Moja królowa Messor Barbarus zdechła co teraz?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

SzymonK
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 kwie, 2023

czw 13 kwie, 2023

Moja królowa messor barbarus zdechła co teraz :placze: ?! 9 września zeszłego roku (2022) kupiłem moją pierwszą kolonię mrówek messor barbarus. Formikarium z tego co słyszałem to ten typ się nazywa ''T'' albo ''Tower''. Wczoraj rano jak wstałem zobaczyłem, że robitnice zaczęły wyciągać królową z gniazda i jakby ją rozrywać (ciągnęły ją ze wszystkich stron). Spróbowałem lekko ruszyć pensetą królową i nic, nie ruszyła się. Jak już mówiłem, że jestem początkującym hodowcą i nie wiem za bardzo co mam zrobić. Ale szkoda by mi było teraz te wszystkie robotnice wypuścić i zacząć od nowa bo kolonia funkcjonuje już od całkiem dawna i ma sporo robotnic (ale nie królową :placze: )
SzymonK
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 kwie, 2023

czw 13 kwie, 2023

A i w formikarium jest już sporo wyrośniętych larw
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 13 kwie, 2023

Witam.
SzymonK pisze: czw 13 kwie, 2023 i ma sporo robotnic
A ileż się kryje pod określeniem "sporo"?
Można próbować adopcji, ale istnieje ryzyko że zabiją nową królową. Może też się udać adopcja, ale nie wiadomo czemu padła poprzednia i jeżeli były jakieś pasożyty to może zarazić nową. Więc kwestia ile tych robotnic tam jest, czy warto podejmować ryzyko :)
Pozdrawiam
SzymonK
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 kwie, 2023

czw 13 kwie, 2023

Od razu podkreślam, że jestem początkującym hodowcą i nie wiem czy dla doświadczonych hodowców taka ilość to jest dużo ale jak dla mnie tak. Jest ich ok. 40 - 50 czy jakoś tak.
SzymonK
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 kwie, 2023

czw 13 kwie, 2023

Mój tato podpowiada mi żeby przeczekać aż wszystkie robotnice zdechną i zacząć od nowa, tylko problem jest taki, że w tym typie formikarium nie da się odkręcić frontowej szyby i wtedy był by problem z wyczyszczeniem pozostałości. :(
SzymonK
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 kwie, 2023

czw 13 kwie, 2023

( nie da się odkręcić żadnej szyby)
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

czw 13 kwie, 2023

Sądzę, że nie warto podejmować ryzyka, jeżeli było ich tylko 40-50. Hodowanie mrówek to hobby dla cierpliwych. Ja mam kolonię od ok: listopada i od tego czasu liczebność tylko spada. Nie uchowała się ani jedna całkowicie przekształcona młoda mrówka. Nie wiem, co na to slodkie_ciacho, ale ja radziłbym ci zacząć od nowa z jakimś polskim gatunkiem. Ja też swego czasu miałem messor barbarus i zdechła jeszcze szybciej.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Igor09
Posty: 65
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

czw 13 kwie, 2023

Nie wiem, czy zostawisz je, czy nie, ale jeżeli nie to raczej nie wypuszczaj ich, bo to nie polski gatunek :naglowie:
~Igor
SzymonK
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 kwie, 2023

czw 13 kwie, 2023

W mojej hodowli jest jeszcze jeden gatunek mrówki a jest nim Lasius Niger. Dzięki za twoje zdanie poczekam jeszcze, może ktoś inny się jeszcze udzieli :D
SzymonK
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 kwie, 2023

czw 13 kwie, 2023

Igor09, to co miałbym z nimi zrobić bo nie wiem :?:
Igor09
Posty: 65
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

czw 13 kwie, 2023

SzymonK pisze: czw 13 kwie, 2023 Igor09, to co miałbym z nimi zrobić bo nie wiem :?:
możesz je trzymać jeszcze, karmić je i wgl, aż zdechną ze starości.
~Igor
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 13 kwie, 2023

SzymonK pisze: czw 13 kwie, 2023 Od razu podkreślam, że jestem początkującym hodowcą i nie wiem czy dla doświadczonych hodowców taka ilość to jest dużo ale jak dla mnie tak. Jest ich ok. 40 - 50 czy jakoś tak.
Hmm no raczej mało :)
Tak mała kolonia to w sumie jeszcze powinna siedzieć w probówce. Kto wie czy to nie pomogło jej odejść na drugą stronę :p Choć piszesz że mają larwy to pewnie nie to jest przyczyną.
Czym karmiłeś i jak często? Jaka temperatura? Pokaż zdjęcie Całości :)
SzymonK pisze: czw 13 kwie, 2023 Mój tato podpowiada mi żeby przeczekać aż wszystkie robotnice zdechną i zacząć od nowa
To może potrwać, trochę bez sensu...
SzymonK pisze: czw 13 kwie, 2023 tylko problem jest taki, że w tym typie formikarium nie da się odkręcić frontowej szyby i wtedy był by problem z wyczyszczeniem pozostałości. :(
Tam jest korek tak? Można np wkręcić długie wkręty w niego i wyciągnąć za nie, choć niektórzy pisali że się nie da, ale jakoś nie mam zaufania do tych opowieści. Można poczekać aż wyschnie, wtedy się skurczy trochę i powinno być łatwiej. W każdym razie jakoś go wyjąć trzeba bez rozcinania formikarium.

Tak jak Antoskowaty pisał, też uważam że nie warto dla takiej liczby robotnic. Gdyby to było z 500-1000 to spoko...
Antoskowaty pisze: czw 13 kwie, 2023 Nie wiem, co na to slodkie_ciacho, ale ja radziłbym ci zacząć od nowa z jakimś polskim gatunkiem.
Messor podobno są polecane dla początkujących, tylko doświadczeni mówią żeby kupować królową z robotnicami, nie samotną królową.
SzymonK pisze: czw 13 kwie, 2023 W mojej hodowli jest jeszcze jeden gatunek mrówki a jest nim Lasius Niger.
A jak z nimi idzie?
SzymonK pisze: czw 13 kwie, 2023 Igor09, to co miałbym z nimi zrobić bo nie wiem :?:
Albo hodować w jakimś innym pojemniczku albo uśmiercić np przez zamrożenie 🪦
EwaRych
Posty: 1
Rejestracja: śr 19 kwie, 2023

śr 19 kwie, 2023

Proszę o podpowiedź lepiej kupic messor barbarus krowlowa z robotnicami z rojki 2020 czy 2022 bo takie sa w ofercie
Igor09
Posty: 65
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

śr 19 kwie, 2023

2022, będziesz miał młodszą q to lepiej raczej bo dłużej pożyje itp
~Igor
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 19 kwie, 2023

Witam.
EwaRych pisze: śr 19 kwie, 2023 Proszę o podpowiedź lepiej kupic messor barbarus krowlowa z robotnicami z rojki 2020 czy 2022 bo takie sa w ofercie
Doświadczeni hodowcy mawiają żeby lepiej kupować z robotnicami, więc kwestia ile ich jest i w jakiej cenie? Bo dwuletnia królowa powinna już mieć pokaźną gromadkę.
Oczywiście przyjemniej jest oglądać jak się kolonia rozwija od samej matki, ale no różnie z tym bywa (np sprzedawca może być nieuczciwy i w rzeczywistości zamiast rójkowej, sprzeda królową z 2020, która straciła potomstwo, wtedy jest problem z wystartowaniem takiej kolonii bo trzeba dokupić poczwarek)...
Z 2022 również już mogą, choć nie muszą mieć robotnice, zależy czy/kiedy była zimowana.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ