Messor Barbarus

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

michal78
Posty: 11
Rejestracja: pn 26 sie, 2019

wt 10 wrz, 2019

Witam, moje messory (młoda kolonia - królowa + 60 robotnic) jedzą głównie ziarno (typowe dla tego gatunku), czy jednak bezwzględnie muszę uzupełniać ich dietę owadami ? Da się je zastąpić innym typem białka tak by z owadów zrezygnować całkowicie ? Podaję czasem żółtko jajka i są nim zainteresowane, pytanie czy to wystarczy zamiast owadów a jeśli nie to co jeszcze mogę podać jako źródło białka by nie podawać owadów ?
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

śr 11 wrz, 2019

Cześć, nie możesz przestać karmić ich białkiem bo padną. Jeżeli chces jakoś zastąpić owady to możesz dawać galaretke wysokoproteinową, żółtko ale ja na twoim miejscu nie zamieniałbym owadów poniewąz w naturze mówki nie jedzą raczej galaretki :D. Pamiętaj także koniecznie o miodzie. :D :D
Powodzenia
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

śr 11 wrz, 2019

Messorom miód ???
Niektóre jadają, ale to nie ich dieta.

Upraszczając białko wpływa na rozwój, węglowodany za energię.
Brak białka to brak potomstwa lub przynajmniej jego ograniczenie.

Jeśli nie masz opcji na hodowlę karmową z jakichś powodów to teoretycznie możesz dawać jakiekolwiek białko. np. jajko, czy nawet jakieś mięso.
Tylko nie szyneczka konserwowa z wszystkimi świństwami. Jak najmniej przetworzone, jak najmniej dodatków.

Teoretycznie to powinno starczyć, aczkolwiek nie jest to pokarm naturalny więc mogą go mniej chętnie konsumować.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 20 wrz, 2019

janekMrówczarz pisze: śr 11 wrz, 2019 Cześć, nie możesz przestać karmić ich białkiem bo padną. Jeżeli chces jakoś zastąpić owady to możesz dawać galaretke wysokoproteinową, żółtko ale ja na twoim miejscu nie zamieniałbym owadów ponieważ w naturze mówki nie jedzą raczej galaretki :D. Pamiętaj także koniecznie o miodzie. :D :D
Powodzenia

Miód raczej nie jest lubiany przez messory. Moje dwie kolonie nawet nie ruszają.

Wg mnie możesz spróbować kupić suszone owady. Widziałem w sklepie z papugami opakowanie mącznika suszonego.

Jeszcze z galaretką nie próbowałem ;)
michal78
Posty: 11
Rejestracja: pn 26 sie, 2019

pt 20 wrz, 2019

Wczoraj dałem im gotowany bób i oszalały. Ale to raczej nie jest białko...
PiotrSokol
Posty: 6
Rejestracja: pn 21 paź, 2019

śr 23 paź, 2019

Ja moim Messorom zapewniam:
dużo maku,
słonecznik,
orzechy z mieszanki studenckiej:
(nerkowiec, laskowy, ziemny),
orzechy włoskie,
najzwyklejsze dżdżownice ogródkowe,
karczek mrożony,
serce kurze mrożone,
żółtko gotowanego jajka.

Staram się rozdrabniać pokarm do rozmiaru ,który pojedyńcza mrówka da radę podnieść i z nim uciekać. Podaje prawie codziennie jedną porcję czegoś ciekawego, wieczorem i traktuje widowisko jak TV. Pokarm suchy zazwyczaj zostaje na kilka dni, by mogły swobodnie zrobić zapas w gnieździe, mięso raczej dostają w małej ilości a często wiec zanim sie popsuje juz jest w brzuszkach.
Kiler510
Posty: 2
Rejestracja: pt 23 sie, 2019

ndz 22 gru, 2019

<b>h</b>oduje ten gatunek od pół roku. W okresie letnim podawałem świeże robaki jako bialko. Że względu na porę roku jaką mamy teraz zacolem podawać suszone robaki kupione w sklepie zoologicznym czy jest to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

ndz 29 gru, 2019

Kiler510 pisze: ndz 22 gru, 2019 <b>h</b>oduje ten gatunek od pół roku. W okresie letnim podawałem świeże robaki jako bialko. Że względu na porę roku jaką mamy teraz zacolem podawać suszone robaki kupione w sklepie zoologicznym czy jest to dobry pomysł?
Myślę, że dobrze.
Warto również je wkrótce zahibernować :D
Przed hibernacją nie podawaj pokarmu białkowego przez 10-12 dni :mrug:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 30 gru, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 29 gru, 2019
MyrmeLuna pisze: ndz 29 gru, 2019 Warto również je wkrótce zahibernować :D
A jak to zrobić?
Normalnie, na trzy zdrowaśki do pieca :wtf:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 30 gru, 2019

Kiler510 pisze: ndz 22 gru, 2019 <b>h</b>oduje ten gatunek od pół roku. W okresie letnim podawałem świeże robaki jako bialko. Że względu na porę roku jaką mamy teraz zacolem podawać suszone robaki kupione w sklepie zoologicznym czy jest to dobry pomysł?
Dobrze. Rozważyłbym jednak jakąś karmówkę. Takie mączniki kosztują parę zł.
Od suszonych nic im nie będzie, ale po swoich widzę że co świeże to świeże. Za suszone zabierały się po znacznym przegłodzeniu dopiero.
To tak jakbyś zamiast np chleba dostawał suchary. Zjeść się da :p
Kiler510
Posty: 2
Rejestracja: pt 23 sie, 2019

pn 30 gru, 2019

Zjeść się da ale ile roboty :D
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

wt 31 gru, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 29 gru, 2019
MyrmeLuna pisze: ndz 29 gru, 2019 Warto również je wkrótce zahibernować :D
A jak to zrobić?
Temperatura: 10-12°C
Czas hibernacji: 2/ 3 miesiące
W proces ten należy wprowadzać mrówki stopniowo.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 31 gru, 2019

MyrmeLuna pisze: wt 31 gru, 2019 Temperatura: 10-12°C
No właśnie... Proponuję to pisać od razu gdy proponujesz hibernację Messor czy innych ciepłolubnych gatunków, bo może się znaleźć jakiś początkujący hodowca co zwyczajnie je włoży do lodówki...
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 09 sty, 2020

slodkie_ciacho pisze: wt 31 gru, 2019
MyrmeLuna pisze: wt 31 gru, 2019 Temperatura: 10-12°C
No właśnie... Proponuję to pisać od razu gdy proponujesz hibernację Messor czy innych ciepłolubnych gatunków, bo może się znaleźć jakiś początkujący hodowca co zwyczajnie je włoży do lodówki...
Popełniłem mały mrówkowy podcast możecie posłuchać i dać mi znać przez formularz na stronie mwtd.pl/feedback lub na maila podcast@mwtd.pl
https://mwtd.pl/mwtd1-02-hibernacja-mrówek/
ODPOWIEDZ