Jaka hodowla karmówki najlepsza?

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 01 paź, 2019

W ramach zdmitologizwowywania (trudne słowo) i samokrytyki:

Fakt nieco się zakręciłem. Ilość chityny ma znaczenie ale przede wszystkim dla np. gadów czy płazów czy innych łykających w całości. Także w przypadku mrówek które generalnie zjadają środek nie powinno to być kluczowe. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy larwami a dorosłymi mącznika to teoretycznie nie ma większych różnic i nie powinno to mieć znaczenia. Główna różnica to zawartość bodajże Fe, ale to raczej będzie dotyczyć jednak pancerzyka. Więc cytując klasyka "cofam wypowiedziane słowa".

Ale: Coś na rzeczy też jest. W przypadku dzikich mrówek: zjadają chętnie i wszystko jak leci, natomiast w przypadku naszych obżartych i przekarmionych pupili (bo idziemy na masę czyli wspomaganie rozwoju białkiem zwykle), moje bardzo niechętnie podchodzą do dorosłych chrząszczy. Małe kolonie nawet nie spojrzą na dorosłe chrząszcze, z kolei duże żeby się zainteresowały to muszą być porządnie przegłodzone. Nawet po podaniu wybebeszonego chrząszcza standardem jest wywleczenie na śmietnik. Zainteresowanie pojawia się po 3-4 dniach bez białka. Ale gdy po zawleczeniu chrząszcza na śmietnik podałem larwę, to znikała ona błyskawicznie w gnieździe.

Kwestia gustu ?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 02 paź, 2019

KarolB pisze: pt 27 wrz, 2019 Trzymam mączniki w lodówce. Tam już 3 larwy zmieniły się w poczwarki . Zimno nie blokuje rozwoju :D
Zimno tylko ogranicza rozrost, ale to już koledzy z forum pisali :)
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

pn 21 paź, 2019

Po 2 miesiącach, są w końcu nowe larwy, cieniutkie i małe. Wyłapać je i oddzielić od żuków ?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 21 paź, 2019

KarolB pisze: pn 21 paź, 2019 Po 2 miesiącach, są w końcu nowe larwy, cieniutkie i małe. Wyłapać je i oddzielić od żuków ?
Oddzielić od żuków :) bo żuczki będą je podgryzać :)
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

czw 24 paź, 2019

Jednak wyłapałem żuki, łatwiej niż szukać larw.

Gdzieś tu wyczytałem, że mączniki dawać co dwa dni mrówkom .Ja daję codziennie, to za często ?
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 25 paź, 2019

Nie wiem :D
Zależy ile dajesz i jaka kolenia
Jeśli masz kolonie z 3 robotnicami to pewnie za często,
jeśli kolonię 10k to pewnie nie ?

A może tak: jak jedzą i nie zostaje to w sam raz, jak nie to za często ?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 25 paź, 2019

KarolB pisze: czw 24 paź, 2019 Gdzieś tu wyczytałem, że mączniki dawać co dwa dni mrówkom .Ja daję codziennie, to za często ?
Chyba nie ma czegoś takiego jak "za często" w przypadku mrówek, nie przekarmisz ich, co najwyżej nie zjedzą. Ja karmię co dzień, w ten sposób że póki zjedzą wszystko (np. dla początkującej kolonii z 10 robotnicami jest to jeden segment mącznika, dla rocznej było to już 9 mączników) to zwiększam ilość, a jak widzę że nie zjadły to wracam do ilości z dnia poprzedniego.
Oczywiście co dzień też wyrzucam resztki...
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ