Zanieczyszczenie próbówki - czy może być szkodliwe?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

gonia3012
Posty: 2
Rejestracja: pt 01 gru, 2023

pt 01 gru, 2023

Przywitam się i zadam pierwsze pytanie.
Mam młodą kolonię Camponotus nicobarentsis. Są u mnie od 13 października. Kolonia się rozwija - w tym czasie przybyło ok 10 mrówek. Siedzą grzecznie w próbówce włożonej na arenę formikarium. Próbówka jest otwarta, dwie - trzy wypuszczają się na arenę jak wstawię jedzenia ale ogólnie spędzają czas w próbówce.
I właśnie z próbówką jest problem. To ta w której przyjechały. Koniec jest napełniony wodą i zatkaną watą. Woda zrobiła się żółta a na wacie po tej stronie po której są mrówki widać czarne kropki pleśni.
Czy to może im zaszkodzić? Wolałabym uniknąć zmuszania ich do opuszczenia próbówki bo kolonia liczy dopiero Q+ 21.
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

pt 01 gru, 2023

q+21robo można na spokojnie przeprowadzać, ale czarny na lot na wacie, jak i kolorki wody są zazwyczaj zupełnie nie szkodliwe
~Igor
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 10 gru, 2023

Witam
gonia3012 pisze: pt 01 gru, 2023 Czy to może im zaszkodzić?
Podobno nie, ale moje doświadczenia są nieco inne. Tego roku miałem kilkanaście kolonii Tetrarmorium, w trzech first-stepach rozwinęła się pleśń. Również w trzech, rozwój kolonii był wolniejszy niż w pozostałych, zgadnij w których :)
Ale to była czarna pleśń rozwijająca się na powierzchni waty tuż przy mrówkach. Czasami bywa że wata robi się jakby szara, to tu nie zauważyłem jakichś negatywnych skutków. Ale osobiście nie zamierzam już zostawiać takiego syfu w probówce...
Pozdrawiam
gonia3012
Posty: 2
Rejestracja: pt 01 gru, 2023

wt 12 gru, 2023

Czyli co? Siłą wywalić je z próbówki na arenę? Rozważałam żeby je wyrzucić, wymyć próbówkę i włożyć ją z powrotem na arenę jak im w niej dobrze. Ale rozwiązania siłowe to stres dla królowej.
Póki co kolonia się rozwija, dziś naliczyło 25 robotnic. A na wacie jest ewidentnie pleśń. Mam wrażenie że próbują się jej pozbyć, bo przy wlocie próbówki jest stosik czarnego syfu.
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

wt 12 gru, 2023

Skoro kolonia się rozwija to ja bym zostawił. Jakby coś zaczęło się dziać, typu wymieranie, albo zatrzymany rozwój to wtedy bym przeprowadził. Apropo tego, że grzebią w wacie, to jest raczej normalne, u mnie większość mrówek wyjmuje włókna waty i daje je gdzieś w probówce.
~Igor
ODPOWIEDZ