PIERWSZA PRZYGODA Z MROWKAMI. PYTANIA

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Daxarius
Posty: 22
Rejestracja: wt 13 cze, 2023

wt 13 cze, 2023

Witam wszystkich
Dotarła dzisiaj królowa i 3 robotnice Messor barbarus.
Posiadam mini arenę 5cm na 5cm z dwiema fiolkami.
1000004111.jpg
Jedna fiolkę wypełniłem woda i dałem watę ( poidełko) czy to dobry pomysł?
W drugiej może zrobią sobie gniazdo ? Tylko czy nie wpadną na pomysł aby zrobić na arenie ?
Planuje jedna fiolkę zaciemnić folia aluminiowa aby je przekonać aby tam robiły gniazd.
Mrowiec32
Posty: 169
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

śr 14 cze, 2023

Pięć robotnic kwalifikuje do "first-stepa", czyli jednej probówki, z częścią wykorzystaną na wodę, a resztą na przestrzeń życiową, która będzie odpowiednio wilgotna. Mrówki nie korzystają z poidełka jak chomiki. Nie zrobią (raczej) gniazda w probówce, gdzie nie ma wody/mokrej waty czyli wilgoci.
Drugą probówkę trzeba odłączyć, otwór zaślepić. Przyłączysz ją, jak w pierwszej woda się skończy, albo kolonia rozrośnie się.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 16 cze, 2023

Witam.
Daxarius pisze: wt 13 cze, 2023 Jedna fiolkę wypełniłem woda i dałem watę ( poidełko) czy to dobry pomysł?
Nie. Tak jak Mrowiec32 napisał, przygotuj probówkę według first stepa i taką probówkę podłącz im do areny. Działanie takiego firststepa wyjaśniałem przed chwilą w tym poście.
Polecam lektury, szczególnie link 2 i 3.
Zbiór informacji o hodowli mrówek:
https://kb.formicopedia.org/Kategoria:Hodowla
https://www.wiki.mrowki.ovh/index.php?t ... ium_wiedzy
http://www.antmania.pl/?page_id=43 ->baza wiedzy
Pozdrawiam
Daxarius
Posty: 22
Rejestracja: wt 13 cze, 2023

pt 16 cze, 2023

Już wszystko wiem. Jak będzie okazja wrzucę zdjęcia jak to wygląda.
Daxarius
Posty: 22
Rejestracja: wt 13 cze, 2023

pt 16 cze, 2023

Tak teraz to wygląda. Tam gdzie zaznaczone na niebiesko, są mrowki w oryginalnej probówce z sklepu.
Temperatura to 26 stopni i 40-45 procent wilgotności. Więc w środku pewnie większą tempa
Załączniki
1000004164.jpg
Daxarius
Posty: 22
Rejestracja: wt 13 cze, 2023

pt 23 cze, 2023

Witam.
Zastanawiam się czemu tak robi ? Wata jej przeszkadza ? Stara się dostać do bardziej wilgotnej części? Pozbywa się już suchej ?
Przypominam że to mrowki Messor barbarus
Załączniki
1000004261.jpg
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

pt 23 cze, 2023

oo moja manica też tak robi z watą tą mokrą
~Igor
Daxarius
Posty: 22
Rejestracja: wt 13 cze, 2023

pt 23 cze, 2023

Pytanie tylko czy to wpływa na rozwój klonii hmmmmm
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 23 cze, 2023

Moje też tak robiły. Wydaje mi się że podnoszą wilgotność, chociaż Messor są chyba dosyć sucholubne. Jeszcze jest opcja że zmniejszają ilość miejsca. Flavus potrafią ulepić całkiem fajne struktury, chociaż u nich to sucha wata. W każdym razie nie zaszkodzi im (chyba że mrówka zapląta się we włókna, dlatego lepiej używać waty 100% bawełnianej, zamiast wiskozowej/bawełniano-wiskozowej).
Daxarius
Posty: 22
Rejestracja: wt 13 cze, 2023

sob 24 cze, 2023

Po weekendzie poleci się do sklepu bo jest ta zła wata... ale wymieniłem im wode dałem trochę mniej waty i zobaczymy co będzie się działo
ODPOWIEDZ