Mała kolonia - Lasius Niger - 10 robotnic - jakie smakołyki

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

magnat124
Posty: 6
Rejestracja: pt 30 sie, 2019

pt 30 sie, 2019

Witam, minął już ponad miesiąc i moje mrówki ładnie sie rozwijają w formikarium z areną i korkiem. Obecnie wszystkie przesiadują w korku i wychodza tylko przed wejście po pokarm.

Regularnie podaje wykałaczkę z miodem, odpowiednia ilosc żeby się nie utopiła, czasami mieszam z małym kawałkiem żółtka, a dzisiaj podałem malutki kawałeczek szynki na wykałaczce. Dodam jeszcze, że wczoraj podałem też na wykałaczce utopioną muszkę owocówkę i zniknęła z wykałaczki więc wnioskuje, ze albo zjadły ja przeniosły albo wyniosły jak to czasami robią.

Mrówki są na razie bardzo aktywne, dzisiaj 4-5 wyszło walczyć z kawałkiem szynki i pewnie zajmie im to cały dzień, ale nie wiem czy go zjedzą czy nie i czy wgl wolno podawać takie jedzenia jak szynka?

Jako, że mączników nie chce kupować to jakie jedzenie jeszcze proponujecie podawac mrówkom kolonia 10 mrówek około + królowa, które zakopały wyjście z korka i wychodzą tylko pojedynczno więc liczę, że nie jest im źle tym bardziej z dobrą wilgotnością i temperaturą.

Myśłałem, tez czy nie podać kawałka borówki, albo nawet innych owoców oczywiście malutkie kawałki.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

pt 30 sie, 2019

Wystarczy miód i owady karmowe. Jak masz awersję do karmówki możesz podawać żółtko, mięso, syrop klonowy, owoce.
magnat124
Posty: 6
Rejestracja: pt 30 sie, 2019

pt 30 sie, 2019

Wlaśnie, zobaczyłem chyba że kawałek szynki z rana zakleiły piaskiem. Miód też jak teraz podałalem czy to normalne, bo może mają za dużo jedzenia już ? Bo podaje codziennie jakieś jedzenie i bym się nie zdziwił.

Po drugie na dniach chce się wybrać do zoologicznego i celować w mączniki czy coś jeszcze?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 30 sie, 2019

Witam.
magnat124 pisze: pt 30 sie, 2019 Miód też jak teraz podałalem czy to normalne, bo może mają za dużo jedzenia już ?
Tak, to normalne że zasypują piaskiem, chyba wtedy gdy są najedzone, ale na pewno ich nie przekarmisz, jedynie sprzątaj resztki bo z nich łatwo o roztocza.

Mączniki i miód wystarczą, moim (10-15 robo) daję póki co po jednym segmencie takiego mącznika, mawiają że nie trzeba karmić co dzień ale ja tam nie lubię gdy moje mrówcie są głodne :D
Tutaj spis pokarmów:
viewtopic.php?f=37&t=6166
Pozdrawiam
magnat124
Posty: 6
Rejestracja: pt 30 sie, 2019

pt 30 sie, 2019

A masz/macie jakieś ciekawe pokarmy takie ze sklepu, które chętnie zjedza lasius niger? Bo nawet ciekawi mnie czy borówkę zjedza i czy wgl opłąca się ją podawać ;d
magnat124
Posty: 6
Rejestracja: pt 30 sie, 2019

śr 04 wrz, 2019

Jakie owady jeszcze z podwórka można podać? Albo co myślicie o kowalikach ;v czy wgl by zjadły i czy to realny pokarm dla nich jak malymi kawalkami ;d?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 05 wrz, 2019

Podać możesz każdego (uśmierconego), prócz biedronki chyba. Ale z podwórka jest ryzyko że zarazisz kolonię jakimiś pasożytami lub zatrują się substancjami do opylania itp...
ODPOWIEDZ