Problem z kolonią w probówce

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

czw 25 lut, 2021

Cześć,
zakupiłem ostatnio kolonię Messor barbarus, aczkolwiek przez przypadek dostałem nie tę, zdecydowanie za małą kolonię i otrzymałem Q+5W. Byłem przygotowany na formikarium, ale nie jestem pewny co do ich życia w probówce. Probówka ma duży dostęp do wody, jest szczelna, trzymam ją w około 23-27*C (chłodniej nocą, cieplej za dnia) pod przykryciem (mają ciemno, ciepło i wilgotno). Probówka nie ma komór.
Tutaj moje pytania:
1) Nasypałem im trochę mieszanki nasion. Czy to dobry ruch? Martwi mnie fakt, że nie mają komór, więc może do nasion dostać się wilgoć.
2) Rzucić im kawałek jakiegoś owada? Mam karmówkę w domu (mam również jaszczurkę), więc nie będzie problemu z kawałkiem nogi karaczana czy świerszcza. Jestem niepewny, ponieważ niektóre źródła (i logika) mówią, że trzeba im dodać niezbędne białko, a inne, że wystarczy woda i nasiona.
3) Jak podawać im pokarm? Dodawać go od czasu do czasu (i wynosić stare) do probówki, czy lepiej położyć probówkę na formikarium i obok probówki, na specjalnej misce, dawać im ziarenka i białko? Królowa nie powinna wyjść do wbudowanego gniazda w formikarium, tylko siedzieć w wilgotnej ciepłej probówce i jedynie robotnice by wychodziły na centymetrowy spacer po jedzenie.
Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 25 lut, 2021

Witam.
Levi2137 pisze: czw 25 lut, 2021 1) Nasypałem im trochę mieszanki nasion. Czy to dobry ruch?
No taki niezbyt bym powiedział, lepiej było dodać pierw przegrody, właśnie żeby miały suche miejsce na nasiona.
Levi2137 pisze: czw 25 lut, 2021 2) Rzucić im kawałek jakiegoś owada?
Tak, podobno da się na samych nasionach, ale to spowolni rozwój, zanim podasz robala patrz pkt 3.

3) Nie wiem jakie masz formikarium, ale jeżeli arena jest połączona z gniazdem to wejście do gniazda zatkaj watą, probówkę zaciemnij całkowicie (np folią aluminiową), połóż probówkę na arenie i to na niej podawaj pokarm.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Levi2137
Posty: 16
Rejestracja: czw 04 lut, 2021

czw 25 lut, 2021

slodkie_ciacho pisze: czw 25 lut, 2021 Witam.
Levi2137 pisze: czw 25 lut, 2021 1) Nasypałem im trochę mieszanki nasion. Czy to dobry ruch?
No taki niezbyt bym powiedział, lepiej było dodać pierw przegrody, właśnie żeby miały suche miejsce na nasiona.
Levi2137 pisze: czw 25 lut, 2021 2) Rzucić im kawałek jakiegoś owada?
Tak, podobno da się na samych nasionach, ale to spowolni rozwój, zanim podasz robala patrz pkt 3.

3) Nie wiem jakie masz formikarium, ale jeżeli arena jest połączona z gniazdem to wejście do gniazda zatkaj watą, probówkę zaciemnij całkowicie (np folią aluminiową), połóż probówkę na arenie i to na niej podawaj pokarm.
Pozdrawiam
Tak też zrobiłem:) Zakryłem oryginalne gniazdo formikarium, delikatnie wyciągnałem wszystkie nasiona z probówki, położyłem na misce razem z nogami karaczana, centymetr obok owiniętej probówki i położyłem na arenie. Już jedna robotnica zaczęła badanie terenu. Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ