Kilka pytań.

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Adrian.S
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 lip, 2010

sob 24 lip, 2010

Mam kilka może nieco trywialnych pytań, ale i na nie potrzebuję odpowiedzi, bo nie znalazłem ich nigdzie. Może po prostu nie wiem gdzie szukać, ale do rzeczy.

1.Jak często karmi się początkującą kolonie liczącą 20-25 robotnic i tyleż samo poczwarek?

2.Czy mrówki muszą pobierać wodę, czy też ta z innych płynnych pokarmów im wystarczy?

3. Czy wybór poziomej lub pionowej części gniazdowej jest uzależniony od osobistych preferencji, czy też mrówki jakieś mają?

4. Gdzie najlepiej rozpocząć poszukiwania, jeśli chcę się zdobyć jakąś rójkową królową L.Flavus, bo chyba na chodniku już takich się nie znajdzie?

5. Czy podczas hibernacji należy karmić mrówki, czy też jest to całkowita stagnacja?

6.Jak długo trzymacie jedną mieszankę w lodówce/zamrażalniku i jak długo leży w formi, gdy już ją podacie?

7. Moja Formica Cinerea złożyła raptem 2 jajka, czy to jest normalne? Zauważyłem, że bardziej reaguje na drgania, zmianę oświetlenie; jest bardziej nerwowa, podczas gdy znajdująca się kilkanaście centymetrów dalej nigerka zachowuje stoicki spokój nieprzerwanie odkąd znajduje się w próbówce. Proszę o jakąś radę.

8. Kilka robotnic L.niger na usługach L.Umbratus padło, a pokarm dostają regularnie. Zostały złożone razem z kokonami poczwarek i poczwarkami w rogu areny. Na początku była tam tylko jedna, tym się nie przejąłem, teraz jednak ich jest 8 i to mnie martwi. Proszę o jakąś radę.

9. Ostatnio w moim miejscu zamieszkania - Sandomierzu miała miejsce rójka L.niger, czy mogę liczyć, że jeszcze w trakcie trwania tych wakacji tak masowo się odbędzie jak 10 dni temu?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 24 lip, 2010

Adrian.S pisze:1.Jak często karmi się początkującą kolonie liczącą 20-25 robotnic i tyleż samo poczwarek?
Tak często jak to jest potrzebne - możesz wymieniać jedzenie co 2-3 dni.
Adrian.S pisze:2.Czy mrówki muszą pobierać wodę, czy też ta z innych płynnych pokarmów im wystarczy?
Podejrzewam, że masz je w probówce/strzykawce - ta woda im w zupełności wystarczy, kiedy przeprowadzisz je do formicarium, to mrówki będą pobierać wodę, którą będziesz nawadniał gniazdo. W jedzeniu jest zbyt mało wody i dlatego trzeba dbać o to, żeby nie przesuszyć mrówek.
Adrian.S pisze:3. Czy wybór poziomej lub pionowej części gniazdowej jest uzależniony od osobistych preferencji, czy też mrówki jakieś mają?
Osobiste preferencje.
Adrian.S pisze:4. Gdzie najlepiej rozpocząć poszukiwania, jeśli chcę się zdobyć jakąś rójkową królową L.Flavus, bo chyba na chodniku już takich się nie znajdzie?
Nie ma określonych miejsc. Albo będzie Ci dane ją znaleźć albo nie, na chodniku też ja możesz spotkać ;)
Adrian.S pisze:5. Czy podczas hibernacji należy karmić mrówki, czy też jest to całkowita stagnacja?
Całkowita stagnacja.
Adrian.S pisze:6.Jak długo trzymacie jedną mieszankę w lodówce/zamrażalniku i jak długo leży w formi, gdy już ją podacie?
Mieszankę trzymaj w zamrażalniku - zazwyczaj po miesiącu pasowałoby zrobić świeżą. Mieszankę w formikarium powinieneś wymieniać co 1-2 dni (max. 3).
Adrian.S pisze:7. Moja Formica Cinerea złożyła raptem 2 jajka, czy to jest normalne?
Całkowicie normalne. Moja tegoroczna F.lemani złożyła jedno jajko i ma teraz jedną robotnice :)
Adrian.S pisze:Zauważyłem, że bardziej reaguje na drgania, zmianę oświetlenie; jest bardziej nerwowa, podczas gdy znajdująca się kilkanaście centymetrów dalej nigerka zachowuje stoicki spokój nieprzerwanie odkąd znajduje się w próbówce. Proszę o jakąś radę.
F.cinerea - jak każde Formica są nerwowe i natychmiast reagują na zmianę oświetlenia - norma :p
Adrian.S pisze:8. Kilka robotnic L.niger na usługach L.Umbratus padło, a pokarm dostają regularnie. Zostały złożone razem z kokonami poczwarek i poczwarkami w rogu areny. Na początku była tam tylko jedna, tym się nie przejąłem, teraz jednak ich jest 8 i to mnie martwi. Proszę o jakąś radę.
Królowa L.umbratus tegoroczna?
Adrian.S pisze:9. Ostatnio w moim miejscu zamieszkania - Sandomierzu miała miejsce rójka L.niger, czy mogę liczyć, że jeszcze w trakcie trwania tych wakacji tak masowo się odbędzie jak 10 dni temu?
Nadzieja zawsze jest.
Adrian.S
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 lip, 2010

sob 24 lip, 2010

Tak, z tegorocznej rójki jest.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 24 lip, 2010

Obserwuj dalej, jak będą nadal padać to pisz. Karmisz je dobrze?
Adrian.S
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 lip, 2010

sob 24 lip, 2010

Miód podałem, jak tylko pierwsze robotnice się "wykluły" z poczwarek. Od tamtego czasu raz jeszcze dostały miód, potem owada. Na owada się nie skusiły chociaż był to świeżo zabity Kowal, albo skusiły i ja tego nie zauważyłem.
ODPOWIEDZ