Poczwarki królewskie

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

wt 08 cze, 2021

Hej, przed chwilą gdy sprzątałem ogródek pod jednym z kamieni znalazłem kolonię Lasius Niger z poczwarka mi królewskimi (chyba) były też jajka larwy itp. Poczwarki były pomarańczowe, a na niektórych z nich po jednej stronie była czarna kropka.
Oto dwa pytania:
Ile potrzebuje królowa aby przejść z poczwarki do dorosłej formy płciowej?
Po jakim czasie od ,,wyjścia" z poczwarki królowa wylatuje z gniazda?
Chodzi mi o to, kiedy mogę spodziewać się rójki, bo wiem że jak jedna kolonia ma rójkę to w okolicy kolonię tego samego gatunku mają rójki w podobnym czasie.
Z góry dzięki za odpowiedzi :P
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 08 cze, 2021

Qawer pisze: wt 08 cze, 2021 Hej, przed chwilą gdy sprzątałem ogródek pod jednym z kamieni znalazłem kolonię Lasius Niger z poczwarka mi królewskimi (chyba) były też jajka larwy itp. Poczwarki były pomarańczowe, a na niektórych z nich po jednej stronie była czarna kropka.
Oto dwa pytania:
Ile potrzebuje królowa aby przejść z poczwarki do dorosłej formy płciowej?
Po jakim czasie od ,,wyjścia" z poczwarki królowa wylatuje z gniazda?
Chodzi mi o to, kiedy mogę spodziewać się rójki, bo wiem że jak jedna kolonia ma rójkę to w okolicy kolonię tego samego gatunku mają rójki w podobnym czasie.
Z góry dzięki za odpowiedzi :P

Musisz sam to wyczuć sprawdzając tą kolonię co kilka dni
Nawet jak królowe będą już dorosłe, to rójka nie nastąpi od razu
Obserwowałem kilka gniazd Lasius i królowe wychodziły z gniazda zawsze 2-3 dni przed rójką
Może czekały na dobrą pogodę, może na partnerów z innych gniazd
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

wt 08 cze, 2021

Cześć.
Poszukiwania królowych 'nigeropodobnych' mają to do siebie, że nie musisz niczego poszukiwać. :P Nie ma co się zastanawiać kiedy wylecą, bo za 1-2 miesiące będziesz musiał uważać żeby nie zdeptać królowej.

Larwy nie wydalają odchodów, więc te są zatrzymywane w jej ciele. Dopiero pod koniec stadium poczwarki mrówka się załatwia i stąd właśnie ta czarna kropka. Myślę więc, że za kilka dni królowe, przynajmniej te, które widziałeś, przepoczwarczą się.
Sadam
ODPOWIEDZ