Rójka u Monomorium Pharaonis

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Qawer
Posty: 20
Rejestracja: sob 15 sie, 2020
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

sob 05 lut, 2022

Cześć.
Ostatnio kupiłem królową Monomorium Pharaonis wraz z ok. 60 robotnicami i dużą ilością larw różnej wielkości oraz poczwarek.
Zakupiona przeze mnie kolonia została ,,odłączona'' :p z większej. Wiem, że Monomorium Pharaonis mają zdolność do przeprowadzania rójki w gnieździe, czyli samoistnego mnożenia się królowych.
Oto moje pytania:
Od czego zależy to, kiedy kolonia wykształci formy płciowe? Za ile mniej więcej czasu mógłbym się takich form spodziewać?
Wiem, że królowe faraonek żyją krótko, 6-24 msc. Nie znam wieku mojej królowej, czy gdyby ona umarła to robotnice z jajek złożonych przez wcześniej żyjącą królowę wykształcą nową (robotnice karmią larwę tak, aby powstała z niej królowa, jest ona niezapłodniona, więc składa jaja jedynie samców, a przepoczwarzony samiec ją zapładnia) bo podobno mają taką zdolność. Czy taki zabieg jest rzadkością, jest prawdopodobny czy jest wręcz oczywistością?
Ile nowych królowych przybywa w kolonii po rójce w gnieździe gdzie jest dajmy na to 300 robotnic?
ODPOWIEDZ