Jaki materiał jako wygłuszający?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

SprinterYT
Posty: 25
Rejestracja: śr 04 maja, 2022

wt 29 sie, 2023

Siemka, mam kilka kolonii mrówek, ale mam z nimi problem. Stoją one na terrarium i za każdym razem kiedy coś robię przy nim mrówki to czują i zaczynają się stresować. Co można z tym zrobić? Na podłodze jest tak samo tylko przy każdym kroku. Słyszałem o materiałach wygłuszających. Jakie to materiały i jakiej grubości użyć?
Mrowiec32
Posty: 169
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

czw 31 sie, 2023

Styropian, gąbka (tzw. karimata do spania turystycznego lub ćwiczenia jogi), kilkakrotnie złożony ręcznik (miękki).

Osobiście, chcąc izolować od wibracji, położyłbym warstwę izolacji a na nią jakąś ciężką podstawę pod formikarium (płyta metalowa lub dość gruba deska), chociażby po to, żeby się formi nie bujało.

Konkretne rozwiązania pewnie są skutkiem indywidualnych pomysłów. "Stolik" z deski na 4 "nogach" (kilkucentymetrowych) ze styropianu pewnie też może być (o ile stabilny). Używałbym miękkiego styropianu (są różne odmiany, do różnych zastosowań, ale myślę, że miękki lepiej tłumi drgania)(nie mierzyłem).
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 02 wrz, 2023

Witam.
Ja mam formikarium z Manica podklejone filcami, tymi co meble się podkleja i jest git.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ