Messor Barbarus dogrzewanie

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Bermax
Posty: 2
Rejestracja: śr 19 kwie, 2023

śr 19 kwie, 2023

Witam serdecznie.

Po obejrzeniu filmu dokumentalnego o mrówkach postanowiłem że chce je mieć. Na start oczywiście zacząłem oglądać filmy na YouTube i gotowy kupić formikarium na pół ściany o mało nie popełniłem wszystkich błędów na raz. Na szczęście trafiłem na forum i przygodę zaczynam z zimną głową.

Wybór padł na pojedynczą królowa gatunki Messor Barbarus z jajkami (tak wiem trudna wersja). Paczka dotarła (wszystko ok), obejrzałem, zrobiłem zdjęcie, pokazałem dziecku i wsunąłem probówkę z królową do większej probówki w mini arenie zakrywając ją rurką z tektury po srebrnej folii aby zapewnić jej ciemność.

Wiem że ten gatunek potrzebuje dogrzewania stąd moje pytania:
1. Jaki kabel grzewczy (moc, długość) co polecacie i w jaki sposób można sprawdzić jaka jest temperatura w tej probówce?
2. Aktualnie nie dogrzewam w żaden sposób tej małej probówki z królową aby woda nie parowała. Czy "forsować" królową aby przeszła do nowej probówki w której zrobię poddział na komory i dodam kabel grzewczy czy poczekać na rozwój wydarzeń i ewentualne pojawienie się pierwszy robotnic (oby) i wtedy dopiero dać im samym się przenieść do nowej probówki która będzie podpięta zaraz obok?
3. Czy jeżeli nic z tego nie będzie za pierwszym podejściem to królowa składa jaja kolejny raz po ewentualnym dokarmieniu?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 20 kwie, 2023

Witam.
Bermax pisze: śr 19 kwie, 2023 1. Jaki kabel grzewczy (moc, długość) co polecacie
Długość na tyle by wystarczył Ci na miejsca które chcesz podgrzać, na jedną kolonię obstawiam że najkrótszy dostępny wystarczy.
Bermax pisze: śr 19 kwie, 2023 w jaki sposób można sprawdzić jaka jest temperatura w tej probówce?
W probówce podgrzewa się miejsce z dala od części "mokrej" żeby nie parowało tak mocno, po prostu kładziesz kabel na probówce w drugiej/trzeciej komorze (w zależności ile ich masz). A żeby sprawdzić temperaturę w probówce to przygotowujesz drugą probówkę (choć obstawiam że może być bez wody, dopytam bardziej doświadczonych jak to u nich :D ), do niej wkładasz czujnik z termostatu, również zatykasz watą i w miejscu czujnika podgrzewasz tak jak mrówki.
Bermax pisze: śr 19 kwie, 2023 2. Aktualnie nie dogrzewam w żaden sposób tej małej probówki z królową aby woda nie parowała.
Pytanie w jakiej temperaturze je trzymasz? Pokojowe 23-25⁰C może wystarczyć na początek.
Bermax pisze: śr 19 kwie, 2023 Czy "forsować" królową aby przeszła do nowej probówki w której zrobię poddział na komory i dodam kabel grzewczy czy poczekać na rozwój wydarzeń i ewentualne pojawienie się pierwszy robotnic (oby) i wtedy dopiero dać im samym się przenieść do nowej probówki która będzie podpięta zaraz obok?
Ja bym poczekał nawet z areną aż do pojawienia się robotnic. Messor barbarus zakłada gniazda w sposób klasztorny-czyli królowa nie musi jeść do pojawienia się robotnic. Choć nie jestem pewien czy można jej dać parę nasion-dopytam :D. Normalnie królowym można dać kroplę miodu na start, ale Messor podobno niezbyt go lubią. Zaciemnić, położyć na jakiś ręcznik żeby nie było drgań (podobno Messor to straszne panikary), odstawić gdzieś i zaglądać... I tu właśnie niektórzy zaglądają raz w tygodniu, inni co parę dni... Byle nie parę razy dziennie bo to będzie stres dla królowej, a z powodu stresu może np zjeść potomstwo.
Bermax pisze: śr 19 kwie, 2023 3. Czy jeżeli nic z tego nie będzie za pierwszym podejściem to królowa składa jaja kolejny raz po ewentualnym dokarmieniu?
Jaja może i będzie składać, ale jeżeli straci pierwsze pokolenie robotnic, zanim te wychowają kolejny "rzut" to może być problem. Królowe z czasem tracą instynkt macierzyński i nie są później w stanie same wychować kolejnych pokoleń. W takim przypadku konieczne jest podrzucenie poczwarek. Często królowe barbarus nie wypuszczają potomstwa przed zimowaniem, podobnie jak nasze krajowe Formica fusca/cinerea.

Może Ci się przyda, albo jakiemuś innemu początkującemu :)
Zbiór informacji o hodowli mrówek:
1. https://kb.formicopedia.org/Kategoria:Hodowla
2. https://www.wiki.mrowki.ovh/index.php?t ... ium_wiedzy
3. http://www.antmania.pl/?page_id=43 ->baza wiedzy

A tu o Messor barbarus:
https://kb.formicopedia.org/Messor_barbarus
https://www.wiki.mrowki.ovh/index.php?t ... r_barbarus

Pozdrawiam
Bermax
Posty: 2
Rejestracja: śr 19 kwie, 2023

czw 20 kwie, 2023

Dzięki za podpowiedź, czyli będę potrzebował 2 probówki z przegrodami.

Królowa aktualnie jest zamknięta ciągle w probówce w której przyszła poprostu ta probówka jest podpięta do tej mini areny ale dopóki nie pojawią się pierwsze robotnice nie otwieram probówki. Całość stoi na macie tłumiącej więc powinno być ok.

Co do zaglądania to wprowadziłem ogólny zakaz ale i tak wiem że syn zawsze rano musi się pożegnać z mrówka i życzyć miłego dnia więc na te kilka sekund rano ma pewnie spokój zakłócony ale to już siła wyższa:)

Temperatura w domu to 22-23 stopnie, wiem że troszkę za mało i stąd moje pytania.
ODPOWIEDZ