Krew suszona.

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
sebokozik
Posty: 28
Rejestracja: śr 02 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wt 07 lip, 2009

Witam,
wiem, że temat był sporadycznie poruszany już na forum, ale mam co nieco na ten temat do powiedzenia :)

Krew suszona jest tanim, łatwo dostępnym i prostym w użyciu pokarmem dla mrówek. Najprościej jest zakupić ją przez net (na allegro 200g za ok 3-5zł), dostępna jest krew wieprzowa i wołowa, ludzka raczej nie ;) :D Ja stosuję wieprzową :)

Receptura Radissa to: pół łyżeczki krwi, 3 miodu i trochę wody, ale ja osobiście stosuję inne proporcje: łyżeczka krwi, półtorej miodu i trochę wody, żeby się fajnie rozmieszało. Taki pokarm jest bardzo pożywny i atrakcyjny dla mrówek (zarówno robotnic jak i samotnych królowych - szczególnie wścieklicy dorodnej). Jeśli używacie innych proporcji to czekam na info :) Taka miksturka jest właściwie bezzapachowa i można ją przechowywać w lodówce.

Z moich obserwacji wynika, że taką mieszankę najbardziej lubią mrówki z rodzaju Formica (szczególnie fusca i krasnolica), a także Messor'y, które w zależności od wielkości kolonii zachowują się dwojako - mniejsze kolonie piją pokarm lub od razu go zasypują, a większe (powyżej 100 robotnic) zwykle odczekują chwilę, aż mieszanka stwardnieje :). Po za tym mieszanka jest chętnie jedzona przez Lasius'y i wszelakie samotne królowe, w chowie klasztornym.

Pozdrawiam serdecznie :)
Messor barbarus, Formica fusca, Formica cunicularia, Formica rufibarbis, Lasius niger, Lasius neglectus, Lasius flavus, Manica rubida.
ODPOWIEDZ