Moje mrówki się prawie wcale nie ruszają.

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Karzelek_Lesny
Posty: 3
Rejestracja: pt 02 lip, 2021

pt 02 lip, 2021

Witam Serdecznie na forum, przychodzę z prośbą pomocy.
Mam swoje mrówki (Messor Structor) od miesiąca bądź dwóch, a te w ogóle nie wychodzą poza gniazdo co mnie bardzo martwi. ma bieżąco im dosypuje ziaren oraz dolewam wody do poidełka, a te w ogóle do nich nie wychodzą, chyba że przez przypadek trące formikarium. Jedyne miejsca skąd czerpią picie to szpary (których wcześniej nie było) w nawilżaczach. DO TEGO raz widziałem jak jedną z martwych mrówek dzielą na kawałki i chyba ją zjadały bo nic po niej potem nie zostało. Przepraszam jeśli moje pytanie jest bez sensu ale bardzo się tymi zrachowaniami stresuję. Mógłby mi ktoś je wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pt 02 lip, 2021

Cześć :D
Myślę, że skoro mrówki mają pożywienie na arenie i go nie jedzą, to albo nie są głodne, albo spożywają posiłek w nocy :). Robotnice z rodzaju Messor umierają dość szybko.
Jak duże jest formikarium i kolonia? Czy królowa na bieżąco składa jaja?
Karzelek_Lesny
Posty: 3
Rejestracja: pt 02 lip, 2021

pt 02 lip, 2021

składa, ale również dość mało. Kolonia wcale się nie rozrasta.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 02 lip, 2021

Ile robotnic liczy kolonia i w jakim są gnieździe? Zakładam że wpuściłeś za małą kolonię do za dużego gniazda i dlatego siedzę w jednej jego części nie eksplorując areny. A i jeszcze w jakim sklepie je kupiłeś?
Karzelek_Lesny
Posty: 3
Rejestracja: pt 02 lip, 2021

pt 02 lip, 2021

20 robotnic,a formikarium jest plastikowe o wymiarach 280x270x120 mm. Myślałem, że jak kupię większe potem będę mieć więcej czasu na to by mrówki znów potrzebowały nowego i jeszcze większego formikarium.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 02 lip, 2021

No niestety tak to nie działa :( . Za duże gniazdo może spowolnić rozwój koloni a nawet ją zabić. Najlepiej wyślij zdjęcia całości to wtedy zastanowimy się nad możliwościami przeprowadzki mrówek do probówki.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pt 02 lip, 2021

Podobny problem poruszony został tu:
viewtopic.php?f=33&t=7396
viewtopic.php?f=33&t=7396
Instrukcja postępowania jest w zasadzie prawie taka sama przy wystąpieniu tego niedopatrzenia.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 04 lip, 2021

Witam.
Karzelek_Lesny pisze: pt 02 lip, 2021 Myślałem, że jak kupię większe potem będę mieć więcej czasu na to by mrówki znów potrzebowały nowego i jeszcze większego formikarium.
Tak jak już wspomniano-zbyt wcześnie je wpuściłeś do gniazda.
Tutaj też napisałem dla początkujących jak można sobie z tym poradzić
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ