Próby z rodzajami pokarmu

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 25 wrz, 2012

Witam

W ostatnim tygodni zrobiłam próby na różnych znajdujących się u mnie mrówkachi 2 rodzajach pokarmu. Wpisuję wyniki "prób".
Nie należy się przywiązywać do wyników, ponieważ większość kolonii jest mikra lub są to pojedyncze królowe. W miarę kolejnych "testów" będę dopisywać co i jak.
Zachęcam do wpisywania swoich spostrzeżeń.
Inny ciekawy temat TUTAJ.

OCHOTKI-larwy

Zakupiłam paczkę w zoologu (za 3,5 zł), i podałam gatunkom które mam u siebie.

Oto co mi wyszło:
1.T. caespitum (kolonia ok. 400 osobników)- nieduża ciapa z ochotek zniknęła w godzinę2.
2.T.caespitum - mniejsze kolonie- może liznęły, poza tym niewiele entuzjazmu
3.F. cinerea1. (samotna królowa) - polizała chwilkę i zostawiła)
4.F. cinerea2.- kolonia ok 20 robotnic - nie były zadowolone, potraktowały jak wroga publicznego nr 1. Po długim czasie 1 z robotnic coś próbowała dziubać, ale szybko przestałą.
5. F. cinerea 3.- kolonia kilkunastu robotnic- poza 1 robotnicą zupełny brak zainteresowania. Zresztą i ona szybko sobie darowała.
6.L. acervorum - (kilka robotnic w kolonii)- zapach ich na pewno nie przyciągał, jak to zwykle ma miejsce w przeciągu kilku-kilkunstu min od podania żarełka. Poza tym nic nie zaobserwowałam
7.T. crassispinus - kolonia ok. 100 robotnic - bardzo zainteresowanie, intensywnie coś skubały w kilka robotnic
8.L. niger- kolonijka z kilku robotnic- 1 robotnica trochę podziumdziała
9.F.rufibarbis- 6 robotnic- niezainteresowane (a rzucały się na surową pierś z kurczaka)
10.F.lemani - samotna królowa - 0 reakcji
11.Myrmica sp. - 2 robotnice M. sabuleti + królowa M.sp.- powąchały, zostawiły.
12.T. corticalis - (im specjalnie podziubałam na małe kawałki)- powąchały i poszły
13.L. brunneus - 4 robotnice- nie wpychałam im do probówki (żeby jej nie utaplać znowu), połozyłam obok wyjścia na niewielkiej arence z pudełka po patyczkach do uszu - 0 reakcji (one to w ogóle prawie na nic nie reagują i najchętniej by głodowały)

i wkońcu dla niej ten całe zamieszanie:
14.C. herculeanus - samotna królowa z larwami- nie ruszyła pupska (chociaż do mieszanki startuje jak oszalała)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
NA WPÓŁ UGOTOWANE MIĘSO KURCZAKA

Akurat tak się trafiło, że kurczak do rozmrożenia trafił do zbyt gorącej wody i część się na wpół ugotowała.
(Gatunek- ilość-reakcja zaraz po - reakcja po godzinie- reakcja po dniu)
1. T caespitum - kilka robotnic - b.zainteresowane-b. zainteresowane
2. T. caespitum -kilka robotnic - średnio zainteresowane- b. zainteresowane
3. T.caespitum-kilka robotnic - zainteresowane-b. zainteresowane
4. ------------------------||---------------------------------
5. ------------------------||--------------------------------
6. T. corticalis -kilkadziesiąt robotnic- b. zainteresowania
7. T.crassispinus-kolonia ok. 100 robotnic- zainteresowane dopóki mięsko niepodeschło
8. L. acervorum - 3 robotnice - -b. zainteresowane
9. L.acervorum - 7robotnic - -b. zainteresowane - mięso gdzieś przepadło
10. F.rufibarbis - 6 robotnic- -zainteresowane - mięso gdzieś przepadło
11. F. cinerea - ok 15 robotnic - zainteresowana jedna- brak zainteresowania
12. F. cinerea ok. 20 robotnic - zainteresowane - zainteresowane- zainteresowane
13. F. cinerea- samotna królowa- brak reakcji
14. F. lemani -samotna królowa - brak reakcji
15. C. herculeanus - samotna królowa - wystraszyła się -brak zainteresowania
16. L. niger -kilka robotnic - brak zainteresowania -zainteresowane-zainteresowane
17. Myrmica sp - 2 robotnice od M. sabuleti- powąchały poszły =brak zainteresowania
18. T. caespitum - kolonia ok 400 - -zainteresowane do nocy (dostały naprawdę dużą cząstkę)- zrzuciły z gniazda i dalej wcinają
19. L. brunneus- 4 robotnice- brak zainteresowania
20. Chthonolasius- panikują - b. zainteresowania- zarzuciły śmieciami
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ