Początki...

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Patton
Posty: 5
Rejestracja: sob 23 paź, 2021

sob 23 paź, 2021

Witam serdecznie,

Postanowiłem wejść w fascynujący mrówczy świat. Zakupiłem zestaw startowy w postaci formikarium (Lubi ze strony Antcenter) i Messor barbarus (królowa i 30 robotnic). Jeszcze go nie mam, ale spodziewam się go około środy 27.10.2021. Oczywiście przed zakupem sporo czytałem, ale ilość sprzecznych informacji jakie wydostałem z czeluści netu co do hodowli, jest dosyć spora np.:

1) Zimować/nie zimować
2) Dogrzewać/temperatura pokojowa wystarczy
3) Podawać miód/nie podawać miodu
4) owady podawać cały czas/owady podawać tylko w okresie czerwienia

itd. itd.

Hoduję kilka gaktunków węży, ale z mrówkami to początki. Prosiłbym doświadczone/ych Koleżanki/Kolegów o konstruktywne rady, co do hodowli.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 23 paź, 2021

Jeśli już siedzisz w terrarystyce to wiesz że zwierzęta najlepiej czują się w warunkach zbliżonych do naturalnych. Messor barbarus to mrówki żyjące w szeroko pojętnym klimacie śródziemnomorskim.

1-Zimować ale nie w lodówce a w temperaturze kilkunastu stopni i niezbyt długo ot 2-3 tygodnie.
2- To zależy od temperatury w domu. Kto ma 23 ten nie musi kto tak jak ja ma 19 powinien.
3- Niewielkie ilości w ramach urozmaicenia diety.
4-przed zimowaniem zrobić przerwę w pokarmie białkowym tak podawać. nie pozwolić na składowanie niedojedzonego białka. W razie potrzeby przerwać podawanie.

Przed wszystkim dobrać wielkość formi do kolonii i nie przelewać. Ważne też aby nie przekarmiać. Zapasy owszem muszą jakieś być na zimowanie zwłaszcza. W hodowli gdzie dostęp do ziarna jest ciągły długo leżące ziarno może stać się pożywką dla niechcianych gości.
główny maruda
Patton
Posty: 5
Rejestracja: sob 23 paź, 2021

śr 27 paź, 2021

Dzięki serdeczne za pomoc.
Patton
Posty: 5
Rejestracja: sob 23 paź, 2021

sob 30 paź, 2021

Kolonia przeprowadziła się do formi w ciągu 12 godzin. Mrówy są bardzo aktywne, furażerują cały czas.Dzisiaj podałem białko (rozparcelowany świerszcz) - ochoczo się nim zajęły. Kupiłem ziarna amarantusa, chia, komosy. Wszystko chętnie biorą (nie ruszają tylko siemienia lnianego). Mam nadzieję, że dalej będzie równie dobrze :))
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 30 paź, 2021

Ech. jesień mamy teraz czemu nie podasz im gałązki nawłoci z ziarnami? lub inszego chwastu polnego? Mniejsze to ziarna i łacniej mrówką przyjdzie obrabiać takowe a i mniej na pleśnienie podatne będą. Dodatkowo rozważ iż często nasiona siewne spryskiwane są środkami owadobójczymi co by mącznik młynarek spustoszenie pośród nich nie uczynił...
główny maruda
Patton
Posty: 5
Rejestracja: sob 23 paź, 2021

ndz 31 paź, 2021

Wszytko kupione w sklepie ekologicznym, z certyfikatami uprawy bez pestycydów, insektycydów itd. Dzięki Drwal za uwagi. Jak zauważyłeś wcześniej, siedzę trochę w terrarystyce i staram się zapewnić swoim zwierzakom jak najlepsze warunki. Szanuję bardzo Twoje wskazówki,ale nie traktuj mnie proszę z wyższością. Wiem,że masz nieporównywalnie większe doświadczenie ode mnie z mrówkami,ale niepotrzebne jest to "ech". Nie wiedziałemvo nawłoci,dziękuję bardzo za uwagę i cenne rady.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 31 paź, 2021

Przepraszam jeśli tak to odebrałeś ale wczoraj po prostu mi się archaizacji zachciało. Nie miałem zamiaru się wywyższać. To "ech" nie miało taki zabrzmieć. Mam taką nienajlepszą przypadłość że czasem coś napiszę "pod wpływem" i potem tak wychodzi. Pozdrawiam i przepraszam.
główny maruda
Patton
Posty: 5
Rejestracja: sob 23 paź, 2021

ndz 31 paź, 2021

Spoko,nie ma problemu. Po prostu ja na forach terrarystycznych udzielam ludziom porad,czasem dla mnie zabawnych (z pozycji mojego doświadczenia) typu ",czy jak włożę do pająka kawałek swojego ubrania,to będzie mnie pamiętał" :) Do każdego pytania podchodzę jednak z należytą uwagą. Tak samo tutaj-zarejestrowałem się, chcę się dowiedzieć jak najwięcej i pewnie jeszcze będę zadawał "zabawne" pytania:) Miłego weekendu i jeszcze raz dziękuję za rady. I naprawdę nie ma problemu :)
ODPOWIEDZ