Czy mieszać dwie kolonie i dublowac królowe?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Forson87
Posty: 2
Rejestracja: pt 16 wrz, 2022

pt 16 wrz, 2022

Witam

Dziś przychodze z nastepujacym pytaniem do ekspertów - czy mieszać dwie kolonie i dublowac królowe?

Moje mrówki to messor barbarus

Garść genezy - na początku popełniłem dosć typowe błedy poczatkującego (przedwczesne wypuszczenie z próbówki do fornikarium, nie podawanie białka etc.) w efekcie czego nie dość że juz u samego poczatku królowa nie chciała rodzić to po jednym czy dwóch małych porodach po prostu przestała.

Starą kolonię przeniosłem z powrotem do próbówki, ale jak na razie bez efektu w postaci uspokojnienia i rozmnażania, za to mam wrazenie że same mróki sa wieksze i silniejsze, szczególnie żołnieże.

W międzyczasie zakupiłem druga kolonię, tym razem pozwalając jej posiedzieć w próbówce i sie adaptować. Królowa juz chyba dwukrotnie zniosła jajka i kolonia rośnie. Ale mrówki w tej koloni jak na moje oko sa mniejsze, no i nie wiedzieć czemu (pewnie to pytanie do sklepu zoologicznego) ale w koloni widzę jedynie królowa i robotnice (ewentualnie piastunki, trudno mi to jeszcze rozróznić), ale nie ma żołnieży.

Mrówki w obu probówkach siedza sobie już z miesiąc i po mału przymierzam się do przygotowania im fornikarium, oczywiście zaczne od nowych i od włozenia do forniakarium probówki, nic na siłe tym razem ;)

Natomaist ptyanie, które sobie zadaje to co z druga kolonią? Czy wpuszczac ją w drugiej kolejności całą? Czy bez królowej? Czy może w ogóle to jest niedobry pomysł?
Załączniki
IMG_7524.jpg
IMG_7531.jpg
IMG_7525.jpg
IMG_7528.jpg
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

sob 17 wrz, 2022

Twoja 1 kolonia po perturbacjach nie czuła się bezpieczna. Dlatego zahamowała w rozwoju.
Skoro nie rozwijała się poprawnie, to także nie potrzebowała aż tylu piastunek.
Z drugiej strony, kolonia czując się zagrożona postawiła na żołnierzy.


Twoja 2 kolonia jest młoda i na początku nie będziesz miał żołnierzy.
Jest to normalne i świadczy o tym że kolonia się rozwija i czuje bezpiecznie.


Nie powinieneś mieszać obu kolonii.
Skończy się to śmiercią części mrówek i prawdopodobnie królowej z 2 kolonii (chyba, że ilościowo kolonia 2 okaże się silniejsza).
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Forson87
Posty: 2
Rejestracja: pt 16 wrz, 2022

sob 17 wrz, 2022

Czyli ze sie raczej nie polubia, tak? :(
Czyli pozostaje mi jak rozumiem rozwijac dwie oddzielnie?
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

sob 17 wrz, 2022

Forson87 pisze: sob 17 wrz, 2022 Czyli ze sie raczej nie polubia, tak? :(
Czyli pozostaje mi jak rozumiem rozwijac dwie oddzielnie?

Dokładnie tak
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ