'jedzenie dla rybek' dla mrówek?

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

BillabongBug
Posty: 9
Rejestracja: wt 26 lut, 2008
Lokalizacja: sydney
Kontakt:

wt 26 lut, 2008

Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie :D
Ostatnio przy karmieniu przekopnic rozsypał mi się pokarm dla rybek i tak sprzątając wrzuciłem parę granulek (około 1-2mm granulka) na arenę. Po jakimś czasie zauważyłem ,że granulek nie ma. By sprawdzić czy mrówki naprawdę były nimi zainteresowane znowu podałem trochę pokarmu dla ryb tym razem bacznie obserwując. Dość szybko jedna z mrówek się na to napatoczyła i bez dłuższego zastanowienia złapała kawałek i szybko pobiegła do formikarium. No i kolejne kręcące się mrówki zabrały resztę pokarmu.
I tu moje pytanie:
Pokarm dla rybek ma dość dużo białka lecz czy jest odpowiedni dla mrówek i czy one z tego skorzystają??
Było by to dla mnie znacznie łatwiejsze niż łapanie owadów, poza tym mrówki od jakiegoś czasu jedzą tylko 'miksturę'.
Niestety nie jestem w stanie powiedzieć co się dzieje dalej z pokarmem ponieważ mrówki zanoszą go pod formi gdzie wykopały sobie sieć tuneli (ale to już kolejny problem).
za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję :P
forum poświęcone przekopnicom!! www.triopsy.fora.pl
1910spiritRKS
Posty: 24
Rejestracja: śr 19 gru, 2007

wt 26 lut, 2008

A jakie mrówki hodujesz? Moim Lasiusom specjalnie kupiłem jedzenie dla ryb (płatki z dużą ilością białka), niestety mrówki nie wykazują żadnego zainteresowania taką karmą.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 26 lut, 2008

Skoro zanoszą, to jedzą, na pewno nie dla ozdoby go biorą. Mrówki mają bardzo różne upodobania, jedna kolonia rzuca się ze smoczym apetytem na coś, co inna kolonia tego samego gatunku olewa ciepłą mżawką. Można eksperymentować, najlepiej jednak jeśli pokarm jest urozmaicony. Taki pokarm dla rybek na pewno im nie zaszkodzi, jeśli go lubią, ale dawałbym im też inne rzeczy, w szczególności jakiegoś robaczka od czasu do czasu, niekoniecznie codziennie.
n0b0dy
Posty: 110
Rejestracja: pt 02 lis, 2007

wt 26 lut, 2008

Jedzenie dla rybek jest dosyć często stosowane i podobno smakuje mrówkensom :) ja nie próbowałem im tego podawać ale zamierzam spróbować w najbliższym czasie :)
BillabongBug
Posty: 9
Rejestracja: wt 26 lut, 2008
Lokalizacja: sydney
Kontakt:

śr 27 lut, 2008

1910spiritRKS pisze:A jakie mrówki hodujesz?
Niestety nie wiem co to za mrówki :( . Są małe i czarne. Żyją sobie w pudełku po tic-tacach i kolonia ma już pare miesięcy :D Mimo ,że piasek jest suchy i jest go może 0.5cm to itak mrówki tam urzędują i tylko część kolonii mieszka w pudełku. Chyba powinienem dodać ,że królowa złapana w parku w Sydney choć wyglądają dość pospolicie :)
ogon__ pisze:Skoro zanoszą, to jedzą,
bardzo się cieszę ,że mogą jeść ten pokarm dla rybek ponieważ jest to dla mnie spore ułatwienie. oczywiście jak się robaczek jakiś napatoczy to nie zostanie zmarnowany :)
forum poświęcone przekopnicom!! www.triopsy.fora.pl
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 27 lut, 2008

Sydney!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
To ty masz dostęp do najładniejszych mróweczek, łiiiiii.... A jesli nie to do najniebezpieczniejszych :D Szkoda że Australia zabrania exportu, bo byś zbił majtek na królowych w Polsce...
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

śr 27 lut, 2008

Albert pisze:Szkoda że Australia zabrania exportu
Ale mrówka może przez przypadek wejść do zostawionego w cieniu pudełka z Tic Tacami :P
A on nie musi o niczym wiedzieć (jak znajda to Ci nic nie zrobią :)
n0b0dy
Posty: 110
Rejestracja: pt 02 lis, 2007

śr 27 lut, 2008

Dzisiaj przeprowadziłem pewien eksperyment jeśli chodzi o szame dla mrówek. Więc jeżeli jedzenie dla rybek nie podchodzi twoim podopiecznym to dobrą alternatywą jest suha karma dla psów/kotów :)
P.pallidula jedzą aż im się czułki trzęsą Formica fusca i F.polyctena również przepada za paszą Messorki zainteresowały się kawałkiem paszy ale narazie są najedzone więc powiem dopiero za dwa trzy dni. C.ligniperdus narazie nie wykazuje zainteresowania pewnie powodem jest powolne jedzenie muchy, którą im wczoraj wrzuciłem :)
Awatar użytkownika
RedX
Posty: 112
Rejestracja: pt 05 paź, 2007
Lokalizacja: Częstochowa

śr 27 lut, 2008

A czy tą suchą karmę podajesz rozkruszoną czy normalnie, taką jaka jest?
[img]http://aycu35.webshots.com/image/48394/2002100794070209548_rs.jpg[/img]
BillabongBug
Posty: 9
Rejestracja: wt 26 lut, 2008
Lokalizacja: sydney
Kontakt:

czw 28 lut, 2008

To jak tu tyle fajnych mrówek to może Byście podali co mógłbym ewentualnie złapać/za czym się rozglądać :mrgreen: fajnie by było mieć coś 'niepospolitego' :D o ile tylko jest to coś w ramach początkującego... :?
forum poświęcone przekopnicom!! www.triopsy.fora.pl
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 28 lut, 2008

"Tutaj", to znaczy w całej Australii, rzeczywiście mnóstwo jest ciekawych mrówek. W całym kraju żyje ponad 1000 znanych gatunków (i pewnie jeszcze trochę nieznanych). Między innymi charakterystyczne dla Australii, jak kangury, wielkie i jadowite jak diabli "bycze mrówki", czyli rodzaj Myrmecia. Jednak większość żyje raczej w bardziej dzikich okolicach, a nie w metropoliach. Ogólna zasada na całym świecie jest taka, że mrówki mieszkające w miastach są zazwyczaj proste w hodowli, bo skoro przystosowały się do nietypowego środowiska, to znaczy że są dość elastyczne i nie mają bardzo specyficznych wymagań. Lepiej więc najpierw przez jakiś rok czy dwa nabierz doświadczenia z tymi, co masz, no i postaraj się jakoś je zidentyfikować, bo fajnie wiedzieć, co się ma ;) My ci raczej w tym nie pomożemy, ale możesz znaleźć na miejscu jakąś literaturę o mrówkach (a już najlepiej by było, gdybyś znalazł entomologa).
Na stronie
http://www.ento.csiro.au/science/ants/a ... tralia.htm
znajdziesz klucze do rozpoznawania rodzajów, ale nie wiem, czy okażą się użyteczne, bo klucze często opierają się na cechach widocznych dopiero pod mikroskopem.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

czw 28 lut, 2008

BillabongBug: piszesz, ze pokarm jest w formie granulek, mozesz podac jego nazwe?
BillabongBug
Posty: 9
Rejestracja: wt 26 lut, 2008
Lokalizacja: sydney
Kontakt:

czw 28 lut, 2008

No niestety nie wiem czym są te moje mrówki. Ne wyglądają zbyt imponująco. Są maleńkie (pare minimetrów) i jednolicie czarne. Królowa na oko ma z centymetr i również czarna. pospolite w mieście no i bardzo lubią kopać. W pewnym momencie zburzyłem im te tunele pod piaskiem lecz zaskoczyły mnie tym jak szybko potrafiły się zorganizować. Nawet nie wiedziałem ,że ich już tyle jest :D no i pozwoliłem im już mieć te 'kopalnie'. naprawdę niezwykłe stworzonka, no i jest co obserwować :)
Że też tak maleńkie stworzonka potrafią tak efektywnie zmieniać teren na którym mieszkają pod swoje potrzeby/zachcianki... :P

A pokarm dla rybek to nutrafin max complete micro granules (for small tropical fish).
Ale mam jeszcze pokarm z polski TetraMin mini granules.
Ogólnie chodzi o te pokarmy dla małych rybek :)
forum poświęcone przekopnicom!! www.triopsy.fora.pl
n0b0dy
Posty: 110
Rejestracja: pt 02 lis, 2007

czw 28 lut, 2008

RedX pisze:A czy tą suchą karmę podajesz rozkruszoną czy normalnie, taką jaka jest?
Lekko ją rozkrusze, zależy dla jakiego gatunku ale mrówki dają sobie radę z większymi kawałkami :) Nawet Pheidolki :D
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

czw 28 lut, 2008

muszę spróbowac z moimi wścieklicami
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
RedX
Posty: 112
Rejestracja: pt 05 paź, 2007
Lokalizacja: Częstochowa

czw 28 lut, 2008

Wysępię trochę od sąsiada "na próbę" jeżeli zadziała to kupię więcej :D
[img]http://aycu35.webshots.com/image/48394/2002100794070209548_rs.jpg[/img]
Bart007
Posty: 45
Rejestracja: pn 12 paź, 2009
Lokalizacja: Cieszyn

czw 01 kwie, 2010

U mnie Formica sanguinea zjada granulat tropicala (twarde czerwone granulki)
Bart
tukayoo
Posty: 52
Rejestracja: ndz 13 lip, 2008
Lokalizacja: Białystok/Olsztyn

czw 01 kwie, 2010

Żarcie dla rybek (tropical supervit w płatkach) jedzą też A. senilis i P. pallidula. Może nie do końca za tym przepadają, ale jedzą ;]
Michał K.
Posty: 16
Rejestracja: śr 12 sie, 2009
Lokalizacja: Głuchołazy

wt 22 cze, 2010

moje Formica bardzo lubiały pokarm dla rybek, zawsze robiłem taką papkę z płtków dla rybek i wody- wcinały, aż im się czółki trzęsły ;)
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

śr 11 lip, 2012

Witam serdecznie,

Przepraszam za odgrzanie zimnego kotleta :prisoner: .
Ale zrobiłem drobne "doświadczenie" i położyłem na kawałku drewna sosnowego przyniesionego z lasu, w którym gnieżdżą się jakieś maleńkie mróweczki (poniżej 5mm) jedzonko dla malej bandy Gmachówek koników. Jedzenie to miód na kawałeczku drewna balsa, jakieś starsze jedzonko w płatkach dla ryb akwariowych i odrobinkę zmielonego na pyłek mięsa ryb plotki lub karpia (100% słodkowodna). Mięso było suszone na słońcu i sproszkowane w starym młynku do kawy (pierwotnie było jedzeniem dla narybku). Gmachówki wykazują tylko pewne zainteresowanie miodem ale te maleństwa przyniesione niechcący w kawałku drewna podkradają kruszynki mięsa rybnego i uciekają z nim co sil w podeszwach. Czy ktoś z grona stosuje tez mięsko suszone np. wieprzowe czy wołowe lub rybkę?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ