Dziwne zachowanie Królowej - Messor barbarus

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Macheroni
Posty: 4
Rejestracja: wt 18 kwie, 2023

wt 18 kwie, 2023

W ostatnim czasie zauważyłem problem z moją królową mrowiska Messor barbarus. Zaczęła mieć kłopoty z poruszaniem się po mrowisku, co objawiało się tym, że kładła się na plecach i nie była w stanie wstać. Dodatkowo, zauważyłem, że brakuje jej jednego przedniego odnóża. Obecnie królowa chodzi bez celu po całym formikarium i co jakiś czas siada na odwłoku.

Co w takiej sytuacji się stało? I czy jest jeszcze dla niej szansa?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 18 kwie, 2023

Witam.
A jak duża kolonia czy to samotna królowa? Jak długo już ją masz?
Macheroni pisze: wt 18 kwie, 2023 Zaczęła mieć kłopoty z poruszaniem się po mrowisku, co objawiało się tym, że kładła się na plecach i nie była w stanie wstać.
Może ma problemy wstać właśnie przez brak nogi, początkowo też był z tym problem? Przewracanie też mogłoby z tego wynikać, chociaż to bardziej gdyby się po czymś wspinała. Ale bywały też przypadki że królowej odbiło i nie mogła ustać, po krótkim czasie zdechła.
Macheroni pisze: wt 18 kwie, 2023 Obecnie królowa chodzi bez celu po całym formikarium
To raczej nie jest ok, albo coś z nią nie tak, albo w gnieździe nie odpowiadają jej warunki. Stąd kolejne pytanie-kolonia jest jeszcze w probówce czy już w gnieździe?
Odpowiedz na pytania i pokaż zdjęcie jak wygląda całość :)
Pozdrawiam
Macheroni
Posty: 4
Rejestracja: wt 18 kwie, 2023

wt 18 kwie, 2023

Kolonia to królowa + 10-15 robotnic. Zamówiona niedawno, jednak przyszła w uszkodzonej próbówce więc wsadziłem ją do formikarium. Mrówki po max. godzinie uciekły do korka i wszystko było ok. Położyłem na Arenie, a po dwóch dniach nową przygotowaną próbówkę - ale jej już nie ruszały. Od wczoraj królowa chodzi j.w. wspomniałem. A mrówki przetransportowały się do próbówki i gromadzą tam ziarna.

Zdjęcie będę mógł podesłać jak wrócę do domu.
Macheroni
Posty: 4
Rejestracja: wt 18 kwie, 2023

wt 18 kwie, 2023

[/quote]
To raczej nie jest ok, albo coś z nią nie tak, albo w gnieździe nie odpowiadają jej warunki. Stąd kolejne pytanie-kolonia jest jeszcze w probówce czy już w gnieździe?
Odpowiedz na pytania i pokaż zdjęcie jak wygląda całość :)
Pozdrawiam
[/quote]

341761083_755495436108098_4440649869353729877_n.jpg
341651204_741532427681994_3348280747937726741_n.jpg
341728403_1207923853444124_7000223463753446832_n.jpg
Macheroni
Posty: 4
Rejestracja: wt 18 kwie, 2023

wt 18 kwie, 2023

slodkie_ciacho pisze: wt 18 kwie, 2023 Witam.
A jak duża kolonia czy to samotna królowa? Jak długo już ją masz?
Macheroni pisze: wt 18 kwie, 2023 Zaczęła mieć kłopoty z poruszaniem się po mrowisku, co objawiało się tym, że kładła się na plecach i nie była w stanie wstać.
Może ma problemy wstać właśnie przez brak nogi, początkowo też był z tym problem? Przewracanie też mogłoby z tego wynikać, chociaż to bardziej gdyby się po czymś wspinała. Ale bywały też przypadki że królowej odbiło i nie mogła ustać, po krótkim czasie zdechła.
Macheroni pisze: wt 18 kwie, 2023 Obecnie królowa chodzi bez celu po całym formikarium
To raczej nie jest ok, albo coś z nią nie tak, albo w gnieździe nie odpowiadają jej warunki. Stąd kolejne pytanie-kolonia jest jeszcze w probówce czy już w gnieździe?
Odpowiedz na pytania i pokaż zdjęcie jak wygląda całość :)
Pozdrawiam
Zauważyłem dodatkowo jeszcze, że królowa tak jakby "myje" swój odwłok.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 18 kwie, 2023

Pierw zatkaj otwór do gniazda np watą żeby tam nie weszły, to jeszcze za mała kolonia na gniazdo. Włóż do probówki dwie przegrody (np korkowe) z otworami/nacięciami żeby królowa przeszła, jedną po środku, drugą na końcu. Tak jak jest to pokazane tutaj.
Powstaną jakby dwie komory-jedna "mokra" przy wacie z wodą, druga sucha na nasiona/poczwarki. Gdy probówka leży tak na arenie to warto dodawać u każdego gatunku chociaż jedną na koniec probówki-mrówki czują się bezpieczniej wtedy i nie mają takich zmian w gnieździe spowodowanych otwieraniem areny. Widać zresztą że zaczęły robić przegrodę z waty i nasion :). Ponadto warto probówkę chociażby przykryć czymś co całkowicie nie przepuszcza światła-np folia aluminiowa, a najlepiej owinąć.
Ostatnio na naszym Discordzie był podobny przypadek, tam podejrzenia padały na... Kolorowy żwirek który u Ciebie również występuje🤔
Co tam jest w tym blistrze po tabletkach?
ODPOWIEDZ