Pytanie dotyczące mrówek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Ogrodniczka
Posty: 2
Rejestracja: sob 15 lip, 2023

ndz 16 lip, 2023

Witam wszystkich. Nie jestem hodowcą ale mam pytanie odnośnie czarnych mrówek których mam dużo w ogrodzie. Czasami podczas zbiorów warzyw i owoców czasami przez przypadek zawieruszy się w nich jakaś mrówka, zazwyczaj zanoszę ją z powrotem do ogrodu ale nie zawsze wiem z którego mrowiska pochodzi. Czy taka samotna mrówka zlokalizuje swoje mrowisko czy może dołączy do innego a inne mrówki ją zaakceptują?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 16 lip, 2023

Witam.
Ogrodniczka pisze: ndz 16 lip, 2023 Czy taka samotna mrówka zlokalizuje swoje mrowisko
Jeśli będzie na tyle blisko żeby wyczuć feromony z jej gniazda to tak. Jak blisko nie wiem niestety, podobno Formica oddalają się nawet na 100m, ale czy tak długo utrzymuje się ich szlak feromonowy to nie wiem.
Ogrodniczka pisze: ndz 16 lip, 2023 może dołączy do innego a inne mrówki ją zaakceptują?
Raczej zostanie przez nie uśmiercona wtedy ;)
Pozdrawiam
Ogrodniczka
Posty: 2
Rejestracja: sob 15 lip, 2023

ndz 16 lip, 2023

Dziękuję za odpowiedź, a jeżeli jest np.kilka mrówek które się zawieruszą to mogą one razem stworzyć nowe własne mrowisko?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 16 lip, 2023

Nie, robotnice nie założą nowej kolonii, nie wydadzą na świat królowej, chyba co najwyżej samca.
ODPOWIEDZ