Kilka pytań :)

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 08 lut, 2021

Chciałbym zapytać o kilka rzeczy

1. Crematogaster podobno wytwarza "karton" w naturalnych warunkach. Czy w probówce nie będzie im brakować składników do produkcji? Czy to jest ważne dla nich?

2. Chthonolasius sp. ma larwy od wielu miesięcy ale nie mam jeszcze ani jednej robotnicy. Czy ten gatunek do rozwoju larw wymaga zimowania? Czy robotnice są znacząco większe i aktywne niż u L. flavus?

3. Czy ktoś hodował jakieś "egzotyczne" Lasius?

4. Czy zdarzyło wam się, że pomimo odrobiny wody w probówce wata na środku wyschła?
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 08 lut, 2021

Witam.
Jedynie na 2. jestem w stanie odpowiedzieć... Z zimowaniem różnie u nich bywa, czasami trzeba przezimować, czasami nie. Rozmiarowo są porównywalne do L. niger moim zdaniem, więc ciut większe od flavus i tak-trochę aktywniejsze, choć nie do końca uważam że flavus są mało aktywne...
Porównanie do niger
image0.jpg
Pozdrawiam
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 16 lut, 2021

Tlaloc pisze: pn 08 lut, 2021 2. Chthonolasius sp. ma larwy od wielu miesięcy ale nie mam jeszcze ani jednej robotnicy.
I pewnie żadnych jajek. I pewnie nie bardzo jedzą.
To raczej typowa sytuacja kiedy mrówki uznały że czas na zimę.
Można przezimować i praktycznie zawsze działa, można brać na przeczekanie.
Z przeczekaniem bywa różnie, często i tak trzeba będzie zimować.
Minusem przeczekiwania jest to że robotnice się starzeją i przy małych koloniach może to oznaczać niemalże ponowny start.

Ad.4 Tak, zwłaszcza jeśli probówka nie była idealnie prosto, np przez podłożony kabel grzewczy czy piasek na arenie.

Ad.1 nie znam się, ad. 3 zależy co masz na myśli ? (choć niespecjalnie, ja od polskich)
ODPOWIEDZ