Problem z kolonią messor barbarus. Co robić?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Polish_Rayman
Posty: 5
Rejestracja: pt 07 sty, 2022

pt 07 sty, 2022

Mam problem z moją kolonią Messor barbarus.
Wszystkie moje mrówki siedzą wbite w kącie włącznie z królową, jeszcze w środę królowa była w oddzielnym pomieszczeniu.
Dołączam zdjęcie


Mrówki.jpg
Polish_Rayman
Posty: 5
Rejestracja: pt 07 sty, 2022

pt 07 sty, 2022

Dziękuję bardzo za odpowiedź
Problem z tym że gniazdo za duże ?
Polish_Rayman
Posty: 5
Rejestracja: pt 07 sty, 2022

pt 07 sty, 2022

Nie otrzymałem takiej instrukcji
To moja pierwsza kolonia to pewnie dlatego taki błąd
Polish_Rayman
Posty: 5
Rejestracja: pt 07 sty, 2022

pt 07 sty, 2022

No dobra postąpiłem z krokami które zostały załączone, teraz tylko czekać?
Załączam zdjęcie
Załączniki
Mrówki 2.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 07 sty, 2022

Probówka jest pionowo, nie ma szans żeby do niej weszły... :? Widzę też że na arenie nie ma miejsca by ją położyć. W takim przypadku chyba zostaje jedynie możliwość położenia czegoś mniejszego, np strzykawki zamiast probówki, albo (co wydaje mi się szybsze i pewniejsze) rozkręcenie gniazda i umieszczenie ich w probówce, pytanie czy są jaja (nie mylić z larwami i poczwarkami)?.
Bo o ile poczwarki i większe larwy dosyć łatwo przenieść, to z jajami początkujący/osoba niewprawna może mieć problem.
Polish_Rayman
Posty: 5
Rejestracja: pt 07 sty, 2022

pt 07 sty, 2022

Mrówki już w probówce i postanowiłem zatkać korkiem dalszą część gniazda korkiem
Czy teraz należy probówkę z mrówkami wstawić na arenę?
Załączniki
mrówki 4.jpg
mrówki 3.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 07 sty, 2022

Polish_Rayman pisze: pt 07 sty, 2022 Czy teraz należy probówkę z mrówkami wstawić na arenę?
Na arenę bądź połączyć probówkę z areną możliwe KRÓTKIM wężykiem i to na niej karmić, jak np u Manica rubida które miałem:
IMG_5346.JPG
Dobrze by było jednak żebyś wstawił im chociaż jedną przegrodę (z wyciętym otworem), żeby z części probówki w której siedzą powstały jakby dodatkowe dwie komory, jedna "mokra" bliżej waty (tam zazwyczaj trzymają larwy i jaja), druga "sucha" (tam trzymają poczwarki i nasiona). W przypadku nasion jest to też ważne bo po kontakcie z wodą zaczną kiełkować.
ODPOWIEDZ