowiedniej diecie - te mrówki żywią się "mrówczym chlebem" i białkiem.
3) Nie prowadziłem takich obserwacji - dużo zależy od temperatury, diety, spokoju i królowej ale myślę że kilka MC
Dzięki za odpowiedź.
Masz jakieś sposoby na sprytne ogrzanie takiego formikarium? Powinienem nagrzewać arenę czy gniazdo? Zimą mam dosyć chłodno w domu rano (około 15-20°), stąd czuję, że ogrzewanie będzie tym bardziej obowiązkowe. Ogrzewanie od dołu z dala od gniazda zda test twoim zdaniem?
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

czw 04 lut, 2021

Ważne jest to aby mrówki miały ciemno w komorze gniazdowej. Messor mogą przegryźć przegrodę nawet jak nie będą potrzebowały większej ilości miejsca. A co do rozwoju, to moje z 7 robotnic 60 dobiły w około 4 miesiące. Pamiętaj również, że przynajmniej jedna komora musi być stale sucha, aby mrówki miały gdzie składować ziarno i żeby to ziarno nie wykiełkowało. A, pamiętaj jeszcze że żniwiarki są w stanie przegryźć zarówno gips jak i plastik.
Sadam
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

czw 04 lut, 2021

ADAMKROL12 pisze: czw 04 lut, 2021 Ważne jest to aby mrówki miały ciemno w komorze gniazdowej. Messor mogą przegryźć przegrodę nawet jak nie będą potrzebowały większej ilości miejsca. A co do rozwoju, to moje z 7 robotnic 60 dobiły w około 4 miesiące. Pamiętaj również, że przynajmniej jedna komora musi być stale sucha, aby mrówki miały gdzie składować ziarno i żeby to ziarno nie wykiełkowało. A, pamiętaj jeszcze że żniwiarki są w stanie przegryźć zarówno gips jak i plastik.
To może takie rozwiązanie? Jest relatywnie małe + ma wszystko o czym wspomniałeś.
Obrazek

Ps. Przegryzieniem gipsu się nie martwię, najwyżej zrobią sobie dodatkowy korytarz. Ale jak to jest z plastikiem? W praktyce mogą zrobić sobie otwór i uciec z formikarium, czy tylko teoretycznie "są na tyle silne aby przegryźć plastik" ale w praktyce tego nie robią?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

czw 04 lut, 2021

Nie sądzę aby dały radę przegryźć plastik. Ja swoje trzymałem w formikarium 3d własnego projektu i wykonania i nie zostało naruszone, za to korek zmielą na proszek i to nie kiedy będą potrzebowały większego gniazda a raczej niedługo po wprowadzeniu.
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

czw 04 lut, 2021

AntsForever pisze: czw 04 lut, 2021 Nie sądzę aby dały radę przegryźć plastik. Ja swoje trzymałem w formikarium 3d własnego projektu i wykonania i nie zostało naruszone, za to korek zmielą na proszek i to nie kiedy będą potrzebowały większego gniazda a raczej niedługo po wprowadzeniu.
moje jeszcze nie gryzły plastiku, ale myślę że przegryzą, tak jak mączniki...
Sadam
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 04 lut, 2021

AntsForever pisze: czw 04 lut, 2021 Nie sądzę aby dały radę przegryźć plastik. Ja swoje trzymałem w formikarium 3d własnego projektu i wykonania i nie zostało naruszone, za to korek zmielą na proszek i to nie kiedy będą potrzebowały większego gniazda a raczej niedługo po wprowadzeniu.
Moje jak miały potrzebę to przez 4 mm akrylu przeszły wokoło tygodnia - żołnierze non stop kombinowały jak przegryźć i prawie im się udało :)
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

pn 08 lut, 2021

Ps. Macie może pomysł jak wysuszyć gipsowe formikarium? Na 2 dni położyłem je obok kaloryfera, teraz trzymam sam gips na macie grzewczej, ale mimo to nadal jak włożę je w "obudowę" to powstaje spora para na ściankach (z dużymi kroplami)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 08 lut, 2021

Levi2137 pisze: pn 08 lut, 2021 Ps. Macie może pomysł jak wysuszyć gipsowe formikarium? Na 2 dni położyłem je obok kaloryfera, teraz trzymam sam gips na macie grzewczej, ale mimo to nadal jak włożę je w "obudowę" to powstaje spora para na ściankach (z dużymi kroplami)
pokaż zdjęcie jakieś ale jeżeli chodzi o parę wodną w formicarium to jest to normalne
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

pn 08 lut, 2021

srebrny pisze: pn 08 lut, 2021
Levi2137 pisze: pn 08 lut, 2021 Ps. Macie może pomysł jak wysuszyć gipsowe formikarium? Na 2 dni położyłem je obok kaloryfera, teraz trzymam sam gips na macie grzewczej, ale mimo to nadal jak włożę je w "obudowę" to powstaje spora para na ściankach (z dużymi kroplami)
pokaż zdjęcie jakieś ale jeżeli chodzi o parę wodną w formicarium to jest to normalne
Miałem formę gipsową gniazda wyciągniętą do suszenia, więc aktualnie pary nie ma, ale przed chwilą włożyłem do formikarium, więc pewnie rano będę miał zdjęcia pary. Samo zdjęcie formikarium jest wyżej. Tylko czy tak duża para wodna jest normalna?
Na tych ściankach widocznych na zdjęciu wyżej z czerwonymi liniami, jest para mniej więcej jak na tej butelce:
Obrazek
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 08 lut, 2021

tak jest to jak najbardziej normalne :) a grzejesz gniazdo jakimś kablem ?
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

pn 08 lut, 2021

srebrny pisze: pn 08 lut, 2021 tak jest to jak najbardziej normalne :) a grzejesz gniazdo jakimś kablem ?
Czyli rozumiem, że mogę jak najbardziej kompletnie przestać się stresować? :lol:
Stosuję matę grzewczą którą dałem pod formikarium. I chyba przerzuce się na lampkę, bo jednak grzeje od dołu, od gniazda. Zwłaszcza, że mata jest na całej powierzchni formikarium :/ ale jak dam na połowię to w ogole nie ogrzeje gniazda. Więc ze skrajności w skrajność
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

pn 08 lut, 2021

srebrny pisze: pn 08 lut, 2021 tak jest to jak najbardziej normalne :) a grzejesz gniazdo jakimś kablem ?
Tylko czy jak mam messor barbarus, to nie będzie im to przeszkadzać w zbieraniu nasion? W końcu zaczną kiełkować
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

śr 10 lut, 2021

Levi2137 pisze: pn 08 lut, 2021
srebrny pisze: pn 08 lut, 2021 tak jest to jak najbardziej normalne :) a grzejesz gniazdo jakimś kablem ?
Tylko czy jak mam messor barbarus, to nie będzie im to przeszkadzać w zbieraniu nasion? W końcu zaczną kiełkować
W zbieraniu im to nie przeszkodzi, ale w magazynowaniu już ta. Nazwy rodzajów piszemy wielką literą, również nazwy gatunkowe po łacinie piszemy kursywą. Powinno być Messor barbarus
Sadam
ODPOWIEDZ