problem ze składaniem jajeczek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Bodek
Posty: 1
Rejestracja: pn 24 lip, 2023

pn 24 lip, 2023

Witam

To mój pierwszy post.
Tydzień temu znalazlem w piaskownicy 2 królowe Lasius niger ( tak przypuszczam)
Umiesciłem je w strzykawkach - jak na zdjęciu .
Wcik jest nasączony wodą , pompka mam nacięcia na dopływ powietrza
po drugiej stronie kropelka miodu .
Jak do tej pory - CISZA . Mam kilka pytań

- jak długo czeka się na pierwsze jajeczka ?
- czy można krolowej włozyć poczwarki ( na jednym z mrowisk widziałem je na wierzchu - nie było uszkodzone
i czy ona się nimi zaopiekuje ?

Pozdrawiam
Bodek
Załączniki
2 .jpg
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

pn 24 lip, 2023

a myślałeś o zrobieniu firststepa? możesz ten "dziubek" zakleić np klejem na gorąco i zrobić firststepa ( https://youtu.be/mskZkI1koEI ). moje niger składały jajca już po pierwszej nocy. fajnie też jakby miały ciemno. poczwarki możesz podłożyć byle były niger. ale zaczekaj jeszcze nwm z tydzień. pewnie zaraz przyjdzie ciastek i da lepszą odpowiedź i tak.
~Igor
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 24 lip, 2023

Witam.
Bodek pisze: pn 24 lip, 2023 Lasius niger ( tak przypuszczam)
Musiałbyś dać lepsze zdjęcia, bardziej doświetlone żeby potwierdzić Twoją tezę.
Bodek pisze: pn 24 lip, 2023 Wcik jest nasączony wodą , pompka mam nacięcia na dopływ powietrza
"Pompkę" (tłok :) ) zastąp korkiem waty (suchej), ja dodatkowo owijam go w kawałek ręcznika papierowego. Taki korek z waty łatwiej się wyciąga niż tłok.
Bodek pisze: pn 24 lip, 2023 Wcik jest nasączony wodą , pompka mam nacięcia na dopływ powietrza
po drugiej stronie kropelka miodu .
Po drugiej stronie... pompki? (sorry, trochę trolluję, domyślam się że komory, która powstała ;))
Bodek pisze: pn 24 lip, 2023 - jak długo czeka się na pierwsze jajeczka ?
Zwykle są powiedzmy do 3dni, do tygodnia-dwóch już raczej powinno coś być. Ale... możliwe, że nie będzie nic, jeśli to np podrodzaj Chthonolasius, wtedy potrzebna będzie adopcja robotnic. Bardziej obstawiam czy aby na pewno tak im się przyjrzałeś, że twierdzisz, że ich nie ma? Jaja mrówek są bardzo małe, łatwo je przeoczyć jeśli są ułożone na wacie.
Bodek pisze: pn 24 lip, 2023 - czy można krolowej włozyć poczwarki ( na jednym z mrowisk widziałem je na wierzchu - nie było uszkodzone
Można ale powiedzmy, że powinny być tego samego gatunku. No i lepiej obserwować wszystko od początku.
Bodek pisze: pn 24 lip, 2023 i czy ona się nimi zaopiekuje ?
Jeśli to faktycznie Lasius z grupy niger to powinna.

W skrócie:
-Zmień plastikowy tłok na korek z waty.
-Pamiętaj że w takim rozwiązaniu ze strzykawką, trzeba co kilka dni nawilżać watę. Gdybyś zrobił jak Igor wyżej napisał, nie musiałbyś tego robić co kilka dni i mrówki miałyby bardziej stałą wilgotność. Wadą jest ich późniejsze wykurzenie stamtąd, gdy trzeba zmienić probówkę.
-Fajnie jakbyś dał lepsze zdjęcia, każda od góry i z boku.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ