Karmienie messor barbarus i inne sprawy

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

wt 28 sty, 2020

Na wstępie chciałbym się przywitać, proszę o poradę, moje mrówki bardzo młoda kolonia jedzą ziarno jako białko daję im żółtko jaja i lubią też surową pierś z kurczaka . Stąd pytanie czy lepiej podać serce czy pierś czy ma to jakieś znaczenie? Chciałbym też prosić bardziej doświadczonych hodowców w sprawie zasiedlenia formikarium ponieważ zakupiłem formikarium typu T korkowe w próbówce z mrówkami była królowa plus 6 mrówek. Zapytałem sprzedawcy czy zasiedlać czy podhodować odpisał że można tak i tak. Jako że szkoda mi się zrobiło mrówek w próbówce oczywiście zasiedliłem , ale po lekturze na tutejszym forum stwierdziłem że to był błąd. Wstawiłem próbówkę ale chyba jest im dobrze bo nie są zainteresowane ponowną przeprowadzką. Czy jeśli kupię trochę poczwarek (30) to może jakoś przyśpieszę rozwój koloni?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

wt 28 sty, 2020

Witam,

Najlepiej podawać mrówkom białko w postaci mącznika, drewnojada lub świerszcza. Co do gniazda to nie wybrałeś zbyt dobrze ale sądzę że sugerowałeś się obecnym trendem w Internecie. Dla Messorów najlepszy jest akryl albo druk 3D ale w korku powinny przeżyć tylko z tego co piszesz jest ich tam sześć a powinno być minimum 50-100 ale znowu to nie całkiem Twoja wina a tej osoby która powiedziała ci żeby je wpuścić. Najlepiej jak najszybciej przenieść je do probówki.
PS. Napisz od kogo kupiłeś te mrówki jeśli możesz.

Powodzenia
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

wt 28 sty, 2020

Kurze serce to stanowczo za duża porcja dla twojej kolonii. Polecam karmić świerszczem około 1 cm raz na 3 dni. Jak już napisałeś formikarium (obstawiam z antcenter albo mrowkoyad) jest zbyt duże. Lepiej było zostawić je w probówce ale już po ,,ptokach''. A i jeszcze apropo poczwarek, lepiej zostaw je w spokoju i nie dawaj im dodatkowego potomstwa bo to często kończy się stagnacją (czyli królowa przestaje składać jajka).
Powodzenia w hodowli :D
Ostatnio zmieniony śr 29 sty, 2020 przez Bodzio, łącznie zmieniany 1 raz.
mrufki
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

wt 28 sty, 2020

AntsForever pisze: wt 28 sty, 2020 Witam,

Najlepiej podawać mrówkom białko w postaci mącznika, drewnojada lub świerszcza. Co do gniazda to nie wybrałeś zbyt dobrze ale sądzę że sugerowałeś się obecnym trendem w Internecie. Dla Messorów najlepszy jest akryl albo druk 3D ale w korku powinny przeżyć tylko z tego co piszesz jest ich tam sześć a powinno być minimum 50-100 ale znowu to nie całkiem Twoja wina a tej osoby która powiedziała ci żeby je wpuścić. Najlepiej jak najszybciej przenieść je do probówki.
PS. Napisz od kogo kupiłeś te mrówki jeśli możesz.

Powodzenia
Kurde pierwszy byłeś :p
mrufki
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

śr 29 sty, 2020

Dziękuję za porady, co do tego gdzie kupiłem formikarium to wolałbym nie "reklamować".
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

śr 29 sty, 2020

Mam pytanie czy po zakupie mącznika lub drewnojada, mogę go zamrozić i podawać po rozmrożeniu?
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

śr 29 sty, 2020

Witam.
szymbla pisze: śr 29 sty, 2020 Dziękuję za porady, co do tego gdzie kupiłem formikarium to wolałbym nie "reklamować".
Nie chcemy abyś kogokolwiek reklamowała. Potrzebna jest nam ta informacja, ponieważ zbyt szybkie przesiedlanie małych kolonii to zmora początkujących. Osoby, które podają takie ,,porady,, raczej się nie znają na hodowli, więc chcielibyśmy ostrzec innych mrówczarzy przed nimi.

Co do jedzenia to polecam owady, ponieważ takimi rzeczami odżywiają się mrówki na codzień.

Odsłoń mrówką gniazdo i Zaciemnij próbówkę. W dodatku możesz nie nawadniać gniazda korkowego dla przyspieszania przeprowadzki.
Powodzenia!
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

śr 29 sty, 2020

szymbla pisze: śr 29 sty, 2020 Mam pytanie czy po zakupie mącznika lub drewnojada, mogę go zamrozić i podawać po rozmrożeniu?
Oczywiście. Tak jest nawet wygodniej.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 29 sty, 2020

Witam.
Bodzio pisze: wt 28 sty, 2020 Jeśli przeprowadziłeś je dopiero niedawno to już je lepiej zostaw i nie męcz ciągłymi przeprowadzkami bo jutro możesz zastać martwe mrówki.
Jeśli je zostawi to będą pojedynczo zdychały, a że niewiele ich to każda robotnica to duża strata dla kolonii. Dlatego tak jak napisał AntsForever czym prędzej bym je przeniósł z powrotem do probówki.
Bodzio pisze: wt 28 sty, 2020 A i jeszcze apropo poczwarek, lepiej zostaw je w spokoju i nie dawaj im dodatkowego potomstwa bo to często kończy się stagnacją (czyli królowa przestaje składać jajka).
Pierwsze słyszę... Do tej pory mi się wydawało że więcej poczwarek->więcej robotnic w krótszym czasie->królowa jest lepiej karmiona->więcej jaj...
Pozdrawiam
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

śr 29 sty, 2020

slodkie_ciacho pisze: śr 29 sty, 2020
Pierwsze słyszę... Do tej pory mi się wydawało że więcej poczwarek->więcej robotnic w krótszym czasie->królowa jest lepiej karmiona->więcej jaj...
Pozdrawiam

Poland Ants z tego co pamiętam mówił ,że jakiejś kolonii kupił parędziesiąt poczwarek i Q przestała mu czerwić. Nie wiem ile w tym prawdy ale coś w tym może być :D
mrufki
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

śr 26 lut, 2020

Witam mam pytanie, czy po złożeniu jajek przez królową jest to możliwe że robotnica cały czas trzyma je przy sobie i z takim pakietem się porusza?
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

śr 26 lut, 2020

Witam.
Pakiety jaj często są ze sobą posklejane. Mogą się nimi opiekować robotnice - piastunki. U swoich kolonni często widuję robotnice przenoszące owe pakiety w różne miejsca. Najczęściej jaja spędzają czas blisko królowej, co jakiś czas dokarmiane przez piastunki. Według mnie nie ma się czego obawiać.
Powodzenia.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

czw 27 lut, 2020

Nie stresuję ich jakoś specjalnie, stoją w sypialni gdzie przez cały czas mają spokój i dodatkowo mają zasłoniętą cześć gniazdową czerwoną pleksą, poza tym nie biegają z tymi jajkami tylko się z nimi spokojnie poruszają. Także myślę że nie są zestresowane.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 27 lut, 2020

szymbla pisze: czw 27 lut, 2020 Nie stresuję ich jakoś specjalnie, stoją w sypialni gdzie przez cały czas mają spokój i dodatkowo mają zasłoniętą cześć gniazdową czerwoną pleksą, poza tym nie biegają z tymi jajkami tylko się z nimi spokojnie poruszają. Także myślę że nie są zestresowane.
Tak mrówki chodzą czesto z pakietami jaj szczególnie przy mniejszych koloniach można to zauważyć
ODPOWIEDZ