Podrzucenie poczwarek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Witam bo mam problem posiadam gniazdo ziemne wpusciłem tam 10 mrówek messor barbarus {wiem ze mało ale nie mogłem się doczekać} ładnie zaczeły kopać i było dobrze ale gniazdo sie zawalilo i zostały nie wiem może 4 mrówki + Q i myśle żeby podrzucić poczwarki czy to będzie dobry pomysł?
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Staszek
Posty: 6
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

1. Jeśli oglądasz filmy znanych youtuberów którzy hodują mrówki, to już ich nie oglądaj. Większość mrówczarzy czerpie swoją wiedzę z tegoż forum, lub pokrewnych. Jeśli chodzi o yt to jest kilka kanałów wartych uwagi, znajdziesz je bezproblemowo.
2 - Ratuj tą swoją królową i potomstwo póki możesz i daj je do probówki
3 - gniazdo sprzedaj i kup sobie jakieś kolejne gatunki lub poczekaj aż kolonia Messor Barbarus osiągnie odpowiednie rozmiary na gniazdo - nie znam się na messor ale to będzie ok 150-200 robo?
4 - gniazda ziemne nie są dobrym wyborem - po pierwsze ciężko obserwować kolonię która może się zakopać gdzieś w środku, w dodatku gniazdo ziemne może się zawalić
Reasumując gniazda ziemne to niezbyt dobry wybór pod obserwację, mają one szereg plusów ale też pewne zagrożenia (zawalanie się komór), kolonia licząca 10 czy 15 robo to w sumie nie kolonia, a jej namiastka. Trzymaj Messory w probówce i karm je w probówce lub podłącz im arenę (obojętnie jakiej wielkości, chociaż dla małych kolonii lepsza jest mała arena np. pudełko po cukierkach, patyczkach do uszu).
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

No własnie jest problem bo probowałem je wygonić do probówki ale się srednio da macie jakies pomysły naświetlałem itp ale to nic nie daje
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Pomoże ktoś czy nic sie nie stanie gdy zostawie je i bedą sobie radzić bez wspomagania poczwarkami ? Jest ich juz 5 ale prosze o szybką pomoc :(
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 16 sie, 2021

Witam.
Cykor12 pisze: pn 16 sie, 2021 probowałem je wygonić do probówki ale się srednio da
Co znaczy średnio w tym przypadku? Bo ja to rozumiem że jednak jakaś tam reakcja była z ich strony?
Jak długo czekałeś aż się przeniosą z powrotem do probówki?
Tutaj trochę opisałem jak przenieść.
Staszek pisze: pn 16 sie, 2021 j i kup sobie jakieś kolejne gatunki
No słaba propozycja jeśli nie ogarnął jeszcze jednej kolonii...
Cykor12 pisze: pn 16 sie, 2021 nie mogłem się doczekać
Na przyszłość-jak widzisz do mrówek potrzeba cierpliwości, jeśli jej nie masz, to nie ma się co brać za ich hodowlę.
Pozdrawiam
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Witam dzięki za pomoc, mrówki nie przeniosły sie w ogole tylko kilka zbadało ją i wrociło do ziemi. Wtedy byłem mocno podekscytowany jak kazdy inny nowy mrówczarz wiem że to błąd. Ogolnie teraz jest nowa nieprzebarwiona jeszcze mróweczka. Ma ktos pomysł co zrobić dorzucać poczwarki czy nie dorzucać?
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 16 sie, 2021

Cykor12 pisze: pn 16 sie, 2021 Ma ktos pomysł co zrobić
Punkt 2. w poście Staszka.

Nie odpisałeś na pytanie jak długo czekałeś aż się przeniosą z powrotem do probówki?
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Czekałem 1 dzień naświetlałem gniazdo i to nic nie dało to formi ziemne moge dodać widziałem ze mrówki same dostosują do siebie gniazdo i w razie czego je powiekszą
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Tak więc według mnie nie da sie ich juz przenieść do probówki i ktoś coś podrzucać poczwarki?
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 16 sie, 2021

Cykor12 pisze: pn 16 sie, 2021 Czekałem 1 dzień naświetlałem gniazdo
Cykor12 pisze: pn 16 sie, 2021 Tak więc według mnie nie da sie ich juz przenieść do probówki
To czekaj dłużej, nie naświetlaj. Był przypadek na Discordzie gdy mrówki nie chciały wyjść z akrylowego gniazda gdy było oświetlane-zbite w kupie jakby się bały, zgasił światło i się przeniosły.

Z linka który podesłałem:
"pod wyjście z gniazda dajemy probówkę (przygotowaną jak w „pierwszym kroku" ) całkowicie zasłoniętą np. folią aluminiową aby w środku była ciemność, zaś same gniazdo odsłaniamy i przestajemy nawadniać. "

Jednak po Twoim ciągłym pytaniu:
Cykor12 pisze: pn 16 sie, 2021 ktoś coś podrzucać poczwarki
Wnioskuję że i tak wiesz swoje i to zrobisz... :? Z ciekawości, ile chcesz ich podrzucić?
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

pytam sie bo chcialem kupic ale uznalem ze to bez sensu bedzie a doradzisz mi bo one na pewno z ziemnego nie wyjda i nie wiem co juz zrobic
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Zaciemnilem probowke gniazdo oswietlilem i bede czekac macie pomysly jak to jeszcze przyspieszyc? Bo nie wiem a jesli sie nie beda chcialy przeniesc to co wtedy robic? Poradza sobie czy cos wspomoc
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 16 sie, 2021

A nie oświetlasz ich pod takim kątem że do probówki też świeci? Zgaś światło, skoro pisałeś że zwiedzały probówkę wcześniej to powinno się udać prędzej czy później.
Dodałeś przegrodę do probówki?
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Nie maja przegrody probowke zaciemnilem taka karteczka co skleja sie sama mozna np na lodowke czy gdzies ja dac i owinalem czesc gdzie beda mrowki
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 16 sie, 2021

Lodówki wytwarzają wibracje odradzam trzymanie na nich gniazd ziemnych w szczególności i innych też.
główny maruda
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 16 sie, 2021

Cykor12 pisze: pn 16 sie, 2021 probowke zaciemnilem taka karteczka co skleja sie sama mozna np na lodowke czy gdzies ja dac i owinalem czesc gdzie beda mrowki
Weź tą karteczkę pod światło i czy widać przez nią światło? Tak, widać. Więc tak naprawdę nie jest zaciemniona. Weź folię aluminiową z kuchni i zaciemnij porządnie. Podkreśliłem to w poprzednim cytacie.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 16 sie, 2021

Drwal pisze: pn 16 sie, 2021 Lodówki wytwarzają wibracje odradzam trzymanie na nich gniazd ziemnych w szczególności i innych też.
Jemu chodziło że zaciemnił karteczką co przykleja się na lodówkę :)
Cykor12
Posty: 20
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 16 sie, 2021

Zrobiłem jak mówiłem widziałem ze królowa poszła w góre czyli do strony areny ale narazie nie wyszła jak sie cos zmieni napisze ile mniej wiecej czekac i jak zakryc gniazdo gdy sie przeniosa aby nie weszly tam z areny?
Mrówki
Camponotus nicobarensis
2x Samotne Q Messor barbarus
Messor barbarus
Tetramorium spp.
Lasius flavus
Lasius niger
Formica rufibarbis
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 16 sie, 2021

Jemu chodziło że zaciemnił karteczką co przykleja się na lodówkę
A widzisz nie ogarnąłem dla mnie za duża abstrakcja. Swoją drogą to Messor spp to chyba najgorsze możliwe mrówki do gniada ziemnego.
główny maruda
ODPOWIEDZ