Pasożyty królowej

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

ndz 06 cze, 2021

Hej, niedługo mam zamiar wyjść i poszukać królowej lasius niger. Wiem, że królowe często mają przeróżne pasożyty. Mam pytanie, ile będę musiał czekać aż królowa okaże się ,,zdrowa''?
(Chodzi o to że nie umrze przez pasożyta)

Czy istnieją pasożyty których nie da się ,,stwierdzić", że są w królowej gdy jest ona młoda, a gdy kolonia jest większa mogą zabić kolonię?

Sorki za takie dziwne sformułowania zdań ale pisałem na szybko
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

ndz 06 cze, 2021

Qawer pisze: ndz 06 cze, 2021 Hej, niedługo mam zamiar wyjść i poszukać królowej lasius niger. Wiem, że królowe często mają przeróżne pasożyty. Mam pytanie, ile będę musiał czekać aż królowa okaże się ,,zdrowa''?
(Chodzi o to że nie umrze przez pasożyta)

Czy istnieją pasożyty których nie da się ,,stwierdzić", że są w królowej gdy jest ona młoda, a gdy kolonia jest większa mogą zabić kolonię?

Sorki za takie dziwne sformułowania zdań ale pisałem na szybko
Raczej takich nie znam, przeważnie nikt nie czeka aby stwierdzić czy królowa jest zdrowa.
:?:
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 06 cze, 2021

Qawer pisze: ndz 06 cze, 2021 Hej, niedługo mam zamiar wyjść i poszukać królowej lasius niger. Wiem, że królowe często mają przeróżne pasożyty. Mam pytanie, ile będę musiał czekać aż królowa okaże się ,,zdrowa''?
(Chodzi o to że nie umrze przez pasożyta)

Czy istnieją pasożyty których nie da się ,,stwierdzić", że są w królowej gdy jest ona młoda, a gdy kolonia jest większa mogą zabić kolonię?

Sorki za takie dziwne sformułowania zdań ale pisałem na szybko
Hej, prawdę mówiąc nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ponieważ polowanie na królowe to czysta loteria. Raz przeżyje a raz nie. Co do drugiego pytania, to niestety tak, istnieją takie pasożyty, lecz nie jest to jakoś bardzo duża szansa że królowa którą złapiesz będzie takie w sobie posiadać. Poza tym na złapanie L. niger będziesz miał (prawdopodobnie) prawie całe lato, więc jak umrze jedna to nie przejmuj się, złapiesz kolejną :wink:.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 06 cze, 2021

Witam.
Qawer pisze: ndz 06 cze, 2021 Czy istnieją pasożyty których nie da się ,,stwierdzić", że są w królowej gdy jest ona młoda, a gdy kolonia jest większa mogą zabić kolonię?
Pasożyty "zewnętrzne" widać jak na tym filmie czy też tym zdjęciu:
Obrazek lub w postaci kropeczek np na głowie..
Natomiast "wewnętrznych" nie widać. Sam nie wiem do których z tego filmu się zalicza (bo po dokładnym przyjrzeniu widać jakieś poruszające się glizdy). Z królową było wszystko ok przez jakieś 2-3tyg., miała już larwy po czym padła.
Jednak po jakim czasie również nie jestem w stanie odpowiedzieć. Jak łapałem 30-80 królowych to zawsze trafiłem na 2 co mimo że składały jaja, to nic z nich się nie wykluwało. Dlatego polecam złapać sobie np dwie, zawsze można wypuścić czy oddać komuś za cenę wysyłki.
Pozdrawiam
Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

pn 07 cze, 2021

Wielkie Dzięki za odpowiedzi :D

Mam jeszcze jedno pytanie.
Ostatnio zaobserwowałem że w jednej kolonii mrówki bardzo szybko chodzą, lecz nie ma królowych - tylko robotnice. Czy to oznacza że niedługo będzie rójka? Jeśli tak, to oznacza też że pobliskie kolonie w najbliższym czasie też będą miały rójkę?
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 07 cze, 2021

Qawer pisze: pn 07 cze, 2021 Wielkie Dzięki za odpowiedzi :D

Mam jeszcze jedno pytanie.
Ostatnio zaobserwowałem że w jednej kolonii mrówki bardzo szybko chodzą, lecz nie ma królowych - tylko robotnice. Czy to oznacza że niedługo będzie rójka? Jeśli tak, to oznacza też że pobliskie kolonie w najbliższym czasie też będą miały rójkę?
Nie do końca, robotnice Formica zazwyczaj szybko chodzą
Jak jest ładna pogoda i mrówki znajdą więcej pożywienia to chcą je jak najszybciej przetransportować
To też może sugerować że kolonia jest na "etapie larw", które właśnie potrzebują więcej pożywienia do rozwoju

Dzisiaj obserwowałem pod kamieniem gniazdo prawdopodobnie nigerek
Miały na razie same larwy
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

wt 08 cze, 2021

Qawer pisze: pn 07 cze, 2021 Wielkie Dzięki za odpowiedzi :D

Mam jeszcze jedno pytanie.
Ostatnio zaobserwowałem że w jednej kolonii mrówki bardzo szybko chodzą, lecz nie ma królowych - tylko robotnice. Czy to oznacza że niedługo będzie rójka? Jeśli tak, to oznacza też że pobliskie kolonie w najbliższym czasie też będą miały rójkę?
To zależy od gatunku, ale tak czy siak za niedługo większość mrówek będzie miała rójkę.
Sadam
ODPOWIEDZ