Czy to poczwarki królewskie?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

PLrc
Posty: 19
Rejestracja: śr 07 lip, 2021

śr 14 lip, 2021

Parę dni temu znalazłem f. sanguinea i teraz chodzę i szukam dla niej poczwarek f. cinerea. Dzisiaj znałem takie oto poczwarki:
https://zapodaj.net/efb5f941aace9.jpg.html

Większość z nich jest duża - 6, 7 mm, tylko dwie są małe (3-4 mm). Niektóre są jaśniejsze, niektóre ciemniejsze. Moje cinerea w domu mają dużo mniejsze poczwarki (ale z reguły też i robotnice) więc gdy zobaczyłem je pierwszy raz, to pomyślałem, że to poczwarki królewskie i w ogóle ich nie wziąłem. Ale dzisiaj nabrałem podejrzeń, gdyż znalazłem mnóstwo takich dużych i tylko dwie małe (widać je na zdjęciu). W dodatku królowe formica cinerea są dosyć duże i chyba by się nie zmieściły w nich. Jak sądzicie - to królewskie, czy normalne?

Jeżeli by się okazało, że to jednak królewskie, to - czy wówczas jest w ogóle jakiś sens podrzucać je królowej? Obecnie ma dwie małe podrzucone poczwarki...

EDIT: zmierzyłem dokładniej te duże poczwarki i się okazało, że mają 8-9 mm -_-
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 14 lip, 2021

Są to bez wątpienia poczwarki królewskie :D. Jest ich tak dużo, ponieważ być może natrafiłeś na komorę z tymi należącymi do księżniczek. Poczwarki z reguły są mniejsze niż dorosły osobnik, który z nich wyjdzie, ponieważ w kokonie jest on mocno skulony :). Nie ma sensu podawać poczwarek królewskich. Nawet w zwykłej kolonii formy płciowe praktycznie nie mają szans na przeżycie. Skrzydlate mrówki nie są pomocne w gnieździe, więc niestety nie pozostaje nic innego, niż szukać dalej...
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pt 16 lip, 2021

F. cinerea ma zróżnicowane wielkościowo robotnice
W mojej byłej kolonii były małe robotnice jak i dużo większe

Jednak poczwarki na twoim zdjęciu są zdecydowanie za duże na robotnice
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ