Inne first stepy

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrowiec32
Posty: 169
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

wt 19 lip, 2022

Mrówki roją się jak mrówki, trudno przejść chodnikiem, żeby jakiejś królowej bez skrzydeł nie nadepnąć.
Postanowiłem nałapać. Mam kilka w typowych first stepach (rurka z wodą, watą i korkiem).
Ale pomyślałem też o jakichś urozmaiceniach. Na razie wstawiłem na pustą arenę mały słoiczek z ziemią (mieszanina piasku, gliny i kompostu), na powierzchni płaski kamyk i wpuściłem tam jedną królową. Myślę też o zwykłych słoikach z ziemią na dnie i zamknięciem siatkowym.

Czy takie first stepy są rozsądne? Z jednej strony, królowa powinna sobie wykopać norkę jaka jej odpowiada, z drugiej strony - a jak jej skład ziemi nie będzie odpowiadał?
Czy znacie inne rozwiązania? Kawałek płyty chodnikowej leżący na brudnym piasku (czyli to, co mają w "naturze" czyli mieście) może wystarczyć?

I, w związku z obecną pogodą: Czy lepiej takie first stepy trzymać w temperaturze "pokojowej" 25-28 stopni, czy może do piwnicy z nimi, gdzie bliżej dwudziestu powinno być?
Kortekolek
Posty: 25
Rejestracja: wt 05 lip, 2022

wt 19 lip, 2022

Ogólnie to mrowczarze chodują mrówki aby je obserwowac w takim first stepie nic nie zobaczysz,
Będziesz musiał monitorować nawodnienie w słoiku

Ktoś z dsc dla Formica zrobił probówkę z ziemią (mieszanka ziemi i gliny)
Zależy z temperaturą,mrówki siedzą głównie w ziemi gdzie jest zimniej ale u niektórych gatunków im więcej (bez przesady tak z 25-26) rozwijają się szybciej



Pozdrawiam
:party:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 20 lip, 2022

Witam.
Mrowiec32 pisze: wt 19 lip, 2022 (mieszanina piasku, gliny i kompostu
To nie dżdżownice by dawać im kompost :?
Mrowiec32 pisze: wt 19 lip, 2022 Czy takie first stepy są rozsądne?
Nie
Mrowiec32 pisze: wt 19 lip, 2022 Czy znacie inne rozwiązania?
Probówka/strzykawka/wężyk zgrzany z jednej strony. itp...

Po co tak kombinować? Daj im probówkę/coś na wzór i tyle.
Mrowiec32 pisze: wt 19 lip, 2022 Czy lepiej takie first stepy trzymać w temperaturze "pokojowej" 25-28 stopni, czy może do piwnicy z nimi, gdzie bliżej dwudziestu powinno być?
Pokojowa jak najbardziej może być.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ