Dokarmianie królowej

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
lukacz3
Posty: 27
Rejestracja: ndz 25 mar, 2012
Lokalizacja: Wadowice-Łękawica

czw 31 lip, 2014

Witam.
Mam małe pytanko, bo w naturze królowa pierwsze robotnice wychowuje na mięśniach skrzydeł, które nie są już jej potrzebne. Czy zatem w niewoli dokarmianie królowej podczas wylęgania pierwszych jaj ma jakiś sens ?? Osobiście myślę, ze pierwsze robotnice pojawią się szybciej, ale to tylko mój domysł.
Ci, którzy nie wierzą w nic, wierzą we wszystko
Alexander Hamilton
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 01 sie, 2014

Spalanie mięśni skrzydeł zasila energetycznie jedynie królową. Zapas pokarmu potrzebny do wychowu potomstwa (karmienie larw i później pierwszych robotnic) ma zgromadzony w odwłoku. Sama też zapewne początkowo korzysta z pokarmu, którym była karmiona w mrowisku, zanim udała się na rójkę. Jak dla mnie dokarmianie królowych klasztornych działa na zasadzie 'na wszelki wypadek' - będzie miała więcej pokarmu, więc nie padnie, bez problemu wykarmi potomstwo, itp. Niestety nie wiem, czy dzięki temu robotnice pojawią się szybciej. Zdaje mi się, że czasem ktoś pisał np., że dokarmiał królową i odchowała ona rekordową liczbę pierwszych robotnic.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 01 sie, 2014

Faktycznie może pomóc królowej przetrwać okres klasztorny bardziej komfortowo pod względem energii, ale należy pamiętać, że królowa może się bardziej zestresować, albo nabrudzić w probówce, co w skrajnym przypadku może prowadzić np. do tego, że część potomstwa utopi się w miodzie...

Jeśli zrobisz to w ostrożny sposób, podając małą kroplę, powinno być ok.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
lukacz3
Posty: 27
Rejestracja: ndz 25 mar, 2012
Lokalizacja: Wadowice-Łękawica

pt 01 sie, 2014

Dzięki za odpowiedzi, chyba ją nakarmię.
ODPOWIEDZ