Jestem nowy i chcę się spytać o wilgotność i nawadnianie gniazda

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Nowy12345
Posty: 3
Rejestracja: ndz 04 wrz, 2022

ndz 04 wrz, 2022

Mam mrówki messor barbarus. Formikarium mam od AntCenter typu TOWER. Czytałem, że wilgotność dla tych mrówek to 40 - 50% u mnie wilgotność ma 60 - 70%. Jak mam zmniejszyć wilgotność w formikarium? Drugie pytanie to jak mam nawodnić gniazdo, żeby nie zalać mrówek i nie nawilżyć korka w tych miejscach gdzie są ziarna.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 04 wrz, 2022

Witam.
Nowy12345 pisze: ndz 04 wrz, 2022 Czytałem, że wilgotność dla tych mrówek to 40 - 50% u mnie wilgotność ma 60 - 70%.
Obstawiam że mało kto przejmuje się pomiarami, lepiej zrobić po prostu gradient wilgotności i mrówki same sobie wybiorą gdzie wolą przebywać :)
Nowy12345 pisze: ndz 04 wrz, 2022 Jak mam zmniejszyć wilgotność w formikarium?
Przez poprawę wentylacji (większy otwór w tym przypadku). Proponuję zastosować na arenie rant z barierą w postaci suchego smaru PTFE firmy Techniqll, czy też fluonu.
Nowy12345 pisze: ndz 04 wrz, 2022 Drugie pytanie to jak mam nawodnić gniazdo, żeby nie zalać mrówek i nie nawilżyć korka w tych miejscach gdzie są ziarna
Mrówki powinny przenieść ziarna tam gdzie najbardziej sucho. Ale... Jeżeli kolonia jest zbyt mała (czego obawiam się że wpuściłeś je od razu po zakupie) to będą zasypywały gniazdo żeby zmniejszyć przestrzeń. Szczegóły tutaj.
Pozdrawiam
Nowy12345
Posty: 3
Rejestracja: ndz 04 wrz, 2022

ndz 04 wrz, 2022

Jak mrówki do mnie przyszły to było ich około 20
ODPOWIEDZ