Spis pokarmu białkowego

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

ndz 07 paź, 2018

Wpadłem na pomysł, aby stworzyć aktualną i czytelną listę na temat co można podawać mrówkom jako pokarm białkowy. No i co wy na taki pomysł?

Prosty schemat: ja wypiszę pod spodem wszystko, co wy mi napiszecie w TYM wpisie. Może dodamy też listę co nie podawać?

Wiem, że coś takiego już było, natomiast było to nieczytelne, bo pod spodem odbywały się dyskusje. Więc teraz tutaj to wypiszę, edytując wpis. Do dzieła! :) Ja zacznę:

LISTA CO MOŻNA PODAWAĆ MRÓWKOM JAKO POKARM BIAŁKOWY:
-Ćmy
-Drewnojady
-Karaczany
-Komary
-Koniki polne
-Mączniki
-Muchy
-Muszki owocówki
-Larwy ochotki (mrożone)
-Pająki
-Świerszcze
-Żółtka jaj

LISTA CZEGO NIE NALEŻY PODAWAĆ MRÓWKOM JAKO POKARM BIAŁKOWY:
-Biedronki
Ostatnio zmieniony sob 13 paź, 2018 przez Małcin B), łącznie zmieniany 2 razy.
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

pn 08 paź, 2018

Ciekawy pomysł, ale ja potraktowałbym to raczej jako miejsce do zebrania danych. Potem można by stworzyć nowy temat zupełnie bez komentarzy i go przywiąć, oraz dać link do niego z faq. Przypięte tematy są nieaktualne.

Dopisałbym, że najlepiej by było, gdyby te owady były martwe. Nie wiesz, co czasami ludzie wymyślają.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 09 paź, 2018

Sentih pisze: pn 08 paź, 2018 Ciekawy pomysł, ale ja potraktowałbym to raczej jako miejsce do zebrania danych. Potem można by stworzyć nowy temat zupełnie bez komentarzy i go przywiąć, oraz dać link do niego z faq. Przypięte tematy są nieaktualne.

Dopisałbym, że najlepiej by było, gdyby te owady były martwe. Nie wiesz, co czasami ludzie wymyślają.
Możemy zebrać informacje i przygotować artykuł może zbierzecie i przygotujecie artykuł co wy na to ?
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

wt 09 paź, 2018

W weekend mogę znaleźć czas. :builder2:
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

wt 09 paź, 2018

srebrny pisze: wt 09 paź, 2018
co wy na to ?
Aktualnie jestem w 8 klasie, mam za tydzień 4 duże sprawdziany, 9 kartkówek, lekturę i recytację. A w weekend mam spanko
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

śr 10 paź, 2018

No nic, poradzę sobie sam.
Małcin B) pisze: wt 09 paź, 2018
Aktualnie jestem w 8 klasie, mam za tydzień 4 duże sprawdziany, 9 kartkówek, lekturę i recytację. A w weekend mam spanko
Czy ci nauczyciele nie przesadzają. Nie ma u was limitu sprawdzianów na tydzień? Jakieś WSO? W moim przypadku do trzech i maksymalnie jeden na dzień. A chodzę do dobrego liceum. Gdzie ty się uczysz, gdzie?… :|
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 11 paź, 2018

Sentih pisze: śr 10 paź, 2018 Czy ci nauczyciele nie przesadzają. Nie ma u was limitu sprawdzianów na tydzień?
U nas w szkole nie ma czegoś takiego jak WSO - Każdy nauczyciel uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy. Może jest z 3 nauczycieli, którzy patrzą czy czegoś nie mamy w danym dniu, ale większość i tak ma to gdzieś.
Sentih pisze: śr 10 paź, 2018
A chodzę do dobrego liceum.
Gratulacje, szkoda, że szansa w moim przypadku na dostanie się do wymarzonego technikum maleje o 50 % 😳
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

czw 11 paź, 2018

To już jest zupełny offtopic. Nie wiem, jak ja mogę pomóc. Pracuj ile wlezie nie jest moim motto i nie wyobrażam sobie takiego życia.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 13 paź, 2018

Witam.

To ja wrócę do tematu i dodam czym można karmić:
-żółtko
-drewnojady
-karaczany
-inne mrówki oraz ich potomstwo (w naturze też jedzą przecież)

Trudno mi określić czy można karmić czy nie:
-surowe mięso (różne opinie w necie, czasami sam tak karmiłem)
-małe, zdechłe rybki z akwarium (wypróbowane, zostają ości i skórka) :D

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob 13 paź, 2018 przez slodkie_ciacho, łącznie zmieniany 1 raz.
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

sob 13 paź, 2018

Przyczepiłbym się do dorosłych osobników innych gatunków mrówek. Nie mają za mocnego pancerza? I czy nie niesie to ryzyka przenoszenia chorób? Zdaje mi się, że mrówki właśnie po to wymyśliły cmentarze, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 13 paź, 2018

Hmm szczerze mówiąc nie wiem, nigdy nie próbowałem innych mrówek, gdzieś taką informację wyczytałem w necie. Co do chorób to oczywiście niesie to ze sobą ryzyko, tak samo jak muchy i inne złapane owady. Ale nie raz widziałem jak mrówki niosą do gniazda inną, szczególnie martwe samce podczas rójek.
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

sob 13 paź, 2018

Chodziło mi tu raczej o choroby dotykające tylko mrówki. Jeśli robotnica chorowała na wirusa, to lepiej by jej nie zjadać. W innym wypadku po co by marnować tyle cennego białka? My też po coś nauczyliśmy się chować zmarłych. Mogłoby to doprowadzić do śmierci królowej (chyba dlatego zajmują się nimi młode mrówki).

Co do samców się nie przyczepię. Sam to widziałem. Jeśli chodzi o przenoszenie mrówek, to widziałem, jak jedne Myrmice odnoszą robotnice innych gatunków Myrmic zdala od gniazda i nic im nie robią. Oczywiście wiadomo co by się stało, gdyby to był ten sam gatunek…
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 22 sty, 2019

Małcin B) pisze: czw 11 paź, 2018
Sentih pisze: śr 10 paź, 2018 Czy ci nauczyciele nie przesadzają. Nie ma u was limitu sprawdzianów na tydzień?
U nas w szkole nie ma czegoś takiego jak WSO - Każdy nauczyciel uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy. Może jest z 3 nauczycieli, którzy patrzą czy czegoś nie mamy w danym dniu, ale większość i tak ma to gdzieś.
Sentih pisze: śr 10 paź, 2018
A chodzę do dobrego liceum.
Gratulacje, szkoda, że szansa w moim przypadku na dostanie się do wymarzonego technikum maleje o 50 % 😳
Jak ja chodziłem do technikum i na pytanie czy nie ma limitu sprawdzianów dyrektor odparł że limitem jest uczeń - zawsze się można przenieść z technikum do zawodówki ....

Kilka razy miałem podobną ilość sprawdzianów ale dało się to dogadać z nauczycielami..
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 22 sty, 2019

Sentih pisze: sob 13 paź, 2018 Chodziło mi tu raczej o choroby dotykające tylko mrówki. Jeśli robotnica chorowała na wirusa, to lepiej by jej nie zjadać.
slodkie_ciacho pisze: sob 13 paź, 2018 Witam.

(...) i dodam czym można karmić:
-żółtko
-inne mrówki oraz ich potomstwo (w naturze też jedzą przecież)
Trudno mi określić czy można karmić czy nie:
-surowe mięso (różne opinie w necie, czasami sam tak karmiłem)
-małe, zdechłe rybki z akwarium (wypróbowane, zostają ości i skórka) :D
Małcin B) pisze: ndz 07 paź, 2018 Wpadłem na pomysł, aby stworzyć aktualną i czytelną listę na temat co można podawać mrówkom jako pokarm białkowy. No i co wy na taki pomysł?
Prosty schemat: ja wypiszę pod spodem wszystko, co wy mi napiszecie w TYM wpisie. Może dodamy też listę co nie podawać?
Wiem, że coś takiego już było, natomiast było to nieczytelne, bo pod spodem odbywały się dyskusje. Więc teraz tutaj to wypiszę, edytując wpis. Do dzieła! :) Ja zacznę:
LISTA CO MOŻNA PODAWAĆ MRÓWKOM JAKO POKARM BIAŁKOWY:
-Ćmy
-Komary
-Koniki polne
-Pająki
-Świerszcze
-Żółtka jaj
Tutaj bym dodał że wszystkie wymienione zwierzaki - jak pająki mam nadzieje że z własnej hodowli. Uczulam że ćma komar i pająk mogą być otrute przez sąsiada jakimś sprayem i zabić waszą kolonię. Świercze koniki polne moga być po opryskach pola lub zarażone jakimś pasożytem.

Dla mnie jedyną akceptowalną formą są owady z hodowli karmowych i nie te zdechłe !
Małcin B) pisze: ndz 07 paź, 2018 LISTA CZEGO NIE NALEŻY PODAWAĆ MRÓWKOM JAKO POKARM BIAŁKOWY:
-Biedronki
Tutaj pytanie mam ja - jakieś przeciwwskazania ?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 22 sty, 2019

Witam.
srebrny pisze: wt 22 sty, 2019 Tutaj pytanie mam ja - jakieś przeciwwskazania ?
Z tego co się orientuję to biedronki cuś tam wydzielają co odstrasza/szkodzi mrówkom (nie wiem dokładnie). W końcu walczą o jeden pokarm.
Pozdrawiam
Bercikus
Posty: 20
Rejestracja: sob 12 paź, 2019

czw 27 lut, 2020

A czy Larwy muchy domowej można? Inaczej pinki z wędkarskiego ? oczywiście po dezynfekcji. Kiedyś widziałem jak ktoś mroził i podawał mrówkom. czy taki pokarm nie zaszkodzi ?
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

czw 27 lut, 2020

Witam.
Nie powinien być on szkodliwy ale zdecydowanie bardziej polecam ci mączniki.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Tommy
Posty: 4
Rejestracja: sob 30 lis, 2013

pn 08 cze, 2020

Witam,

co sądzicie o takich robakach? Nadadzą się? Planuję hodowlę Messor Barbarus i jestem na etapie pozyskiwania informacji co i jak.

https://www.decathlon.pl/dendrobena-nr- ... 06544.html

https://www.decathlon.pl/biae-robaki-id_6006498.html

Jako, że mam blisko do Decathlona i mają tam żywe robaki, zastanawiam się czy sprawdzą się one jako pokarm białkowy dla Messor Barbarus.

Pozdrawiam
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pn 08 cze, 2020

Takie przynęty się nie nadają. Powinno na tyle też być napisane, że nie wolno podawać zwierzętom. Te przynęty najpewniej są pełne chemii. Ptak, któremu podawałem tą przynętę, po kilku dniach zginął. Nie miał ran, ani nic.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Tommy
Posty: 4
Rejestracja: sob 30 lis, 2013

pn 08 cze, 2020

Gonwienko pisze: pn 08 cze, 2020 Takie przynęty się nie nadają. Powinno na tyle też być napisane, że nie wolno podawać zwierzętom. Te przynęty najpewniej są pełne chemii. Ptak, któremu podawałem tą przynętę, po kilku dniach zginął. Nie miał ran, ani nic.
Ok, dzięki za tą informację. Dlatego właśnie wolę popytać, zanim zacznę cokolwiek robić bo mrówek zdecydowanie szkoda, gdyby miało im się coś stać.

A takie pytanie jeszcze, jeżeli kupię pakiet mączników (żywych), wrzucę je do zamrażarki (biorę pod uwagę opcję, że nie będę ich karmił czy też hodował ale trzymał je żeby co 3 dni podawać), to jak długo wytrzymają w takiej zamrażarce? Można je dosyć długo trzymać? Czy raczej mają swoje terminy do kiedy mogą leżeć w takiej zamrażarce? Pytania mogą być głupie, ale chcę się dobrze przygotować do rozpoczęcia hodowli.

Pozdrawiam
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 08 cze, 2020

Mączniki w zamrażarce można trzymać w zasadzie tak długo dopóki mrówki je będą chciały jeść...
Jak komuś się nie chce trzymać robali to jest to jakaś metoda.

Moje milusińskie jednak zdecydowanie wolą świeżyznę.
A do hodowli mączników na upartego wystarczy pojemnik, paczka płatków owsianych i ogryzki z jabłek których nie jemy.
ODPOWIEDZ