Hibernacja mrówek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

wt 04 paź, 2022

Cześć
Pod koniec września kupiłem kolonię mrówek formica fusca (trzy królowe i ok 15-20 robotnic). Mają otwartą fiolkę i wolne przejście na arenę. Karmię je mącznikami w kawałkach i miodem. Mają poidełko, ale nie korzystają z niego, wolą pić przez watę w fiolce. Na razie nie udostępniam im jeszcze gniazda (jest ich za mało).
Za ok: miesiąc planuję je zahibernować. Mrówki wychodzą na arenę niechętnie, tylko po jedzenie i na zwiady. Królowe nie składają jaj i wątpię żeby planowały to robić przed hibernacją. Czy przed zahibernowaniem mogę odłączyć je od areny i włożyć do lodówki samą fiolkę? Obawiam się, czy nie wynikną z tego jakieś problemy dla kolonii.
Z góry dziękuję za odpowiedź :D
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 04 paź, 2022

Witam.
Antoskowaty pisze: wt 04 paź, 2022 Za ok: miesiąc planuję je zahibernować.
Proponuję nie zwlekać, posłużę się wypowiedzią kolegi z sąsiedniego forum, a właściwie Discorda :D :
Zrzut ekranu 2022-10-04 153306.jpg
Antoskowaty pisze: wt 04 paź, 2022 Królowe nie składają jaj i wątpię żeby planowały to robić przed hibernacją.
Rójkowe Formica często odchowają tylko jeden rzut potomstwa i stagnacja, czasami bez zimowania w ogóle nie ruszają...
Antoskowaty pisze: wt 04 paź, 2022 Czy przed zahibernowaniem mogę odłączyć je od areny i włożyć do lodówki samą fiolkę?
Myślę że tak, mrówki się prawie nie ruszają wtedy, choć kwestia też jak duża to probówka...
Antoskowaty pisze: wt 04 paź, 2022 Obawiam się, czy nie wynikną z tego jakieś problemy dla kolonii.
Hmm przy przesyłaniu mrówek w chłodniejsze dni, po odebraniu i ogrzaniu probówki zdarza się że dochodzi do zalania mrówek wskutek rozprężenia się powietrza w komorze z wodą. Bardziej bym się obawiał takiej sytuacji po wyjęciu probówki z lodówki niż innych problemów.
Pozdrawiam
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

wt 04 paź, 2022

Moje mrówki mają właśnie taki okres stagnacji. Poza koniecznością napicia się i z rzadka, wyjściami na zwiady, prawie w ogóle się nie ruszają. Zgodnie z twoją radą zacznę już przygotowania do zimowania i zahibernuję je wcześniej.
Dzięki :D
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 11 paź, 2022

Argumentem za tym by nie zwlekać jest też to że pierwsze pokolenia (nanitic) żyją dosyć krótko, więc dobrze by było by kolejne pakiety poczwarek były w drodze zanim pierwsze pokolenie robotnic padnie. A żeby tak się stało to muszą wyjść ze stagnacji. Do tego zimowanie powinno wydłużyć ich okres życia.
ODPOWIEDZ