Które rozwiązanie będzie lepsze?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

pt 05 lut, 2021

Mam formikarium gipsowe. Lepiej będzie:
a) zrobić zdala od gniazda komorę. I albo dać tam keramzyt i dziurką z góry nawadniać, albo po prostu nawadniać bez keramzytu, żeby sobie samo wchłaniało w gips.
b) postawić (mam takie) poidełko na którym można dać pare kropel wody, którą mrówki (Messor Barbarus) będą spijać?
c) Coś innego (zostaw komentarz)
Dzięki!
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 05 lut, 2021

Witam!
Pierwsza opcja jest konieczna ponieważ w gnieździe musisz utrzymać odpowiednią wilgotność. Jeżeli chodzi o poidełko na arenie to nie jest ono wymagane, o ile woda będzie docierała do gniezda z komory nawadniającej, ale oczywiście nie zaszkodzi i możesz je tam postawić. :wink:
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

pt 05 lut, 2021

AntsForever pisze: pt 05 lut, 2021 Witam!
Pierwsza opcja jest konieczna ponieważ w gnieździe musisz utrzymać odpowiednią wilgotność. Jeżeli chodzi o poidełko na arenie to nie jest ono wymagane, o ile woda będzie docierała do gniezda z komory nawadniającej, ale oczywiście nie zaszkodzi i możesz je tam postawić. :wink:
Tylko problem mam taki, że nie wiem gdzie taką komorę wywiercić.
Formikarium prezentuje się mniej więcej tak (oczywiście jest to baaardzo uproszczony schemat). Czerwone linie reprezentują korek, bo zrobiłem gniazdo bardzo duże i chce zrobić tak, że aby uniknąć stresu królowej, wstawię tymczasowe ściany z korka który zostanie usunięty, jak mrówek już będzie więcej. Stąd moje pytanie, gdzie taką komorę zrobić?
Obrazek
Obrazek
Nie ma tam miejsca aby zrobić komorę pod lub nad terrarium. Zostaje więc tylko na końcu z jednej albo z drugiej strony. Tylko której? Koniec tunelu jest dużo dalej niż ścianka z korka
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 05 lut, 2021

Witam.
Proponuję pisać w jednym temacie odnośnie jednego gniazda, zamiast zakładać to o ogrzewaniu, to o nawadnianiu...
Pozdrawiam
Mrówczarz
Posty: 89
Rejestracja: czw 27 maja, 2021

pn 07 cze, 2021

Levi2137 pisze: pt 05 lut, 2021 Mam formikarium gipsowe. Lepiej będzie:
a) zrobić zdala od gniazda komorę. I albo dać tam keramzyt i dziurką z góry nawadniać, albo po prostu nawadniać bez keramzytu, żeby sobie samo wchłaniało w gips.
b) postawić (mam takie) poidełko na którym można dać pare kropel wody, którą mrówki (Messor Barbarus) będą spijać?
c) Coś innego (zostaw komentarz)
Dzięki!
Według mnie, pierwsza opcja jest obowiązkowa. Jeśli gniazdo nie będzie prawidłowo nawodnione, kolonia nie będzie chciała się przeprowadzić z próbówki.
Poidełko dodatkowo też możesz wstawić.
Kolonie:
Lasius niger
Lasius sp.

Byłe kolonie:
Lasius fulignosus
Formica sp.
ODPOWIEDZ