Lasius Niger - oczekiwanie na jajeczka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Robert_r
Posty: 18
Rejestracja: wt 18 maja, 2021

ndz 13 cze, 2021

Witam,

Przeglądam artykuły ale nie mogę znaleźć informacji po jakim czasie świeżo złapana królowa powinna złożyć jajka.

Tydzień temu złapałem na chodniku dużą ok. 10mm czarną mrówkę. Z opisów wynika, że to prawdopodobnie Lasius Niger. Wyraźnych zdjęć nie jestem w stanie wykonać. Wydaje mi się, że mrówka ma ślady po skrzydłach ale głowy nie dam.

Umieściłem w probówce, dałem mikrokropelkę miodu i ubitego pająka. I czeeekam. Jajek ciągle nie ma.

Ile trwa zwykle oczekiwanie na jajka?
Wiktor Świstak
Posty: 8
Rejestracja: ndz 13 cze, 2021

ndz 13 cze, 2021

Ciężko powiedzieć. Jeżeli jest to Lasius niger, to u niektórych składają jajka kilka godzin po złapaniu, a u nie których nawet miesiąc po złapaniu. Zwykle jednak w ciągu pierwszego tygodnia od złapania pojawiają się pierwsze jajka
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

ndz 13 cze, 2021

Robert_r pisze: ndz 13 cze, 2021 Witam,

Przeglądam artykuły ale nie mogę znaleźć informacji po jakim czasie świeżo złapana królowa powinna złożyć jajka.

Tydzień temu złapałem na chodniku dużą ok. 10mm czarną mrówkę. Z opisów wynika, że to prawdopodobnie Lasius Niger. Wyraźnych zdjęć nie jestem w stanie wykonać. Wydaje mi się, że mrówka ma ślady po skrzydłach ale głowy nie dam.

Umieściłem w probówce, dałem mikrokropelkę miodu i ubitego pająka. I czeeekam. Jajek ciągle nie ma.

Ile trwa zwykle oczekiwanie na jajka?
Siema.
Lasius niger jest klasztorna więc nie wymaga żadnych pokarmów do czasu pojawienia się robotnic (usuń z probówki jedzenie). Daj też zdjęcie mrówka, nie musi być wyraźne ale takie po jakim można stwierdzić czy mrówka ta ma rozbudowany tułów co jest charakterystyczne dla królowych.U tego gatunku jaja pojawić się powinny do 1 tygodnia po złapaniu
:?:
Robert_r
Posty: 18
Rejestracja: wt 18 maja, 2021

ndz 13 cze, 2021

Wiem, że klasztorna ale niektórzy piszą, że jak sobie poje i poliże to jej nie zaszkodzi. Śmieci z probówki już wywaliłem.

Trudno toto sfotografować, żeby cokolwiek było widać i nie pisać głupot, że wiem że nic nie widać ale macie zdjecie z mojego supertelefonu ;)
Załączniki
DSCF7950-1.jpg
DSCF7953-1.jpg
DSCF7954-1.jpg
DSCF7958-1.jpg
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 13 cze, 2021

Robert_r pisze: ndz 13 cze, 2021 Wiem, że klasztorna ale niektórzy piszą, że jak sobie poje i poliże to jej nie zaszkodzi. Śmieci z probówki już wywaliłem.

Trudno toto sfotografować, żeby cokolwiek było widać i nie pisać głupot, że wiem że nic nie widać ale macie zdjecie z mojego supertelefonu ;)
Witam, błędem było to że nie chciałeś nam wysłać zdjęcia złapanej mrówki w swoim pierwszym poście w tym temacie. Nie masz pojęcia jak ludzie tu nie raz w słabej jakości zdjęcia wysyłają, i oczekują że zidentyfikujemy gatunek. Jakość Twoich zdjęć, w ogóle nie jest słaba. I na spokojnie jestem w stanie stwierdzić, że to nie jest Lasius niger, tylko kopcówka pod ochorną która dobrze będzie wypuścić w miejscu złapania. Nawet gdybyś chciał ją teraz hodować (a było by to nielegalne), to bez wcześniejszych przygotowań nie dałbyś rady. Jest to mrówka pasożytnicza. Nie mam pojęcia na jakiej podstawie stwierdziłeś że jest to Lasius, a co dopiero niger :p.
L. cf. niger
F. fusca
Robert_r
Posty: 18
Rejestracja: wt 18 maja, 2021

ndz 13 cze, 2021

Złapałem ją 500 km stąd ale wypuszczę do ogrodu. Na chodniku i tak miała sporo szczęścia, że ją złapałem a nie przydeptałem.

Edit: Jesteś pewien że to kopcówka - te leśne po złapaniu śmierdziały kwasem mrówym, a ta moja nie śmierdzi.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 13 cze, 2021

Robert_r pisze: ndz 13 cze, 2021 Edit: Jesteś pewien że to kopcówka - te leśne po złapaniu śmierdziały kwasem mrówym, a ta moja nie śmierdzi.
Pierwsze słyszę żeby mrówki śmierdziały kwasem :|. Jeśli Twoja wiedza na temat identyfikacji mrówek opiera się na wąchaniu ich, to już się nie dziwię że pomyliłeś L. niger z kopcówką :?.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 14 cze, 2021

Witam.
Karol Be pisze: ndz 13 cze, 2021 Pierwsze słyszę żeby mrówki śmierdziały kwasem :|
https://www.youtube.com/watch?v=Sp8b1vVnQSY
Niestety nie znalazłem lepszej jakości nagrania :)
Między innymi dlatego na arenie gatunków które pryskają kwasem powinna być dobra wentylacja, żeby same się nie zagazowały...
Robert_r pisze: ndz 13 cze, 2021 wypuszczę do ogrodu.
Lepiej by było do lasu, chyba nie chciałbyś mieć w ogrodzie kopca jak na tym filmie? :D

W tym temacie umieściłem co jak mniej więcej wygląda.
Tutaj podsyłam fotograficzne klucze do oznaczania:
1. viewtopic.php?f=18&t=7258
2. http://blog.mrowki.ovh/2018/02/fotograf ... krolowych/
Pozdrawiam
Robert_r
Posty: 18
Rejestracja: wt 18 maja, 2021

pn 14 cze, 2021

Drodzy formowicze, wybaczcie amatorszczyznę ale przecież piszę w dziale Pierwsze kroki, a nie profesjonalni Experci. Do tej pory dzieliłem mrówki na małe i duże oraz rude i czarne i całkiem dobrzy mi się z tym żyło ;)
ODPOWIEDZ