Rozwój Tetramorium

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

ndz 09 sty, 2022

Hej.

W ubiegłym lipcu złapałem 3 królowe Tetramorium sp. Do tej pory te trzy kolonie rozwinęły się do ok. 15 robotnic. Niedługo zacznę je zimować. Podobno po zimowaniu królowa zaczyna intensywnie czerwić oraz że rodzaj Tetramorium charakteryzuje się szybkim rozwojem. Stąd moje pytanie - o ile mogą wzrosnąć moje kolonie? W internecie nie znalazłem żadnych informacji w liczbach - królowa intensywnie czerwi, czyli składa dużo jajeczek, ale ile? Tak, wiem, że zależy to od kolonii i genów królowej, ale chodzi mi o to czy kolonie dadzą radę wzrosnąć (zakładając że białko będzie systematycznie podawane) o 20, 30, 40 robotnic czy jeszcze więcej? a może mniej?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 09 sty, 2022

Witam.
Ja swojej nie zimuję, przeciwnie, intensywnie karmię białkiem, a od dwóch tygodni dogrzewam. Królowa złapana 3.09.2021, to zdjęcia zrobione 27.12.2021:
Bez tytułu.png
Zrzut ekranu 2021-12-27 215132.JPG
Twoje wpadły w stagnację?
Pozdrawiam
Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

ndz 09 sty, 2022

Cześć słodkie ciacho,

Tak, od kilku tygodni larwy w ogóle się nie rozwijają, brak poczwarek i nowych jaj.
Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

ndz 09 sty, 2022

A jak podłączyłeś do kabla to zauważyłeś szybszy rozwój?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 10 sty, 2022

Qawer pisze: ndz 09 sty, 2022 od kilku tygodni larwy w ogóle się nie rozwijają, brak poczwarek i nowych jaj.
No to faktycznie do zimowania, ewentualnie za mało karmisz białkiem :p
Qawer pisze: ndz 09 sty, 2022 A jak podłączyłeś do kabla to zauważyłeś szybszy rozwój?
Nie grzeję kablem. Mam akwarium, w jednej szafce pod nim cały sprzęt elektryczny który wytwarza ciepło i to do tej szafki włożyłem mrówki (jakieś 26°C). Nie zauważyłem szybszego rozwoju bo potomstwa już tyle jest że ciężko zauważyć różnicę, po prostu wiadomym jest że większa temperatura przyspiesza rozwój :)
Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

pn 10 sty, 2022

Dzięki :D

Może faktycznie mało białka dawałem ale starałem się systematycznie. :lol: :p
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 10 sty, 2022

Skoro się już nie rozwijają to może warto przezimować. Ja karmię od złapania królowej (dostawała głowę mącznika przeciętą na pół), od pojawienia się robotnic... Co dzień kawałek, teraz już całego :D
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

śr 19 sty, 2022

Qawer pisze: ndz 09 sty, 2022 o ile mogą wzrosnąć moje kolonie?
Chodzi o maksymalną liczebność? Chyba coś koło 40 tysięcy.
Sadam
ODPOWIEDZ