Barciak - mol woskowy, Trutnie i Larwy Trutni..

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

pt 26 lip, 2019

Hejka,
W związku z tym iż jestem pszczelarzem, taki szkodnik jak Barciak trafia się dosyć często pod daszkami przy przeglądach.
Założenie hodowli też nie jest dla mnie problemem bo starych plastrów też mam dosyć.
Stąd pytanie czy taki Barciak może być pełno wartościowym pokarmem dla większych kolonii, zamiast mącznika.

Teraz mam królowe z jajkami niedlugo będą naniticy więc będzie muszka owocówka, ale jak się kolonie rozrosną to mogę iść w Barciaka.

W sezonie letnim, spokojnie mogę co tydzień łapać dorosłe Trutnie, czyste i zdrowe z własnej pasieki, więc spoko.

Larw trutni nie polecam bo nie można ich mrozić, co prawda świeże się nie ruszają, więc podawać można bez ryzyka dla mrówek, ale gdyby je zamrozić to przy rozmnożeniu puszczają mnóstwo wody, co utrudnia mrówkom dojście do mięska.

Pozdrawiam.

P.S. Trochę mam opory przed tym barciakiem bo zwykle go tępię na potęgę...
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 26 lip, 2019

Jeżeli masz pewność że nie ma pasożytów to możesz podawać. Tylko zależy jaki duży jest ten barciak czy larwa żebyś podał odpowiednią ilośc.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 30 lip, 2019

beniamin82 pisze: pt 26 lip, 2019 Hejka,
W związku z tym iż jestem pszczelarzem, taki szkodnik jak Barciak trafia się dosyć często pod daszkami przy przeglądach.
Założenie hodowli też nie jest dla mnie problemem bo starych plastrów też mam dosyć.
Stąd pytanie czy taki Barciak może być pełno wartościowym pokarmem dla większych kolonii, zamiast mącznika.

Teraz mam królowe z jajkami niedlugo będą naniticy więc będzie muszka owocówka, ale jak się kolonie rozrosną to mogę iść w Barciaka.

W sezonie letnim, spokojnie mogę co tydzień łapać dorosłe Trutnie, czyste i zdrowe z własnej pasieki, więc spoko.

Larw trutni nie polecam bo nie można ich mrozić, co prawda świeże się nie ruszają, więc podawać można bez ryzyka dla mrówek, ale gdyby je zamrozić to przy rozmnożeniu puszczają mnóstwo wody, co utrudnia mrówkom dojście do mięska.

Pozdrawiam.

P.S. Trochę mam opory przed tym barciakiem bo zwykle go tępię na potęgę...
Barciak to mol woskowy jak się nie mylę ( wyprowadź mnie z błędu w razie czego )

Też kiedyś miałem możliwość przy wertowaniu forum odradzono mi zmianę diety - Barciak jest tłustszy i ma mniej białka podobno. Jak dodatek do diety np "przysmak" czemu nie - będzie to pewnie jakieś urozmaicenie diety, ale nie jako podstawa.
beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

wt 30 lip, 2019

Mól woskowy
Fat 47
Protein 41

Mącznik młynarek
Fat 39
Protein 59
ODPOWIEDZ