Strona 1 z 1

Rójki

: ndz 02 maja, 2021
autor: Vimes
Witam!
Dopiero zaczynam przygodę z mrówkami i chciałem w tym sezonie złapać jakąś młodą królową.
Będąc na spacerze widziałem jak z dwóch mrowisk wyszło na zewnątrz bardzo dużo robotnic, aż się tłoczyły, o wiele więcej niż jest tam zazwyczaj. Nie widziałem jednak żadnych nowych królowych - same robotnice. Z tego co wiem rójki dla większości mrówek dopiero będą w przyszłych miesiącach plus temperatura w tych dniach była dosyć niska - może paręnaście stopni plus raczej wietrznie. Co w takim razie się tam działo? Czy faktycznie były to jakieś przygotowania do rójki tylko zbyt krótko obserwowałem?

Re: Rójki

: ndz 02 maja, 2021
autor: Tlaloc
Robotnice teraz gromadzą pokarm który jest potrzebny do rozwoju przyszłych królowych. Dlatego wychodzi ich więcej niż zwykle.
Dzięki temu możesz teraz łatwiej wyszukać mrówki które cię najbardziej interesują. Zrób sobie "zwiad" swojej okolicy.


Przejdź się w słoneczny dzień gdzieś po łące albo koło lasu i poszukaj jakiejś kolonii pod kamieniem.
Możliwe że mrówki będą wygrzewać poczwarki.
Jeśli będą tam małe i duże poczwarki to znaczy że kolonia będzie miała królowe.
Później musisz co jakiś czas obserwować tą kolonię.
Jak już ze wszystkich dużych poczwarek wyjdą królowe, to możesz się spodziewać rójki w ciągu kilku dni, o ile pogoda na to pozwoli.

Re: Rójki

: ndz 02 maja, 2021
autor: Vimes
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chętnie dokładniej przyjrzę się okolicy :D Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli już wiem gdzie jest interesująca mnie kolonia mam potem w pobliżu niej szukać nowych królowych? Młode królowe kopulują z samcami tego samego gatunku lecz którzy są z innej kolonii zgadza się? Czy jeżeli tak jest to czy młode królowe w poszukiwaniu samca nie będą odlatywać dosyć daleko?

Re: Rójki

: pn 03 maja, 2021
autor: Tlaloc
Vimes pisze: ndz 02 maja, 2021 Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chętnie dokładniej przyjrzę się okolicy :D Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli już wiem gdzie jest interesująca mnie kolonia mam potem w pobliżu niej szukać nowych królowych? Młode królowe kopulują z samcami tego samego gatunku lecz którzy są z innej kolonii zgadza się? Czy jeżeli tak jest to czy młode królowe w poszukiwaniu samca nie będą odlatywać dosyć daleko?
Mogą odlecieć daleko ale nie muszą.
Wszystko zależy od kilku czynników, np. jak popularny jest gatunek w okolicy, od siły wiatru, od dokładnej lokalizacji mrowiska ...

Dam ci przykład.
Jeśli znajdziesz 10 koloni L. niger w tym samym miejscu, prawdopodobnie większość będzie miała rójkę w tym samym czasie, ponieważ żyją w podobnych warunkach.
Obserwując je, gdzieś tam pomiędzy na pewno znajdziesz jakaś królową.

Obserwując mrowiska, tak naprawdę nie szukasz chwili kiedy rójka przebiega, a chwili (tych kilku dni) kiedy ona może się odbyć.
Wtedy w te 1-3 dni musisz poświęcić więcej czasu i pochodzić w okolicy tych mrowisk które obserwowałeś.

Są gatunki łatwiejsze i trudniejsze do złapania, ale ogólnie wszystko zależy od szczęścia.
Ps. Nie licząc L. niger :)

Re: Rójki

: pn 03 maja, 2021
autor: Vimes
Dziękuję za odpowiedzi!