wolno rozwijające się jajka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Aharp
Posty: 2
Rejestracja: śr 09 wrz, 2020

pn 05 wrz, 2022

Cześć, miesiąc temu złapałem królową Lasius niger, która po około tygodniu złożyła kilkanaście jajeczek. Jajka od tego czasu się nie rozwinęły do larw. Królowa regularnie je przestawia z miejsca na miejsce. Czy macie jakiś pomysł o czym to może świadczyć? Czy mrówki są w stanie składać niezapłodnione jaja, tak jak się to dzieje np. u ptaków? :)
Królowa w momencie złapania oczywiście nie miała skrzydeł, uprzedzając pytania.
gombopanda
Posty: 66
Rejestracja: pn 01 sie, 2022

czw 08 wrz, 2022

może być tak że jest zimno u ciebie a niezapłodnione jajka to samce
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 09 wrz, 2022

Witam.
Aharp pisze: pn 05 wrz, 2022 Czy mrówki są w stanie składać niezapłodnione jaja, tak jak się to dzieje np. u ptaków? :)
Chyba tak, w każdym razie miałem już takie królowe i obecnie również posiadam.
Inna opcja to że królowa zjada starsze jaja i nowe składa przez co nie widać by ich ubywało.
Temperatura pokojowa wystarcza, w jakiej temperaturze je trzymasz?
Pozdrawiam
Aharp
Posty: 2
Rejestracja: śr 09 wrz, 2020

ndz 11 wrz, 2022

slodkie_ciacho pisze: pt 09 wrz, 2022 Witam.
Aharp pisze: pn 05 wrz, 2022 Czy mrówki są w stanie składać niezapłodnione jaja, tak jak się to dzieje np. u ptaków? :)
Temperatura pokojowa wystarcza, w jakiej temperaturze je trzymasz?

Trzymam je w temperaturze pokojowej, która teraz z uwagi na zimniejszą pogodę wynosi około 22C. Natomiast kilka tygodni temu, kiedy ją znalazłem, temperatura była o kilka stopni wyższa. Czyli nie zaleca się, aby probówkę z mrówką lekko podgrzać za pomocą np. maty grzewczej? I z czego może wynikać zjadanie przez nią swoich jajek? Dostarczam jej głownie wody z cukrami prostymi w postaci miodu.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 11 wrz, 2022

Aharp pisze: ndz 11 wrz, 2022 Czyli nie zaleca się, aby probówkę z mrówką lekko podgrzać za pomocą np. maty grzewczej?
Podgrzać można, ale lepiej robić to tak by nie całą probówkę, a punktowo. Dlatego lepszy jest kabel grzewczy... Ewentualnie można podgrzać bliżej końca...
Aharp pisze: ndz 11 wrz, 2022 I z czego może wynikać zjadanie przez nią swoich jajek?
Np ze stresu spowodowanym częstym zaglądaniem/szybkimi zmianami natężenia światła...
Może jeszcze trafisz jakąś królową nigeropodobną, proponuję złapanie drugiej :)
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 12 wrz, 2022

Spróbuj mniej stresować królową i daj ją w jakieś cieplejsze miejsce


Tak wygląda środek mojej areny gdy włączę mate grzewczą.
Odrobinę większa temperatura i mrówki od razu przyszły.
potomstwo.jpg
Ale pamiętaj, że to dopiero jak będziesz miał potomstwo. Samą królową trzymaj zamkniętą w probówce.
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
hasse
Posty: 4
Rejestracja: śr 17 sie, 2022

ndz 02 paź, 2022

Aharp pisze: ndz 11 wrz, 2022 I z czego może wynikać zjadanie przez nią swoich jajek? Dostarczam jej głownie wody z cukrami prostymi w postaci miodu.
Czy nie jest tak, że jak nie dostarczysz białka to zjedzą swoje larwy?
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 03 paź, 2022

hasse pisze: ndz 02 paź, 2022
Aharp pisze: ndz 11 wrz, 2022 I z czego może wynikać zjadanie przez nią swoich jajek? Dostarczam jej głownie wody z cukrami prostymi w postaci miodu.
Czy nie jest tak, że jak nie dostarczysz białka to zjedzą swoje larwy?
Jajeczka mogą zjeść.
Bez białka larwy pewnie umrą, wtedy możliwe że zostaną zjedzone

Jest też sytuacja gdy larwy bardzo długo się nie zmieniają w poczwarki, np. czekając na zimowanie.
Nie wiem czy wtedy muszą ciągle jeść czy nie
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ