Zielony osad na wacie i nie tylko to

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Rpnz
Posty: 6
Rejestracja: czw 12 maja, 2022

czw 12 maja, 2022

Witam, niedawno zakupiłem Messory, wydaje mi się, że kolonia rozwija się dobrze, aczkolwiek mam kilka pytań:
1. Tak (moderator prosi: opisz dokładnie nie tylko w temacie ale i w treści!), w probówce na wacie graniczącą z wodą pojawia się zielonkowo-brunatny kolor (w zał.). Boję się, że to pleśń, a słyszałem, że to szczególnie złe zjawisko dla mrówek. Jak to w takim razie wymienić, kiedy to moja jedyna probówka?
2. Na karmidełku i ścianach probówki pojawiła się przezroczysta ciecz, czy jest to kwestia tego, że mrówki przeniosły tam wodę? Martwić się?
3. Mrówki nie robią śmietnika na arenie, a w dalszej części probówki, to okej?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi. Bardzo przepraszam, jeśli zdjęcia niewyraźne.
Załączniki
pleśń
pleśń
karmidełko
karmidełko
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 12 maja, 2022

Witam.
Rpnz pisze: czw 12 maja, 2022 Boję się, że to pleśń,
Zielony nalot to mogą też być glony, pleśń chyba też bywa tego koloru choć zwykle mam czarną.
Rpnz pisze: czw 12 maja, 2022 Jak to w takim razie wymienić, kiedy to moja jedyna probówka?
Kupić drugą ;) Jeśli by je przekładać pierw do jakiegoś pojemniczka tylko po to by wyczyścić probówkę i przenieść z powrotem to przysporzysz im 2x więcej stresu.
Rpnz pisze: czw 12 maja, 2022 2. Na karmidełku i ścianach probówki pojawiła się przezroczysta ciecz, czy jest to kwestia tego, że mrówki przeniosły tam wodę? Martwić się?
Hmm ja tam nie widzę na karmidełku żadnej przezroczystej cieczy, ale może to odchody? Podobno Messor mocno paskudzą...
Rpnz pisze: czw 12 maja, 2022 3. Mrówki nie robią śmietnika na arenie, a w dalszej części probówki, to okej?
To znaczy że mają za dużo przestrzeni/próbują się odgrodzić od wolnej przestrzeni. Zrób sobie korkowe przegrody z otworami co przejdzie królowa i daj jedną na koniec probówki żeby im nie "wiało" w probówce i jedną lub dwie do środka-powstaną w ten sposób komory dzięki którym będą mogły sobie dawać do jednej nasiona, do drugiej poczwarki, larwy/jaja w zależności od poziomu wilgoci...
https://kb.formicopedia.org/Pierwszy_krok

Czym karmisz kolonię?
Pozdrawiam
Rpnz
Posty: 6
Rejestracja: czw 12 maja, 2022

czw 12 maja, 2022

slodkie_ciacho pisze: czw 12 maja, 2022 Czym karmisz kolonię?
Mieszanka nasion, wczoraj, z braku owadów, dałem im mały kawałeczek kabanosa, jako białko, czytałem, że jedzą też mięso i kilka kryształków cukru, na owo karmidełko.
slodkie_ciacho pisze: czw 12 maja, 2022 Hmm ja tam nie widzę na karmidełku żadnej przezroczystej cieczy
Kiedy podglądam zdjęcie dodane do postu widzę lekką refleksję w tej kropli. Wydaje mi się, że trzeba się przyjrzeć lub kwestia kompresji w przesyle pliku przez forum, nie wiem.
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

wt 07 cze, 2022

Rpnz pisze: czw 12 maja, 2022
1. Tak (moderator prosi: opisz dokładnie nie tylko w temacie ale i w treści!), w probówce na wacie graniczącą z wodą pojawia się zielonkowo-brunatny kolor (w zał.). Boję się, że to pleśń, a słyszałem, że to szczególnie złe zjawisko dla mrówek. Jak to w takim razie wymienić, kiedy to moja jedyna probówka?
To jeszcze nie wygląda źle, wręcz powiedziałbym, że jak na Messor to czysto mają:D

A ta `ciecz` czasem nie jest substancją stałą?:p Te mrówki załatwiają się w bardzo specyficzny sposób zostawiając na szybkach piękne freski:p
Ostatnio zmieniony śr 08 cze, 2022 przez ADAMKROL12, łącznie zmieniany 1 raz.
Sadam
Rpnz
Posty: 6
Rejestracja: czw 12 maja, 2022

wt 07 cze, 2022

ADAMKROL12 pisze: wt 07 cze, 2022
A ta `ciecz` czasem nie jest substancją stałą? :p Te mrówki załatwiają się w bardzo specyficzny sposób zostawiając na szybkach piękne freski :p
Na pewno ciecz
ODPOWIEDZ