MOSURA GRAVIDAS 25G-- chityna -- wspomaga hodowlę

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Świstak
Posty: 7
Rejestracja: ndz 07 kwie, 2013

ndz 07 kwie, 2013

Piszę pierwszy raz na tym forum z zapytaniem czy tym można też karmić mrówki ???
Czytałem właśnie o suchej karmie dla psów/kotów i pokarmie dla rybek ale nie wiem czy to jest podobne i czy zasmakuje moim mrówkom .
Też nie wiem czy to jest opłacalne ...
tu jest link do strony gdzie można to kupić: http://www.clarias.pl/mosura-gravidas-2 ... -2412.html
Awatar użytkownika
Pard
Posty: 26
Rejestracja: pn 14 maja, 2012
Lokalizacja: Wrocław

wt 09 kwie, 2013

Możesz spróbować, jeśli im posmakuje to czemu nie :> (zawsze jakieś urozmaicenie). Tylko to trochę drogi specyfik, chyba że hodujesz krewetki - to co innego :D
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

wt 09 kwie, 2013

Ja bym tam uważał na karmy dla kotów/psów bo one mogą zawierać sól.Co do rybek to wydaje mi się,że mogą,ale można przeczytać na etykiecie składniki dla bezpieczeństwa ;)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 09 kwie, 2013

Szkoda pieniędzy. Raz, że kosztuje sporo, a nie wiadomo czy to tkną, a dwa, że nie mam pojęcia po co mrówkom w pokarmie chityna. Z tego co wyczytałam krewetki do budowy chityny potrzebują celulozy (która jest do chityny podobna), no ale to nie moja działka, może coś z trawieniem. A może ktoś zupełnie coś pokićkał?

Mam przed sobą właśnie rozpiskę składników pożywki dla mrówek Ettershanka (łącznie z ich ilością), która ponoć ma bez reszty zaspokajać potrzeby mrówek. Są w niej wymieniane różne alfa-aminokwasy i amidy, witaminy, cukry (sacharoza, fruktoza, glukoza) i sole, a także cholesterol, kwas askorbinowy, biotyna i kwas foliowy. Z tego co wyczytałam w internecie chityna to polisacharyd i tak zupełnie nie chemicznie- głowologicznie myśląc przypuszczam, że powyższe składniki wystarczą.

Powyżej opisana rozpiska znajduje się w "Metody hodowli zwierząt glebowych - Mrówki" PTG III 33, 1988, autorstwa W.Czechowskiego i B. Pisarskiego, gdzie oni z kolei wspominają pracę ww. G. Ettershanka "A completely defined synthetic diet for Ants.." w Entomologist's Monthly Magazine nr 103, s. 66-67.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
jaro
Posty: 47
Rejestracja: sob 10 lis, 2012

wt 09 kwie, 2013

Ktoś ostatnio pisał, że daje swoim mrówkom od czasu do czasu gammarus (geb88?), dzisiaj kupiłem moim nigerkom i byłem zaskoczony jak te maluchy się na to rzuciły!
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 09 kwie, 2013

a no ja. przyzwyczaj się do małych nieproszonych gości ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ