Powódź w probówce

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pt 23 gru, 2022

Jedna z kolonii ma 4 robotnice i siedzi w probówce z wodą. I nagle woda zaczęła się przesączać do komory z jajami i larwami. Mrówki odsunęły potomstwo poza kałużę, ale boję się, że może przeciekać więcej wody. Ustawiłem nieco pod kątem, żeby nie zalało całej, ale nie mogę chyba zbyt stromo, bo się larwy osuną do wody.
Wsypałem szczyptę piasku, zasypały szybko kałużę, ale czy to wystarczy?
Czy zamoczenie zabije larwy i jajka? Nie chciałbym przesiedlać na siłę, obawiam się, że sporo byłoby uszkodzeń mechanicznych.
Zastanawiam się, czy nie kupić długiej igły do zastrzyków i nie odessać wody, ale to też będzie stres i w dodatku szansa, że w czasie manipulacji wywołam gwałtowny wylew wody do komory (komora od wejścia oddzielona jest kawałkiem korka), usuwanie go też pewnie mrówkom się nie spodoba).

W innej probówce widzę, że mrówki drążą tunel w wacie w stronę wody. Też mnie to niepokoi.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 23 gru, 2022

Witam.
Takie powodzie zdarzają się przy zmianie temperatur-chłodna woda i powietrze ogrzane rozszerzają się przez co wylewają do komory z mrówkami, ewentualnie za słabo ubita wata. Więc pytanie czy dopiero przyszły w paczce czy jak?
Mrowiec32 pisze: pt 23 gru, 2022 ale to też będzie stres
Lepszy stres niż utonięcie.
Mrowiec32 pisze: pt 23 gru, 2022 Czy zamoczenie zabije larwy i jajka?
Jaj pewnie nie, a larwy istnieje taka możliwość.
Co to za gatunki? Możesz też na wykałaczkę dać wacik i odsączyć jakby nadmiar?
Pozdrawiam
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

ndz 25 gru, 2022

Prawdopodobnie powodem jest słabo ubita wata - błąd początkującego (mój)
Dostały dużo piasku i usypały tyle, że już chyba jest powyżej poziomu wody (probówka jest nieco przechylona)

Chyba, że przyczyna jest drążenie kanału przez watę, co zaobserwowałem w innej probówce. Tylko, że ta drążą w górnej części, przebiły już połowę. Ale ja znów ustawiłem lekko pod skosem i nawet jak się przebiją, nie powinno ich zalać.
ODPOWIEDZ