Białko na początek.

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Paweł
Posty: 9
Rejestracja: śr 31 sie, 2011

ndz 29 sty, 2012

Mam problem z moimi Formica cinerea. Jedna królowa, 2 robo. Miód i owocówki wcinają ale nie wiem co dać im aby moja królowa wreszcie chciała złożyć jaja ... (tzn. aby było żarcie dla larw). Dawałem im odwłoki różnorakich owadów ... skorka, chrząszczy ale tego nawet się nie tykają. Z kupnem larw muchy muszę ciut poczekać z powodu problemów technicznych :p . Więc czym można je zainteresować ?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 29 sty, 2012

Paweł pisze:Mam problem z moimi Formica cinerea. Jedna królowa, 2 robo. Miód i owocówki wcinają ale nie wiem co dać im aby moja królowa wreszcie chciała złożyć jaja ...
Były zimowane?

Czy pokarm kroisz tak, żeby mogły bez problemu dostać się do środka?
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 29 sty, 2012

Z tego co piszesz, brak jaj raczej nie jest spowodowany brakiem białka. Same muszki owocówki powinny wystarczyć dla tak małej kolonii. Sprawdź te czynniki co podał Formik, oraz temperaturę w pomieszczeniu w którym je trzymasz, i postaraj się zredukować ilość czynności wykonywanych przy mrówkach do minimum. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Paweł
Posty: 9
Rejestracja: śr 31 sie, 2011

ndz 29 sty, 2012

Tak. Zimowałem 1 miesiąc zgodnie z tym jak to robić. Odwłok kroję na małe kawałki - nie tykają go i tak. Temp to około 18-20*C. A teraz tylko sprawdzam wieczorem czy coś się zmieniło ... wciąż sobie w ciemnej szafce na w probówce na wacie leżą (mniej drgań) więc nie odczuwają jakiegoś niepokoju ... Przed zimowaniem królowa złożyła dwa jajka ale pomimo że dawałem owocówki to po dwóch dniach zniknęły ... zapewne w paszczach mrówek.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 29 sty, 2012

Jakby nie patrzeć, jest środek zimy ;)
Uzbrój się w cierpliwość. Warunki mają dobre. Nie ma co ich na razie dogrzewać, według mnie.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

ndz 29 sty, 2012

U mnie Cinerea przestała czerwić w środku lata kiedy zmieniłem mieszkanie na chłodniejsze, u Formic sporo zależ od temperatury.

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
niunik6ko
Posty: 33
Rejestracja: ndz 01 kwie, 2012

wt 03 kwie, 2012

z tego punktu nie można określić co twoje mróweczki będą jadły a co nie każdy gatunek a nawet kolonia ma inne nawyki żywieniowe np. jedne wcinają muchę a inne brak zainteresowania mucha ale fakt larwy potrzebują białka do prawidłowego rozwoju no i trzeba ciut więcej eksperymentować. :mack:
ow-ad
Posty: 41
Rejestracja: sob 14 lip, 2012
Lokalizacja: Łuków

pn 16 lip, 2012

i co jedzą??
sukipuki
Posty: 32
Rejestracja: ndz 01 lip, 2012
Lokalizacja: Ustka

wt 07 sie, 2012

Miałem podobny problem z Formica fusca,doczytałem na jakimś forum ze należy dogrzewać aren do 30/32 stopni,zapewne gniazdo tez się dogrzewało i wtedy boom,Królowe zaczęły czerwic a mróweczki jadły wszystko co popadło - ich przysmakiem były koniki polne i muszki owocówki ...
Wiem jedno :D ten sposób mi pomógł,ale czy Tobie pomoże - nie wiem - sprawdź, podnieś im temp. w formi ...

Pozdrawiam ...
............................................................................................
  • Kilka filmików z mrówkami i innymi pierdołami
http://www.youtube.com/user/stukivonpuk ... sults_main
ODPOWIEDZ