Czyszczenie formikarium

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

bartekpiasec2
Posty: 1
Rejestracja: wt 07 mar, 2023

wt 07 mar, 2023

Dzień dobry,
Mam problem, ostatnio niestety umarła mi królowa mrówek messor structor :cry: , kolonia została ale po czasie reszta zginęła, chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mógłbym wyczyścić, bardziej jakimi środkami czy czymś takim :?: . Posiadam gniazdo akrylowe a przed wprowadzeniem nowej kolonii chciałbym jakoś wyczyścić to formikarium.
Jeszcze mam pytanie czy można gdzieś dokupić czy zrobić samemu sączek ponieważ gdy pozwoliłem bratu dolać trochę wody do sączka to pipetą go wgniótł i taki został zniekształcony :( .
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 08 mar, 2023

Witam.
bartekpiasec2 pisze: wt 07 mar, 2023 czy można gdzieś dokupić czy zrobić samemu sączek
Ten sączek, skoro się odkształcił, to prawdopodobnie gąbka florystyczna, do kupienia w kwiaciarni. Podobno czasami jest to zwykła gąbka (odpowiedź z Discord, osobiście nie miałem takich kupionych gniazd).
bartekpiasec2 pisze: wt 07 mar, 2023 w jaki sposób mógłbym wyczyścić, bardziej jakimi środkami czy czymś takim :?:
Na pewno nie środkami z alkoholem, w plexi powstają pęknięcia wtedy. Osobiście spróbowałbym pierw namoczyć i samą wodą z mydłem umyć.
Właściwie dosyć łatwo znaleźć takie informacje.
Na pierwszych trzech stronach. również napisali by używać wody z mydłem i ściereczki z mikrofibry. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że np koszulka bawełniana jako ścierka porysuje :p ścierka z mikrofibry raczej nie. W pierwszym linku, że odpada spirytus (powstają mikropęknięcia), benzyna, rozcieńczalniki, aceton, detergenty ścieralne. Można umyć myjką ciśnieniową, ale nie przekraczać 90bar.
bartekpiasec2 pisze: wt 07 mar, 2023 Mam problem, ostatnio niestety umarła mi królowa mrówek messor structor :cry: , kolonia została ale po czasie reszta zginęła
Sporo ich było? Pamiętałeś o tym? ;)
Pozdrawiam
Frente
Posty: 9
Rejestracja: ndz 14 maja, 2023

ndz 14 maja, 2023

Witam
Jeśli posiadasz gniazdo akrylowe, na pewno da się odkręcić przednią szybę.
Użyj odkurzacza aby wysprzątać wszystkie martwe mrówki oraz cały piasek, gdyż na pewno taki się tam znajdzie. Plamy możesz zmyć zwykłą małą gąbką. Formikarium, z formikarium wyciągnij wszystkie elementy poidełko i karmnik (jeśli posiadasz) następnie cały piasek lub żwir da się nawet wysypać odwracając formikarium wszystkie plamy zwykłą gąbkom ja k już mówiłem. zalecam nie używać żadnych alkocholi lub środków chemicznych.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ